همزمان با سوگواری ایام شهادت «صدیقه طاهره حضرت زهرا (س) و گرامیداشت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی» دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مازندران اجتماع فاطمی «کوثر هدایت»ویژه بانوان را با سخنرانی حجت الاسلام محمدی لایینی نماینده ولی فقیه در استان در مسجد علی ابن موسی الرضا(ع) بوستان ولایت ساری برگزار شد.

به گزارش فارس ، آیت‌الله محمدباقر محمدی‌لائینی نماینده ولی فقیه در مازندران در مراسم اجتماع فاطمی کوثر هدایت در ساری اظهار کرد: با توجه به قرار گرفتن در ایام فاطمیه، باید فاطمه زهرا (س) را الگو قرار دهیم.

وی افزود: زنان جامعه ما باید رفتار، اخلاق، عبادت، منش، حجاب، حیا، عفاف چادر، پوشش و خداباوری حضرت فاطمه (س) را ملاک قرار بدهند، خدای متعال هم  از ما همین را می‌خواهد.

محمدی‌لائینی تصریح کرد: فاطمه الزهرا (س) در زندگی خانوادگی خود ساده‌زیست بودند، از یک خانه ساده و کوچک بود ذبدگانی چون امام حضرت حسن (ع)، حسین (ع)، زینب (س)، ام‌کلثوم (س) و اولاد بشریت به بیرون آمدند، چگونگی رفتار این بانو با همسر و فرزندانش و همچنین نقش اجتماعی ایشان باید برای ما الگو باشد.

این مسؤول خاطرنشان کرد: ما انسان‌ها برخلاف حیوانات دو نوع خانواده داریم، اول در محیط خانه و بعدی خانواده بزرگتری چون شهر، روستا و مملکت! و همه از یک خانواده هستیم پس باید در این خانواده نقش ایفا کنیم.

وی عنوان کرد: همانطوری که در خانواده شخصی حضور داریم، در جامعه هم می‌توان حضور بسیار برجسته داشت، در این راه لازم است نقش اجتماعی حضرت فاطمه (س) را الگو قرار داده و جدی بگیریم.

محمدی‌لائینی اعلام کرد: در انقلاب اسلامی نقش‌آفرینی بانوان در صحنه انقلاب بسیار چشمگیر بود، زمان‌شناسی، وظیفه‌شناسی و بصیرت‌شان کارآمد و مهم بود تا جایی که امام راحل آنها را به عنوان رهبران جامعه قبول داشت.

 نماینده ولی فقیه در مازندران گفت: در طی دوران دفاع مقدس هم نقش بانوان در تدارکات پشت جبهه، بسیج نیروها و فرستادن کمک‌ها بسیار برجسته بود و حضور مردان در کنار بانوان پیروزی را میسر کرد.

محمدی‌لائینی اضافه کرد: حضور اجتماعی با حجاب، حیا و عفاف در کنار هم صحیح است، شخصیت‌های علمی فرهیخته از بانوان در این گروه کم نداریم، با حجاب و درس می‌خوانند سخنرانی می‌کنند و به دین، ملت، مملکت و انقلاب پایبند هستند.

این مسؤول در پایان خطاب به بانوان حاضر گفت: باید وظایف شخصی یک مسلمان عمل کرده و درس‌های لازم را بخوانید همچنین مطالعات لازم را داشته باشید در خانواده بزرگ با چادر تعامل ویژه‌ای را برقرار کرده و در ترویجش فعال باشید.

به گزارش ایکنا ، سمیه قاسمی طوسی، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران نیز در اجتماع بانوان فاطمی استان که با عنوان «کوثر هدایت» در مسجد امام رضا (ع) بوستان ولایت ساری برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و شهادت حضرت زهرا (س) اظهار کرد: اجتماع فاطمی با هدف بیعت با آرمان‌های نظام اسلامی و گرامیداشت شهید «سلیمانی» برگزار شد.

وی با بیان اینکه، با شهادت حاج «قاسم سلیمانی» دل‌ها و هدف‌های مردم به هم نزدیک‌تر شده است، افزود: مردم مازندران و شهرستان آمل در حماسه اسلامی سال ۶۰ ولایتمداری و در صحنه بودن خود را ثابت کردند و در آن مقطع داغ بر دل منافقین کوردل زدند و از ارزش‌های اسلامی دفاع کردند.

قاسمی طوسی تصریح کرد: اداره‌کل بانوان و خانواده استانداری همزمان با اجرای برنامه‌هایی در بخش‌های معیشت، آسیب‌های اجتماعی و حمایت از بانوان، اجرای برنامه‌های مناسبتی و ایام الله را نیز در دستور کار خود قرار داده است.
وی افزود: قرآن کریم، رسول گرامی اسلام (ص) را الگوی شایسته و اسوه‌ی حسنه مؤمنان معرفی کرده و در این الگوگیری فرقی میان زن و مرد نیست، اما به دلیل خُلق و خوی و مسئولیت‌های خاص زنانه، لازم است زنان از جنس خود هم، الگویی داشته باشند تا از نظر پذیرش الگو و روشن شدن مصادیق اسوه پذیری، به راه و رسم و سیره‌ی اخلاقی و خانوادگی او اقتدا کنند.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران اظهار کرد: پیامبر (ص) خود در سخنانش، فاطمه (س) را از وجود خود می‌داند و بار‌ها در جمع مؤمنین می‌فرماید: فاطمه (س) پاره‌ی تن من است. وجود فاطمه (س) از وجود رسول خدا (ص) جدا نیست و سیره‌ی او جلوه‌ی دیگری از سیره‌ی پیامبر است، پس فاطمه (س)، ادامه راه و سیره رسول خدا (ص) در همه زمینه هاست از جمله بندگی خدا، تقوا و عبادت، حجاب و عفاف است.
وی ادامه داد: آنچه در زندگی کوتاه حضرت، برای اسوه پذیری خاص زنان از ایشان بیشتر مبتلور شده است سیره حضرت، در عرصه خانواده و همسرداری و تربیت فرزندان است.
قاسمی طوسی، گفت: مهم‌ترین باور دینی، ایمان به خدا و یکتاپرستی است. توحید و خداپرستی موجب هدفمندی و معنی‌دار بودن نگرش انسان به زندگی، می‌شود و رفتار‌ها را در جهت تسلیم و رضای خداوند سوق می‌دهد. همچنین فردی که خدا را ناظر بر رفتار خود می‌داند، در برخورد با همسر و اعضای خانواده و انجام وظایف خانوادگی، رضایت خدا را در نظر می‌گیرد و حق هیچ کس را پایمال نمی‌کند.
وی ادامه داد: افرادی که از هوای نفس دور هستند، اخلاق شایسته و انجام وظایف خانوادگی را، عبادت و کسب رضایت الهی می‌دانند در نتیجه زندگی آن‌ها با صفا و صمیمیت تداوم دارد؛ بنابراین اولین درس از زندگی فاطمه (س)، نگرش توحیدی به کانون خانواده است که آن را به استوارترین نهاد اجتماعی مبدل می‌کند.