اجرای حکم رفع تصرف تالاب نفتی ساری

عکاس(سید ولی شجاعی لنگری) خبرگزاری مهر

 

امروز با حضور دادستان مرکز استان و مسئولان متولی تالاب نفتی ساری رفع تصرف و اعاده به وضع سابق آن آغاز شد.

با دستور ویژه رئیس کل دادگستری استان مازندران، محمد کریمی دادستان مرکز استان به ساخت و ساز و تصرف در تالاب نفتی ساری ورود پیدا کرد و بعد از برگزاری جلسات مشترک با مسئولان محیط زیست، آب منطقه‌ای و سایر مسئولان مرتبط، امروز در محل تالاب حضور یافت و دستور رفع تصرف و اعاده به وضع سابق تالاب نفتی ساری را صادر کرد.

نماینده ولی فقیه در مازندران

متصرفان و مقصران تالاب نفتی ساری باید تاوان بدهند

 ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان مازندران گفت: متصرفان و مقصران تالاب نفتی ساری باید تاوان تخریب محیط زیست را بدهند.

حجت اسلام والمسلمین محمد باقر محمدی لائینی در نماز جمعه این هفته ساری با اظهار این که تالاب نفتی رودخانه ای فرح آباد ساری که محل زیستگاه ماهیان و آبزیان  بوده است ، خشک شده است، افزود: بی توجهی و غفلت در امر نظارت و سیاست های نادرست سبب شد تا بخشی از این تالاب به راحتی خشک ،تفکیک و حتی در معرض  فروش قرار بگیرد.

وی تصریح کرد : تالاب رودخانه ای فرح آباد دارای حقه آبه کشاورزی و زیست محیطی است و تجاوز به این عرصه یک جرم معرض است ، مطمئنا متصرفان و مقصران باید تاوان بدهند.

امام جمعه شهرستان ساری اقدام عملی از سوی دستگاه قضائیه ، فرماندار و دوستداران محیط زیست را قابل تقدیر دانست و در عین حال بیان داشت: طبق آخرین گرارش های رسمی منابع طبیعی ، محیط زیست و امور آب در این تالاب تولیت دارند و این نهاده ها باید جوابگو و دلایل عدم نظارت را باید به صورت رسمی اعلام کنند.

پرونده تالاب نفتی فرح‌آباد ساری طی روزهای اخیر با انتشار تصاویر و فیلم‌هایی از اقدام به تفکیک زمین و ساخت و ساز در بخشی از زمین‌های مجاور تالاب مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. حدود ۶ هکتار از زمین‌های این محدوده جزو مستثنیات است که مالکان مجاز به تغییر کاربری آن نیستند.

تالاب نفتی ساری در انتهای مسیر رود تجن و قسمت شمالی شهر فرح‌آباد قرار گرفته و حدود ۴۰ هکتار مساحت دارد.