اختتامیه نشست هم اندیشی علمی کاربردی مدیران ارشد سازمان بهزیستی کشور با حضور قبادی دانا معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور و حجت الاسلام محمدی‌لائینی نماینده ولی فقیه در مازندران در بابلسر برگزار شد.

رییس سازمان بهزیستی کشور:

۱۰۸ هزار واحد مسکونی به جامعه هدف بهزیستی تحویل داده شد

ایسنا- رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: ۱۰۸ هزار واحد مسکونی تاکنون به جامعه هدف بهزیستی تحویل داده شد که ۷۰ هزار واحد مسکونی آن در دوره دولت تدبیر و امید واگذار شده است.

وحید قبادی دانا در نشست علمی_کاربردی مدیران ارشد سازمان بهزیستی که با حضور شورای معاونین و مدیران استانی سراسر کشور در مجتمع شهید عظیمی بابلسر برگزار شد، اظهار کرد: مصوبات شورای معاونین با مشارکت فعال مدیران استانی در جهت اجرایی کردن اهداف و تصمیمات ستادی اثرگذار و محقق خواهد شد.

وی با اشاره به اقدامات سازمان بهزیستی در حوزه اشتغال و مسکن با بیان اینکه تعهد سالیانه واگذاری مسکن در ۶ ماه نخست سال جاری محقق شده است، تصریح کرد: تلاش شد تا با تغییر رویکردها، بازنگری، اصلاح و بهبود فرآیندها، ضریب نفوذ برنامه‌ها و تاثیر اقدامات را افزایش دهیم.

رییس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: در برخی موارد نیز انتخاب نیروی اصلح‌تر خارج از سازمان در لزوم پیشبرد اهداف ضروری بوده است.

قبادی دانا با اشاره به تاکید وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در شفافیت اقدامات گفت: راه‌اندازی سامانه شفافیت یکی از اقدامات مهم سازمان در جهت شفافیت فعالیت‌ها و قابل رصد بودن کلیه اقدامات برای تمامی آحاد مردم است.

وی بیان کرد: تمامی قراردادها، تفاهم نامه‌ها و برنامه‌های سازمان، لیست پیمانکاران، آمار مددجویان با حفظ کرامت و همچنین کاربری تمامی املاک سازمان در این سامانه قابل مشاهده است.

رییس سازمان بهزیستی کشور مبارزه با فساد را یکی دیگر از رویکردهای مهم در برنامه‌ریزی ها عنوان کرد و افزود: الکترونیکی کردن پرداخت‌ها و ساز و کار سامانه‌ها در بستر الکترونیک، با تسریع در نظارت، سرعت و سهولت، اقدام مناسبی در جهت کاهش فساد محسوب می‌شود.

قبادی دانا با بیان اینکه ۴۷ هزار نفر در مراکز نگهداری شبانه روزی ثبت شده که از این تعداد ۳۹ هزار نفر یارانه دریافت می‌کنند، تصریح کرد: بودجه مراکز توانبخشی روزانه تغییری نخواهد کرد و اقدامات انجام شده در جهت انضباط بخشیدن به میزان پرداختی‌ها است.

وی یادآور شد: تعارض منافع مهمترین مانع سرعت عمل بیشتر در ظرفیت‌سازی و توزیع درست مراکز توانبخشی روزانه است.

رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به ساماندهی و ثبت آمار فرزندان بهزیستی در سامانه، با بیان اینکه شهریه دانشگاهی جامعه هدف بهزیستی برای حفظ کرامت آنها بصورت الکترونیک به حساب دانشگاه پرداخت خواهد شد، گفت: دانشجویان تحت پوشش محصل در دانشگاه‌های دولتی نیز کمک هزینه تحصیلی دریافت خواهد کرد که این اقدام علاوه بر اینکه مشوق خوبی برای تلاش بیشتر آن‌ها و پذیرش در دانشگاه‌های معتبر خواهد بود، به لحاظ مالی نیز در مسیر توانمندی آن‌ها موثراست.

قبادی دانا خاطرنشان کرد: فرزندان سرپرست خانوار دارای معلولیت نیز مشمول این طرح هستند.

وی از راه‌اندازی سامانه فرزندخواندگی در آینده نزدیک خبرداد و اظهار کرد: صدور مجوز برای موارد سیزده‌گانه ماده ۲۶ نیز در قالب دولت الکترونیک صورت خواهد گرفت.

رییس سازمان بهزیستی کشور صدور مجوز برای راه‌اندازی مراکز بهزیستی +زندگی را نیز تحت ماده ۲۶ عنوان و اذعان کرد: این مراکز به‌عنوان حلقه واسطه بین جامعه هدف به‌صورت عام و سازمان بهزیستی و خاص برای تمامی فعالیت‌های دولتی است که دسترسی فعالانه سازمان به جامعه هدف، مشارکت و حضور مردم در قالب مددجویان و شرکای اجتماعی را تحقق می‌بخشد.

قبادی دانا با تاکید بر حذف واسطه‌ها و ارتباط مناسب سازمان به‌صورت منطقه‌ای و اجتماع محور با بخش‌های مختلف تحت پوشش در این مراکز افزود: دریافت کلیه خدمات و ثبت تمامی درخواست‌ها در کمترین زمان و دورترین مکان ممکن در این مراکز تسهیل خواهد شد.

وی خواستار عبور درخواست‌های مدیران شهرستانی از مجرای قانونی شد و خاطرنشان کرد: ضروریست تا در جهت بهره‌گیری از خرد جمعی و فعالیت‌های مشترک برای رسیدن به نتیجه مطلوب، تمامی قوانین و اقدامات به‌صورت شفاف و روشن به مدیران میانی منتقل شود.

رییس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه سازمان بهزیستی به‌عنوان نهادی که بیش از نود درصد فعالیت‌هایش مربوط به اقدامات حمایتی می‌شود، خواستار تحقق بودجه مصوب سال ۹۸ شد و گفت:علیرغم اینکه بودجه سال ۹۸ نسبت به سال گذشته تنها ۵۵۰ میلیارد افزایش داشت اما متاسفانه اعلام شده که تمامی دستگاه‌ها در سال جاری تنها ۷۵ درصد از بودجه مصوب را دریافت خواهند کرد.

قبادی دانا با تقدیر از نگاه ویژه مجلس و دولت به دستگاه‌های حمایتی تصریح کرد: کل مبلغ دریافتی بهزیستی در قالب مستمری ۱۷۰۰میلیارد بود که در سال ۹۸ به ۲۷۶۰ میلیارد افزایش پیدا کرد و خوشبختانه توزیع مستمری از محل این اعتبارات، براساس بعد خانوار خواهد بود.

وی یادآور شد: ۷ هزار میلیارد تومان مصوبه تبصره ۱۴ قانون بودجه که به مددجویان دستگاه‌های حمایتی تعلق می‌گیرد که با پیگیری‌های صورت گرفته به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد افزایش پیدا کرد و خوشبختانه سهم مددجویان بهزیستی نیز از ۲۴ درصد به ۳۳ درصد رسید.