افتتاحیه نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر مازندران در ساری

عکاس (دریافتی) خزرنما -پایگاه اختصاصی گزارش تصویری مازندران

 

نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر مازندران در ساری گشایش یافت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز مازندران، معاون سرمایه گذاری و اشتغال روستایی اداره کل روستایی مازندران از برپایی نمایشگاه عرضه توانمندی روستاییان و عشایر در ۲۰ غرفه خبر داد و گفت: این نمایشگاه از امروز تا ۲۸ مهر در سالن الغدیر سپاه کربلا در میدان خزر ساری در معرض بازدید علاقمندان قرار دارد.

رضایی افزود: در این نمایشگاه محصولات زراعی، دامی، باغی، سنتی، فرش دستباف، لباس سنتی و پوشاک و فناوری‌های نوین در زمینه پهباد‌های سمپاش عرضه شد.

برترین‌های روستائی مازندران در روز ملی روستا تجلیل شدند

برترین‌های روستائی مازندران در بخش‌های مختلف از جمله تولیدات کشاورزی دوشنبه شب در جریان برگزاری جشنواره روز ملی روستا در ساری با حضور استاندار و چند تن از مسئولان ملی مورد تجلیل قرار گرفتند.

به گزارش ایرنا ،به مناسبت ۱۵مهر روز ملی روستا جشنواره – نمایشگاه مبلمان و صنایع دستی روستایی مازندران با حضور معاون سرمایه‌گذاری فرهنگی و اجتماعی معاونت روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ،مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی و کشاورزی و رئیس سازمان امور عشایر کشور آغاز به کار کرد و در بخشی از مراسم آن ۳۰ تن از برترین های روستایی از جمله شورا ، دهیار ، ایثارگر ، مادر سه شهید و تولید کنندگان برتر محصولات کشاورزی گلخانه ای ، باغی و زراعی و آبزی پروری با اهداح لوح تجلیل شدند.

استاندار مازندران در این مراسم توجه همه دولت به روستاها را با هدف  اشتغال‌زایی مطابق با کشاورزی نوین توصیف کرد و گفت : امروز با کشاورزی نوین شاهد  ارزش افزوده بیشتری در تولیدات محصولات کشاورزی استان هستیم.در ساری برپا شد و در بخشی از

احمد حسین زادگان توسعه گردشگری با محوریت بوم گردی و تولیدات صنایع دستی و غذاهای بومی و مکانیزاسیون کشاورزی با محوریت آبیاری قطره ای ، استفاده از پهپاد و توسعه گلخانه ای در روستاها را  از برنامه های دولت دانست و  افزود:  دولت در سال ۹۶ با اجازه مقام معظم رهبری ۱.۵میلیارد دلار از محل صندوق ارزی کشور برای توسعه و اشتغال پایدار روستا اختصاص داد و عملیاتی کرد  و امروز  طرح های کشاورزی در مقیاس کوچک علاوه بر ارزش افزوده ، توجیه اقتصادی مناسبی در استان پیدا کرد .

وی  حفظ زمین ،جلوگیری از تغییر کاربری  غیر مجاز ، افزایش درآمد روستائیان و حتی مهاجرت معکوس جمعیت از شهر به روستا ها را از مزیت های توجه دولت به روستا عنوان کرد و بیان داشت: این که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه زیر ساختی روستاها توجه زیادی شده است و در همه شاخص های خدماتی آب ، برق ، گاز ، مخابرات و اینترنت رشد قابل توجهی داشته است شکی نیست ، اما برای رفاه و زندگی بهتر روستائیان باید طرح های اشتغالزایی را با هدف تثبیت جمعیت و افزایش درآمد پایدار بیش از پیش مورد حمایت قرار بدهیم.

حسین زادگان گفت : روستاهای مازندران با توجه به این که دارای زمین مناسب است و رویکرد جدیدی که در حوزه کشاورزی بویژه توسعه فضای گلخانه ای ، زارعت چوب ، دامداری و دامپروری و صنایع تبدیل کشاورزی استان به وجود آمده است می تواند جونان زیادی را با درآمد مناسب همراه با رفاه اجتماعی مورد رضایت ،مشغول به کار کند.

نماینده عالی دولت در مازندران با بیان این که امروز ۳۰۰روستای استان مقصد گردشگری کشور شده است، بیان داشت: امروز فناوری و تکنولوژی با هدف بهره وری از زمین های در همه مناطق روستایی کشور گسترش یافته است و این مقوله در این خطه شمال به لحاظ حساسیت های زیست محیطی باید بیشتر نیز مورد اهتمام دولت قرار بگیرد.

استان مازندران دارای ۴۶۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است و سالانه با تولید بیش از هفت میلیون و ۵۰۰هزار تن انواع محصولات کشاورزی نقش محوری در امنیت غذایی دارد ،حدود سه هزارو ۵۰۰ روستا در استان وجودارد دارد که از ۴۵درصد جمعیت سه میلیون و ۳۰۰هزار نفری آن زندگی می کنند.