افتتاح خانه دانش و پژوهش حوزه هنری مازندران و رونمایی کتاب « هنر اسلامی »

عکاس (دریافتی ) خزرنما -پایگاه اختصاصی گزارش تصویری مازندران

 

خانه دانش و پژوهش حوزه هنری مازندران افتتاح شد

با حضور جمعی از پژوهشگران و چهره های فرهنگی و دانشگاهی نخستین نشست خانه دانش و پژو هش حوزه هنری مازندران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری مازندران با حضور جمعی از پژوهشگران و چهره های فرهنگی و دانشگاهی، خانه دانش و پژوهش این مرکز رسما افتتاح شد.

گفتنی است این تشکل علمی پژوهشی فرهنگی زیر نظر واحد پژوهش و آموزش حوزه هنری مازندران با رویکرد هم اندیشی در عرصه تولید، نشست های تخصصی و نقد کتاب، برنامه های پژوهش محور، فعالیت های تاریخ شفاهی و رویدادهای مرتبط با واحد پژوهش شکل گرفت.

رییس حوزه هنری مازندران در این نشست ضمن اشاره به اهمیت تحقیق و پژوهش و جایگاه آن در پیشرفت و گسترش فرهنگ گفت: مازندران از دیرباز و در طول تاریخ محل حوادث مهم فکری و فرهنگی بوده و این موجب تکثیر رویدادهایی شده که امروز بیش از هر زمانی نیاز به بازخوانی و بازشناسی دارد.

مهدی معصومی گرجی با تاکید بر باورهای راستین مردم دیار علویان افزود: زیست بوم استان با تمام ظرفیت های اجتماعی و تاریخی آن بستر خوبی برای کارهای پژوهشی است و از موضوعات مذهبی اجتماعی و آیینی گرفته تا تاریخ انقلاب و دفاع مقدس (به عنوان مثال با ظرفیت بالای لشکر خط شکن 25 کربلای مازندران، شهدا و ایثارگران استان و…)، با همت اعضای فرهیخته خانه دانش و پژوهش حوزه هنری مازندران انشا الله شاهد کارهای فاخری خواهیم بود.

این مقام مسئول توجه به نیازهای جامعه را یک اصل دانست و گفت: شکل گیری خانه دانش و پژوهش با هدف پشتیبانی فکری این مرکز می باشد و انتظار می رود این تشکل بر مبنای نیاز ها و ضرورت های جامعه عمل کرده، خلاق و پیشنهاد دهنده باشد؛ چراکه عرصه تحقیق ما را با گنجینه های پیرامونی آشنا ساخته و نتیجه حاصله قطعا اثر گذار خواهد بود.

همچنین درادامه این نشست « زین العابدین درگاهی » دکتری زبان و ادبیات فارسی(مدرس دانشگاه و محقق فرهنگ و ادب مازندران) « علی اکبر عنایتی» دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام ( پژوهشگر حوزه تاریخ و فرهنگ مازندران) «علی اصغر کلانتر» دکتری تاریخ تحلیلی و تطبیقی هنر(عضو هیات علمی دانشگاه مازندران) « محمد صالح ذاکری» دکتری زبان شناسی( مدرس دانشگاه ومحقق حوزه زبان شناسی و زبان و گویش بومی) «محمدرضا نشایی مقدم» دکتری زبان و ادبیات فارسی و نمایش نامه نویسی (مدیر پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی ) « علی رستم نژاد » دکتری تاریخ محلی ( مدرس دانشگاه مازندران و محقق تاریخ محلی و تاریخ شفاهی) «سید حسین ولیپور» دکتری علوم سیاسی ( محقق حوزه تاریخ شفاهی) « محبوبه مقیم نژاد» دکتری فلسفه هنر( مدرس دانشگاه و محقق هنر مازندران) و « عظمت السادات گرامیان» دکتری حکمت هنر اسلامی ( مدرس دانشگاه و محقق هنر مازندران)به عنوان اعضای خانه دانش و پژوهش حوزه هنری مازندران حکم خود را از مهدی معصومی گرجی دریافت کردند.

شایان ذکر است که در پایان نخستین جلسه خانه دانش و پژو هش حوزه هنری مازندران مقرر شد که ضمن تشکیل گروه مجازی جهت ارتباط مداوم، در نشست های ماهانه این کارگروه، برنامه و اهداف آن دنبال شود.

کتاب « هنر اسلامی » نوشته « علی اصغر کلانتر» 

واحد پژوهش حوزه هنری مازندران تازه ترین تولید خود را در جمع تنی چند از محققان رونمایی کرد.

در نخستین نشست خانه دانش و پژوهش این مرکز که با حضور تنی چند از محققان و چهره های فرهنگی و دانشگاهی صورت گرفت، کتاب «هنر اسلامی» نوشته «علی اصغر کلانتر» پس از رونمایی و درج امضای نویسنده به حاضرین اهدا شد.

«علی اصغر کلانتر» دکتری تاریخ تحلیلی و تطبیقی هنر وعضو هیات علمی دانشگاه مازندران در حاشیه این رویداد فرهنگی هنری گفت: از دیرباز نظرات بسیاری درباره فلسفه هنر اسلامی و بنیان های آن وجود داشته که همواره در محافل دانشگاهی محل بحث بوده است.

وی افزود: این کتاب با عنوان هنر اسلامی، پنج گفتگوی انتقادی است و در واقع با طرح ۵ دیدگاه مختلف درباره هنر اسلامی از چند زاویه متفاوت ( به شکل انتقادی) به دنبال آن است که بگوید در کجا( چه دوره ای) و چگونه می توان از فلسفه هنر اسلامی گفت و شان و نشان آن را در آثار فرهنگی هنری دریافت.

شایان ذکر است که کتاب «هنر اسلامی» نوشته «علی اصغر کلانتر» تولید واحد پژوهش حوزه هنری مازندران در ۵ فصل با عنوان های «ماهیت هنر اسلامی»« سنت گرایی هنر اسلامی» « نتیجه جریان شرق شناسی»« نسبت هنر و گفتمان اسلامی»« هنر اسلامی و نسبت آن با فلسفه و نظریه پردازی» درگفتگویی با « دکترحبیب الله آیت اللهی» « دکتر سید رضی موسوی گیلانی»«دکتر اسماعیل منصوری لاریجانی»«دکتر امیر مازیار» و «دکترصادق رشیدی» در۱۶۰ صفحه روانه بازار شد.