آیین افتتاح دفتر مستقل انجمن موسیقی مازندران با حضور عباس زارع مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، محمدرضا اسحاقی استاد موسیقی مازندران و جمال محمدی رئیس انجمن موسیقی مازندران، استاد جمشید قلی نژاد و جمعی از اهالی هنر و موسیقی مازندران برگزار شد.

نشان درجه یک هنری استاد «محمدرضا اسحاقی» اخذ شد

زارع گفت: در پی شیوع کرونا و لغو اجراهای عمومی بسیاری از هنرمندان موسیقی با مشکلات اقتصادی و معیشتی مواجه شدند؛ سعی داریم در این شرایط سخت در کنار هنرمندان باشیم و امیدواریم اتفاقات خوبی رقم بخورد.

به گزارش شبستان ، «عباس زارع»  در آیین افتتاح انجمن موسیقی مازندران در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اظهار کرد: باید نسبت به موسیقی بومی و محلی اهتمام ویژه داشت که مطمئنا” با توجه به این موسیقی، ذائقه مردم تغییر خواهد کرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران افزود: تلاش داریم تا برخی از اختیارات را به انجمن ها و تشکل ها واگذار شود که ازنظر تخصصی، متخصص بوده و زمان و وقت و زمان بیشتری در این حوزه داشته باشند و در همین راستا از حضور انجمن های دیگر هم به شرط فعال بودن و علاقمندی استقبال می شود تا با کمک هم به موسیقی و فرهنگ و هنر مازندران کمک کنیم.

وی گفت: مخاطبین موسیقی فراوان است و بر اساس آمار اعلام شده مرکز پژوهش وزارت ارشاد، بیش از 72 درصد جامعه آماری به موسیقی توجه داشتند و گوش می دادند و بر همین اساس موسیقی و فیلم پر مصرف ترین کالا در ایران است که در دریافت آن هم حرف و حدیث فراوان در دانلود رایگان و کپی برداری و… است.

زارع افزود:  از 72 درصد علاقمند به موسیقی جامعه هدف مرکز پژوهش وزارت ارشاد؛ 46 درصد به موسیقی سنتی و بومی و محلی، 37 درصد موسیقی پاپ ایرانی و  9 درصد راک و سایر موارد بود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تصریح کرد: ظرفیتی که در دوستان انجمن موسیقی وجود دارد با تفویض اختیار به انجمن موسیقی مازندران همچون سایر انجمن ها و تشکلات فرهنگ و هنری، امیدواریم تخصصی تر وارد عمل شوند و ما هم کمک کار خواهیم بود و انجمن باید از ظرفیت بخش خصوصی  استفاده کند.

وی یادآور شد: در شرایط کرونایی فعلی، شرایط خوبی نداریم و امیدواریم با رخت بربستن کرونا شاهد توسعه در حوزه فرهنگ و هنر باشیم و شاهد اجراهای عمومی بوده و امیدواریم بانک اطلاعاتی هنرمندان موسیقی از شرق تا غرب تهیه شود.

زارع گفت: اقتصاد و معیشت هنرمندان دچار آسیب شده و باید با نگاه ویژه وارد عمل شد و برای معیشت کاری کرد و همچنین تکریم اهالی موسیقی تلاش شود که با همه تلاش نشان درجه یک هنری استاد « محمدرضا اسحاقی» اخذ شد و با وضعیت زرد این نشان که بالاترین درجه موسیقی کشور است به ایشان اهدا شود.

وی افزود: در زمینه بیمه هنرمندان 60 درصد افزایش بیمه داشتیم  و سعی داریم در این شرایط سخت در کنار هنرمندان باشیم و امیدواریم اتفاقات خوبی رقم بخورد.

 

*افتتاح دفتر انجمن موسیقی مازندران، مثبت ترین کار در توسعه موسیقی مازندران

«محمدرضا اسحاقی» هم در این مراسم گفت: ملتی که دارای زبان است؛ حیف است که موسیقی اش فراموش شود و اگر کار نشود؛ فرهنگ نمی‌تواند رشد کند و لذا باید فرهنگ آبا و اجدادی و گذشتگان ما نسل به نسل به جوانان و نوجوانان امروز و آیندگان فردا منتقل شود.

استاد موسیقی مازندران و تنها خنیاگر مازندران افزود: مثبت ترین کاری که امروز اساتید فرهنگ و ادب مازندران انجام دادند؛ تشکیل « انجمن موسیقی مازندران» بوده است که بیانگر دغدغه مسئولان فرهنگ و هنر مازندران در این عرصه است.

وی خاطر نشان کرد: « انجمن موسیقی مازندران» خانه هنرمندان موسیقی مازندران و امید ماست و خوشحالیم که این خانه شکل گرفته است و در ادامه راه هم باید با همراهی و همکاری کمک کار فعالیت ها بود.

استاد موسیقی مازندران با بیان اینکه امیدواریم فرهنگ موسیقی و فرهنگ مازندران فراموش نشود؛ گفت: ضایعه از دست دادن هنرمندان مازندران ضایعه بزرگی است که با رفتن آنان از بین ما، بسیاری از فرهنگ ها هم رفته و دفن می شود و لذا باید برای فرهنگ مازندران و موسقی مازندران تلاش کرد.

 

*دوران کرونایی دوران برزخی برای هنرمندان بود

«جمال محمدی» از اساتید به نام موسیقی مازندران هم در این جلسه به نمایندگی از اهالی موسیقی مازندران گفت: انجمن موسیقی مازندران به همت و تلاش مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران شکل گرفته و امیدواریم در حمایت از فعالان و هنرمندان تلاش شود.

رئیس انجمن موسیقی مازندران افزود: دوران کرونایی دوران برزخی برای هنرمندان بود و در ادامه راه باید تلاش شود تا با مشارکت همه جانبه همه اهالی موسیقی و همراهی هیات مشورتی، منابعیبرای هنرمندان ایجاد شود.

وی تصریح کرد: موزه ادوات موسیقی مازندران در آینده تشکیل می شود؛ گالری انجمن موسیقی را داریم و امیدواریم همه با هم برای اعتلای موسیقی مازندران تلاش کنیم.

استاد « جمشید قلی نژاد » هم در سخنانی اظهار کرد: وضع موسیقی استان مازندران اسفناک است و باید بازدید از آموزشگاهها در دستور کار جدی باشد تا هنرجویی که تازه دوره دیده و بدون صلاحیت لازم در این آموزشگاهها تدریس می کند و هنرجویان ما دچار بدآموزی موسیقی می شوند.

وی یادآور شد: باید نظارت کامل بر آموزشگاههای موسیقی مازندران انجام شود و همچنین هنرمندانی که فعالیت و آثار هنری دارند؛ فعالیت هایشان و آثارشان در حوزه موسیقی به دلیل توان مالی راکد است؛ تا توان ارائه آثار را داشته باشد.