افزایش چشمگیر قوهای مهاجر در مازندران

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه امسال شاهد حضور جمعیت خوبی از پرندگان در طبیعت استان هستیم، گفت: جمع‌بندی سرشماری پرندگان هنوز انجام نشده است اما بعد از جمع‌بندی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی امروز درباره وضعیت پرندگان مهاجر در طبیعت مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: امسال شاهد حضور جمعیت خوبی از پرندگان در طبیعت استان هستیم.

وی با اشاره به سرشماری پرندگان مهاجر گفت: جمع‌بندی سرشماری پرندگان هنوز انجام نشده است که بعد از جمع‌بندی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اعلام اینکه امسال شکار ممنوع اعلام شده است، اضافه کرد: به موجب قانون و اینکه امسال هیچ پروانه شکاری در استان صادر نشده  که در واقع شکار هر پرنده حتما قاچاق است.

این مسؤول با بیان اینکه همکاران محیط زیست مازندران در حال نظارت و پایش هستند، تصریح کرد: باوجود افزایش پایش‌ها باز هم شاهد تخلفات هستیم این به معنا بوده که همچنان تخلف وجود دارد.

ابراهیمی‌کارنامی به عدم تناسب امکانات و تجهیزات محیط زیست استان مازندران اشاره کرد و گفت: نیرو، امکانات و تجهیزات ما فرسوده بوده و از لحاظ امکانات پایشی در مضیقه قرار داریم و هر سال وضعیت ما بدتر می‌شود، چرا که اعتبارات ما در حدی نیست که بتوانیم جایگزینی امکانات فرسوده را انجام دهیمو

وی افزود: این درحالی است متخلفان روز به روز مجهزتر شده و همین موضوع سختی کار ما را بیشتر می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه با وجود کم و کاستی‌ها کنترل و پایش با رنج و مشقت درحال انجام است، اظهار کرد: در سرخرود محمودآباد سال گذشته حدود هزار قو وارد استان شدند ولی امسال ۴ هزار و ۵۰۰ قو وارد استان شدند که با همکاری مردم، سازمان‌های مردم نهاد و دامپزشکی تاکنون  ۱۳تن ذرت در منطقه توزیع شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: توزیع غذا برای قوهای مهاجر در منطقه موجب امنیت بیشتر و همچنین تمرکز در مدیریت و نظارت بر بحث بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است.

این مسؤول در پایان گفت: همکاران محیط زیست به‌صورت شبانه‌روزی در طبیعت استان مازندران حضور دارند و پایش‌ها را به‌صورت مستمر در طبیعت استان در دستور کار خود دارند.