اعضای هیات رئیسه انجمن هنرهای نمایشی مازندران انتخاب شدند

 اعضای هیأت رئیسه دومین دوره انجمن هنرهای نمایشی مازندران پس از تعلیق حدود 6 ماهه روز شنبه با برگزاری مجمع همگانی و انتخابات مشخص شدند.

به گزارش ایرنا، این انتخابات با حضور اعضای گروه های تئاتر ثبت شده استان و همچنین حضور نمایندگان انجمن هنرهای نمایشی ایران در ساری برگزار شد.
انتخابات اعضای هیأت رئیسه دومین دوره انجمن هنرهای نمایشی مازندران که پیش از این به دلیل پایان دوره دو ساله فعالیت نخستین دوره هیأت رئیسه قرار بود در تاریخ 27 آبان برگزار شود ، به دلیل به حد نصاب نرسیدن رأی دهندگان لغو شده بود.
برای عضویت در انتخابات دومین دوره هیأت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی مازندران 15 هنرمند از نقاط مختلف استان ثبت نام کردند که با انصراف 2 تن از نامزدها پیش از رای گیری تعدادشان به 13 نفر کاهش یافت.
محبوبه ارمیانی از گروه تئاتر جاوید ساری، حسین باغبان از گروه تئاتر قاصدک ساری، اسفندیار بهاری از گروه تئاتر آبینه قائمشهر، احمد خدادی از گروه تئاتر تابش نکا، داریوش شافی از گروه تئاتر معاصر تنکابن، سید حسین شیدایی فر از گروه تئاتر آفرینش ساری، سید علی شیدایی فر از گروه تئاتر شیدا ساری، نعیم صالحی از گروه تئاتر آریای جوان تنکابن، سید ابراهیم عمادی از گروه تئاتر ویشار بهشهر، یاسر محمودی برنتی از گروه تئاتر تیرنگ ساری، سحر مشرفی از گروه تئاتر ایرانشهر آمل، فاطمه مکاری از گروه تئاتر مهر ساری، کامبیز میرزایی از گروه تئاتر صحنه بابل و یوسف یونسی از گروه تئاتر پژواک ساری نامزدهای عضویت در هیأت رئیسه دومین دوره انجمن هنرهای نمایشی مازندران بودند.
پس از شمارش آرا یاسر محمودی با 103 رای، داریوش شافی با 88 رای، فاطمه مکاری و حسن میرزایی هر کدام با 79 رای سوم و چهارم شدند و ابراهیم عمادی با 62 رای پنجم شد.
اسفندیار بهاری با 53 رای و سحر مشرفی با 50 رای علی البدل های اول و دوم شدند.
همچنین امروز انتخابات بازرس انجمن نیز برگزار شد که از میان چهار نامزد ، علیرضا قنبری به عنوان بازرس انجمن هنرهای نمایشی مازندران برای یک دوره دو ساله انتخاب شد.
تعداد نامزدهای این انتخابات نسبت به انتخابات 27 آبان که لغو شد هم در بخش بازرسی و هم در بخش هیأت رئیسه افزایش داشت. چند ماه پیش 9 هنرمند برای عضویت در هیأت رئیسه نامزد شده بود و فقط یک نفر به برای تصدی کرسی بازرسی انجمن نامزد شده بود.
شرط حضور در انتخابات برای رأی دادن، عضویت در یکی از گروه های تئاتر ثبت شده مازندران در طرح استقرار گروه های نمایشی کشور است. تئاتر مازندران در حال حاضر 38 گروه ثبت شده در طرح استقرار گروه‌‌ های نمایشی دارد که از این تعداد 26 گروه در دسته ‘ ج ‘ یا گروه های کوچک، 11 گروه در دسته ‘ ب ‘ یا گروه‌ های متوسط و یک گروه هم در دسته ‘ الف ‘ یا گروه‌ های بزرگ قرار دارند.
طبق بند ‘ الف ‘ ماده 5 آیین نامه تاسیس شعب استانی انجمن هنرهای نمایشی ایران، استان هایی که دارای 20 و بیش از این تعداد گروه نمایشی پروانه دار باشند، هیأت رئیسه پنج نفره خواهند داشت.
با توجه به قانون انتخابات هیأت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان ها، در صورتی که انتخابات در نخستین دوره به دلیل به حد نصاب نرسیدن رأی دهندگان که 50 درصد به اضافه یک رأی است، در دومین انتخابات با هر تعداد رأی دهنده رأی گیری برگزار می شود و افراد برگزیده با هر تعداد رأی می توانند به عضویت هیأت رئیسه در بیایند.
در انتخابات آبان سال گذشته تعداد آرا باید به 109 رای می رسید که فقط 80 نفر برای رای دادن در مجمع همگانی حاضر شدند.
برای انتخابات امروز 216 نفر از 38 گروه ثبت شده استان واجد شرایط رای دادن بودند که با حضور اعضای گروه‌ های تئاتر استان 150 تعرفه توزیع شد.
رئیس نخستین دوره انجمن هنرهای نمایشی مازندران پیش از انداختن آرای حاضران به صندوق در حاشیه این مراسم گفت: امیدوارم در دوره ای که گذشت توانسته باشیم در هیات رییسه انجمن با همراهی دوستان گامی برای توسعه تئاتر برداریم.
میثم زندی افزود: حضور نیافتنم در این دوره از انتخابات دلیل بر دور شدن و جدا شدن از خانواده تئاتر مازندران نیست و باز هم در کنار اعضای جدید هیات رئیسه هستم.
وی اظهار داشت: خانواده تئاتر مازندران جامعه شریفی است. پیشینه هنرهای نمایشی در مازندران قوی است. همزمان با تکیه دولت دوره قاجار تکیه تاکُر بلده راه اندازی شد و هنوز پابرجاست. این یعنی هنرمند تعزیه داشتیم و هنر ننایش در مازندران قوی بود.
او ا فزود : روزی که انجمن را تحویل گرفتیم هیچ فضای فیزیکی اداری برای تئاتر نداشتیم. اما الان بالغ بر 250 متر فضای اختصاصی اداری تئاتر در سراسر استان داریم. اما من از این وضعیت هم راضی نیستم. چون معتقدم باید نگاهی بین المللی داشته باشیم و اگر در یک دوره چند تفاهمنامه بین المللی داشتیم کاری کرده ایم.
زندی گفت : اگر با وحدت رویه و همدلی بتوانیم در استان به دنبال منافع یکدیگر باشیم می توان اتفاقات خوبی برای تئاتر استان رقم زد.