در آستانه ماه مُحرم و فرا رسیدن ایام عزاداری سالار شهیدان، عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) در شهر ساری با تهیه پرچم و کتیبه هیات های عزاداری، خود را برای برگزاری آئین های مذهبی این ماه آماده می کنند.

لازم به ذکر است تمرکز بیشتر فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی مذهبی در کوچه چهارسوق (روبروی امامزاده یحیی(ع))و فروشگاه تبلیغات اسلامی شهرستان ساری در خیابان انقلاب و همجنین فروشگاه حب علیشاهی درمیدان ساعت کوچه شهید دادگر (محله سردار) میباشد.

***ضوابط برگزاری مراسم عزاداری در ایام محرم

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران اولویت نخست برگزاری مراسم‌های ایام محرم در فضای باز طراحی شده که هیئت‌های مذهبی و تکایا در صورت امکان نسبت به تحقق این خواسته اقدام کنند.

شکریان امیری به مهم ترین ضوابط برگزاری مراسم عزاداری در ایام محرم اشاره کرد و گفت: برگزاری مراسم عزاداری در فضای باز با رعایت دستورالعمل بهداشتی است و در صورت ضرورت، برگزاری مراسم عزاداری در فضای سرپوشیده بنا بر تشخیص کارگروه شهرستان که دارای شرایط بهداشتی و مدیریتی باشد.

وی با اشاره به اینکه در فضای سرپوشیده با نصب تهویه مناسب و با یک چهارم ظرفیت فقط سخنرانی و روضه خوانی کوتاه حداکثر یک ساعت انجام شود، بیان کرد: مراسم سینه زنی و زنجیرزنی با زنجیر شخصی فقط در فضای باز صورت می‌گیرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران از ممنوعیت دسته روی و حرکت از یک هیئت به هیئت دیگر خبر داد و اظهار کرد: الزام استفاده مستمر عزاداران از ماسک، ضدعفونی قبل و بعد محل برگزاری مراسم، علامت‌گذاری مکان استقرار عزاداران از هر طرف دو متر، نظافت و ضدعفونی سرویس های بهداشتی و فراهم سازی مایع دستشویی و ممنوعیت پذیرایی در مراسم عزاداری از دیگر ضوابط برگزاری مراسم عزاداری است.

این مسئول خاطرنشان کرد: نذورات، در قالب مواد خام و نذورات خاص مطابق دستورالعمل بهداشتی طبخ و در ظروف یکبار مصرف به صورت برون بر و یا درب منازل توزیع شود.

شکریان امیری با اشاره به ممنوعیت ایستگاه صلواتی و برپایی ایستگاه سلامت، ادامه داد: برگزاری مراسم شیرخوارگان و عزاداری در خیمه و زیرزمین ممنوع است و توصیه می شود افراد مسن و دارای بیماری مزمن در منازل عزاداری کنند.

وی اظهار کرد: پویش هر خانه یک پرچم، هر خانه یک حسینیه و پویش ما ملت پیرو امام حسین (ع) هستیم راه‌اندازی می‌شود.