بازدید دادستان مرکزاستان از مناطق تالابی فریدونکنار و بررسی وضعیت دام های هوایی

دادستان مرکز استان :

دام‌های هوایی پرندگان فریدونکنار باید در مدت کوتاهی جمع شود

دادستان مرکز استان مازندران در بازدید از شکارگاه پرندگان فریدونکنار گفت: دام‌های هوایی پرندگان در فریدونکنار باید در مدت کوتاهی جمع آوری شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، سیدیونس حسینی‌عالمی در بازدید سرزده از محل شکارگاه‌های فریدونکنار در منطقه ازباران، لپو اظهار کرد: دام‌های هوایی پرندگان فریدونکنار باید در مدت کوتاهی جمع شود.

وی با اعلام اینکه روش فعلی شکار پرندگان دور از انصاف است، تصریح کرد: این ظلم در حق طبیعت است و به‌صورت جدی باید نسبت به جمع‌آوری دام‌های هوایی در این منطقه اقدام شود.

دادستان مرکز مازندران خاطرنشان کرد: پهن کردن دام به این روش قابل دفاع نیست و باید با ساز و کار مناسب نسبت به تأمین دغدغه‌های مردم اقدام شود.

حسینی‌عالمی با اعلام اینکه حتی یک تور و دام هوایی نباید در محل شکارگاه‌های فریدونکنار وجود داشته باشد، افزود: این موضوع مورد تأیید همه مقامات استانی قرار گرفته است و رئیس کل دادگستری هم بر ساماندهی شکارگاه‌های پرندگان تأکید دارد.

وی با اشاره به طولانی شدن مدت زمان جمع‌آوری شکار پرندگان خاطرنشان کرد: از مدیران محیط زیست کشور گلایه دارم و با همکاری همه مقامات استانی نسبت به جمع‌آوری دام‌های هوایی اقدام می‌کنیم.

به گزارش فارس، در این بازدید یداللهی معاون محیط زیست مازندران، فرماندار فریدونکنار و مسؤولان محیط زیست منطقه فریدونکنار حضور داشتند.

البته مقامات محلی در فریدونکنار معتقد هستند که بومی‌ها برای تأمین هزینه زندگی خویش و به‌دلیل عدم وجود اشتغال مناسب مجبور به شکار پرندگان هستند، این موضوع بهانه‌ای شد برای پهن کردن دام‌های که نه‌تنها حیات پرندگان زمستان‌گذران بلکه چالش‌های زیست محیطی جدی‌تر برای منطقه ایجاد کرده است.

در برخی از مناطق تراکم وجود دام‌ها طوری هست که کوچکترین پرنده‌ای برای عبور از منطقه در امان نیست، در حاشیه بازدید دادستان مرکز استان مازندران از وضعیت دامگاه‌های منطقه فریدونکنار تعدادی از بومی‌ها ازباران مسائل و مشکلات منطقه‌ای خویش را با سیدیونس حسینی‌عالمی مطرح کردند.

دیدار با امام جمعه فریدونکنار و رایزنی با فرماندار این شهرستان از دیگر برنامه‌های دادستان مرکز استان برای ساماندهی شکار پرندگان در فریدونکنار بوده است.

برنامه‌ریزی برای جمع‌آوری دام‌های غیرمجاز در دستور کار قرار گرفته است و متولیان استانی پس از پروسه قانونی نسبت به جمع‌آوری دام‌های غیرمجاز در این منطقه اقدام می‌کنند.