برداشت هلو با طعم عمران و آبادی در روستای بایع‌کلا”

برداشت هلو از باغ ۱۳ هکتاری در روستای بایع‌کلا از توابع شهرستان نکا، چند روزی‌ست که آغاز شده و عواید حاصل از این باغ، جهت عمران و آبادی روستا صرف می‌شود.
به گزارش آوای خزر، روستای بایع‌کلا از توابع شهرستان نکا در شرق مازندران و در اراضی دشت، واقع شده است. خاک حاصلخیز آن سبب رونق کشاورزی به‌ویژه در بخش باغداری شده و شغل اکثریتِ حدود هزار ساکن این روستا را شامل می‌شود. بایع‌کلا دارای ۸۰۰ هکتار باغ هلو و شلیل است و با تولید حداقل ۲۴ هزار تن هلو و شلیل به ارزش میانگین سالانه ۳۰ میلیارد تومان، مهد تولید هلو و شلیل کشور لقب گرفته و چند سالی ست که با برگزاری جشنواره هلو و شلیل، به یک روستای اقتصادی و دارای درآمد پایدار تبدیل شده است.
در این روستا، یک باغ ۱۳ هکتاری قرار دارد که دهیاری و شورای محل از سال‌ها پیش آن را خریداری کرده و تمامی عواید این باغ، که شامل دو باغ ۱۰ و ۳ هکتاری‌ست؛ صرف عمران و آبادی روستا می‌شود. دهیاری و شورای بایع‌کلا، این دو قطعه باغ را عمران و آبادی ۱ و ۲ نامیده‌اند.
یکی دو روز دیگر، برداشتِ هلو ۷۵ روزه یا کرست در باغ ۱۳ هکتاری به پایان می‌رسد و از ۲۰ روز دیگر برداشت شلیل از نوع “کیوتو” آغاز خواهد شد.
پیش‌بینی می‌شود که امسال، درآمد حاصل از باغ ۱۳ هکتاری بایع‌کلا بدون کسر هزینه‌های جاری، به بیش از ۸۰۰ میلیون تومان برسد.