برداشت گل گاوزبان از مزارع روستای اسختر پشت شهرستان نکا

گیاه گل گاوزبان، گیاه دارویی آرام‌بخش و مناسب برای درمان تنگی نفس،تقویت حواس پنجگانه، درمان علائم سرماخوردگی است و خواص آنتی اکسیدانی دارد.

از این گیاه به عنوان مکمل غذایی استفاده شده و جویدن برگ تازه آن برای درمان جوش‌های چرکی دهان مناسب است.

متوسط عملکرد در هر هکتار از مزراع گل گاوزبان در روستای اسختر پشت طبق آمار مستند حدود ۳۵۰ کیلوگرم است .

در مجموع از سطح ۱۴۰ هکتار به میزان بیش از ۴۰ تن گل گاوزبان در این منطقه تولید می‌شود و بنا به گفته مسؤولان ذیربط مقادیری از این محصول که ارزش صادراتی دارد به دیگر کشورها صادر می‌شود.

محدودیت‌های مالی ، کمبود و گرانی نهاده‌های کشاورزی ، پائین بودن قیمت و نیز جولان دلالان و واسطه ها ، آشنا نبودن به علم و فنون نوین کشاورزی، ضعف نظارت، نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی، بالا بودن هزینه های تولید، کمبود نیروی انسانی، برخوردار نبودن از تسهیلات کم‌بهره و ارزان قیمت و سخت‌گیری‌های بی‌مورد بانک‌ها در ارائه تسهیلات از عمده مشکلاتی است که تولید کنندگان گیاهان دارویی با آن مواجه هستند.

استخرپشت، روستایی است از توابع بخش هزارجریب شهرستان نکا که در دهستان استخر پشت واقع شده است.

به لحاظ موقعیت جغرافیایی در پهنه ی جلگه ای شهرستان و در ۳۳ کیلومتری مرکز شهر نکا قرار گرفته است . طول جغرافیایی آن ۵۳ درجه و ۲۸ دقیقه و عرض آن ۳۶ درجه و ۲۷ دقیقه می باشد. روستای مذکور از سمت شمال به پوشش جنگلی و از جنوب به رود خانه ی درم رود و از شرق به روستای سارم و از غرب به جنگل محدود است.