در سفر معاون درمان وزارت بهداشت به مازندران انجام شد؛

بررسی وضعیت ارائه خدمات درمانی به بیماران کرونایی در بیمارستان های استان

دکتر قاسم جان بابایی معاون‌ درمان وزیر بهداشت با همراهی دکتر محمدمهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت به منظور بررسی وضعیت ارائه خدمات درمانی به بیماران کرونایی به استان مازندران سفر کرد از ساعاتی پیش با همراهی دکتر سید عباس موسوی رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران از بیمارستان های امام خمینی(ره) و امام رضا (ع) این شهرستان بازدید کردند و از نزدیک امکانات و‌ نحوه خدمت رسانی به بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را مورد بررسی قرار دادند.
همچنین در حاشیه این بازدید معاون درمان وزارت بهداشت از بیمارستان امام خمینی(ره) آمل از دکتر بهرام طهماسبی رئیس این بیمارستان که بعلت ابتلا به کرونا در بخش مراقبت های ویژه بستری است عیادت کردند .

حضور معاون درمان وزیر بهداشت در نشست ستاد استانی کرونا با حضور استاندار از جمله برنامه های سفر امروز دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت به مازندران حضور در نشست ستاد استانی کرونا با حضور استاندار مازندران می باشد.

نشست استانی مقابله با کرونا مازندران با حضور معاون درمان وزیر بهداشت ، استاندار مازندران، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت و رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران

دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در نشست ستاد مقابله با کرونای مازندران در ساری در گفت و گو با خبرنگاران افزود: هم اکنون از لحاظ تجهیزات پزشکی از جمله دستگاه های کمک تنفسی در داخل کشور در حد تامین نیاز رسیدیم و سومین شرکت تولید کننده این دستگاه ها نیز برای تولید محصول اعلام آمادگی کرده است.

معاون درمان وزیر بهداشت به احداث حدود یکهزار و ۵۰۰ تخت مراقبت های ویژه در بیمارستان های کشور از آغاز شیوع کرونا تاکنون اشاره کرد و افزود: بخشی از این تخت های ویژه نیز در استان مازندران در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار داده شد و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری نیز حدود هشت هزار تخت بیمارستانی دیگر در کشور اضافه شود.

دکتر جان بابایی مهم ترین دلیل افزایشی شدن آمار بیماران کرونایی در کشور را بی مبالاتی در رفتارهای روزمره و عادی سازی رفتاری در ارتباط با ویروس کرونا برشمرد و خواستار توقف برگزاری مراسم عروسی، عزا و سایر تجمعاتی شد که احتمال شیوع ویروس کرونا را افزایش می دهد.
احمد حسین زادگان استاندار مازندران در این نشست در سخنانی ضمن ابراز نگرانی بابت افزایش بیماری کرونا در برخی از شهرهای استان بر جدی گرفتن توصیه های دانشگاه علوم پزشکی برای کنترل بیماری تاکید کرد و اظهار امیداوری که تا با اعمال محدودیت هایی که درشهرهای وضعیت قرمز انجام شده از این وضعیت نگران کننده خارج شوند.

دکتر سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان این که در برخی از شهرهای استان وضعیت قرمز شده است و در صورت ضرورت و تکمیل تخت بیمارستان های این شهرها بر اساس الگوی وزارت بهداشت و درمان بیماران را به شهرهای دیگر اعزام خواهیم کرد تا سلامت بیماران تضمین شود .
دکتر محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت مبارزه با بیماریهای واگیر وزارت بهداشت نیز در سخنانی راهگشاترین کار در شرایط فعلی برای جلوگیری از افزایش بیماران کرونایی در مازندران را کاهش سطح تردد مسافران به استان و جلوگیری از برگزاری تجمعات و مراسم عزا و عروسی دانست و گفت : در این دوره از اوج گیری مجدد کرونا در کشور قدرت سرایت این بیماری در حال افزایش است ، همانطور که شاهدیم تعداد موارد بستری از جمله شهرهای مختلف مازندران در حال افزایش است . وی افزود : تهویه اتاق ها ، سالن ها و سرویس های بهداشتی ادارات، سازمان ها و مراکزی مثل پادگانها و زندانها باید به طور دقیق مورد بازنگری قرار گیرد زیرا اگر بیماری ویروس کرونا در این مراکز شایع شود تقریبا کنترل آن غیر ممکن خواهد بود.

نشست ستاد دانشگاهی فرماندهی مدیریت و کنترل کرونا ویروس در مازندران با حضور معاون درمان وزیر بهداشت و رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی مازندران

دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در جلسه ستاد فرماندهی مدیریت و کنترل بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به افزایش نگران کننده بیماران کرونایی در استان مازندران ، قرارگیری این استان در زمره مناطق قرمز کشور را ناشی از عادی سازی رفتار جامعه نسبت به این بیماری دانست و اظهار داشت : افزایش بیماران آن هم پس از حدود سه ماه روند کاهشی در استان مازندران، تا حد زیادی زحمات کادر درمانی و مدیران استانی را بر باد خواهد داد و ادامه این روند مشکلات دیگری را هم برای استان ایجاد می کند. وی وضعیت استان مازندران را به خصوص در برخی شهرستان ها نگران کننده توصیف کرد و خواهان تغییر رفتاری مردم نسبت به کرونا ، رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک و پرهیز از رفتارهای پرخطر شد. معاون وزیر بهداشت تاکید کرد : راهی جز رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم برای مقابله با نداریم.
دکتر جان بابایی از مردم خواست تا پروتکل های بهداشتی ، بخصوص استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را در دستور کار خودشان قرار دهند و با این کار ضمن کاهش ضریب ابتلا به بیماری، کادر درمانی را برای خدمات رسانی به سایر بیماران کمک کنند.

همچنین دکتر سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این نشست با اشاره به این که میزان بستری بیماران در شهرهای مختلف استان همچنان در حال افزایش است و با این روند تا چند هفته آینده ظرفیت خالی برای پذیرش بیماران در بیمارستان ها وجود نخواهد داشت ، خواستار تعطیلی اماکن عمومی و تفریحی مانند تفرجگاه‌های ساحلی و جنگی استان در روزهای آخر هفته در شهرهای قرمز استان شد و تاکید کرد: این کار باعث کاهش ورود خودروهای مسافرین به استان که تعدادشان کم هم نیست و به هر علتی از جمله ابتلا به بیماری یا صدمات ناشی از حوادث جاده‌ای عاملی برای اشغال تخت های بستری و ویژه بیمارستان های استان شده اند شود .
وی با تاکید بر اینکه برای کنترل بیماری کرونا باید از تجمعات جلوگیری شود و فرهنگ مصرف ماسک و رعایت اصول بهداشتی پیشگیری را گسترش دهیم چرا که اگر تعداد مبتلایان بیشتر از توان استان باشد با وضعیت نگران کننده‌ای مواجه خواهیم شد.

#من ماسک میزنم
#فاصله گذاری پویا
#هرخانه یک پایگاه سلامت

⚠️خطر ابتلا به کرونا جدی است