بوستان ولایت ساری در محل پادگان شهید فرامرزی ساری در مرکز این شهر ساخته و بهره برداری شد.
خروج پادگان های ارتش جمهوری اسلامی به خارج از شهر یکی از مصوبات مجلس شورای اسلامی در سال 88 بوده است که شهرداری ساری با در اختیار گرفتن 6 هکتار از 10 هکتار زمین پادگان شهید فرامرزی ساخت بوستان ولایت را مرداد ماه سال 94 آغاز کرد.
این بوستان دارای سالن آمفی تئاتر ، کتابخانه دیجیتال ، خانه دانشوران ، سرای ارشد ، خانه هنرمندان و نگارخانه ، مسجد ، موزه و فضای بازی کودکان است .
در ابتدا و انتهای این بوستان دو آب نما ساخته شده که با آبراهی به طول 345 متر که مسیر اصلی پیاده راه هم محسوب می شود ، به هم وصل هستند.
آمفی تئاتر در این مجموعه ، فضایی برای اجرای نمایش ها و آثار هنرهای نمایشی و نیز برگزاری همایش‌هاست که سه مسیر ورودی از همکف ، چهار ردیف پلکان دسترسی به سکوهای نشیمن ، 16 ردیف سکو و ظرفیت حدود چهار هزار نفر را دارد.
کتابخانه دیجیتالی ، مجموعه سازمان‌ یافته‌ای از پیوندها به اسناد ، نرم‌افزارها ، تصاویر ، پایگاههای داده‌ای است .
خانه دانشوران هم با مساحت 430 مترمربع یکی از بخش های فرهنگی ، هنری و اجتماعی بوستان ولایت است.
سرای ارشد ، فضای پیش بینی شده برای استفاده سالمندان از بوستان ولایت است که 106 متر مربع مساحت دارد.
این سرا، محلی برای اجرای برنامه های شاد و متنوع جهت توانمند سازی سالمندان و تقویت روحیه نشاط و شادابی در آنان است. یکی از ظرفیت های مجموعه بوستان ولایت دو ساختمان مجزا نگارخانه و خانه هنرمندان است که هر کدام دارای 415 مترمربع زیربنا در 2 طبقه است.
نگارخانه ، فضایی برای گردهمایی است که هدف آن، برپایی نمایشگاههای متداول است و مجموعه‌ای از آثار هنرمندان در رشته های گوناگون هنری در آن رونمایی و نمایش داده می‌شود.
خانه هنرمندان نیز دارای بخش هایی همچون سالن‌های گردهمایی و اتاق جلسات است .
مسجد بوستان ولایت با مساحتی حدود یکهزار و 100 متر مربع ، محلی است که برای اجتماع مردم، نیایش و ارتقاء تعاملات اجتماعی شهروندان پیش‌بینی شده است.
در بوستان ولایت همچنین سه فضای موزه ای شامل موزه مردم شناسی و آثار تاریخی ، موزه تاریخ طبیعی مازندران و موزه مطبوعات در سه ساختمان جداگانه ساخته شده که هر کدام حدود 430 متر مربع زیربنا دارند.
فضای بازی کودکان این بوستان نیز با استفاده از آخرین تجهیزات و امکانات پیشرفته تحت عنوان ‘ شهر دوستدار کودک ‘ مجهز شده است .