تالاب بین المللی میانکاله بهشهر؛ بهشت پرندگان

عکاس(حسین خادمی)خبرگزاری صدا و سیما

 

تالاب بین المللی میانکاله در استان مازندران یکی از زیستگاه‌های مهم و با ارزش پرندگان مهاجر و بومی است، میانکاله به بهشت پرندگان شهرت دارد و ۲۷ دی به عنوان روز میانکاله نامگذاری شده است.
به گزارش صدا و سیما؛ ۲۷ دی ماه سال ۱۳۹۴ به عنوان روز ملی تالاب میانکاله نامگذاري شده است.
این نام‌گذاری برای نشان دادن اهمیت این تالاب بین‌المللی به واسطه طبیعت بکر و تنوع زیستی غنی آن انجام شده است.روزی که اگر چه هنوز در تقویم کشور ثبت نشده، ولی برای خودش تمبر ویژه دارد و در موزه تمبر کشور هم ثبت شده است.
تالاب میانکاله از سال ۱۳۴۸ به عنوان منطقه حفاظت‌شده و پس از آن با توجه به ویژگی‌های بوم شناختی و اهمیت آن به عنوان رویشگاه و زیستگاه تعداد بیشماری از گونه‌های در معرض خطر، به ویژه پرندگان مهاجر و همچنین استفاده علمی و آموزشی به پناهگاه حیات وحش ارتقاء یافت و متعاقب آن در سال ۱۳۵۵ به عنوان یکی از ذخیره گاه‌های زیست سپهر به کمیته برنامه انسان و کره یونسکو انتخاب شد.
این تالاب بین‌المللی هر ساله میزبان بیش از نیم میلیون قطعه پرنده از انواع مرغابی، فلامینگو، چنگر، پلیکان، خوتکا و … , به این تالاب است.
یکی دیگر از مواردی که اهمیت تالاب میانکاله را دوچندان می‌کند این است که در تمام پهنه جنوبی دریای خزر هیچ منطقه‌ای جز آن وجود ندارد که محیط طبیعی آن به شکل دست نخورده‌ای باقی مانده باشد و ساخت و ساز‌های انسانی و جاده سازی‌ها به آن دست‌درازی نکرده باشند.
شکار غیرمجاز و زنده گیری پرندگان کمیاب این تالاب نیز جمعیت پرندگان مهاجر در این تالاب را تهدید می‌کند؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد که سالانه یک میلیون قطعه از پرندگان مختلف در این تالاب شکار می‌شوند.
نگرانی دوستداران محیط زیست ایران از این بابت است که تالاب میانکاله که از آن به عنوان بهشت پرندگان یاد می‌شد، به قتلگاه پرندگان تبدیل شود و علاوه بر ناامن کردن محیط برای پرندگان، موجب خدشه‌دار شدن وجهه بین‌المللی محیط زیست کشور شود.