قدمت 150 ساله «تعزیه‌خوانی» در روستای اَتُو

امروزه اکثر مردم آشنا به سوادکوه این منطقه را در ایام سوگ اباعبدالله الحسین (ع) به تعزیه‌خوانی و اطعام‌دهی به عزاداران می‌شناسند و این دو به نمادی فرهنگی و مذهبی برای این منطقه تبدیل شده است.

به گزارش بلاغ، یاد و خاطره شهدای کربلا مشعل فروزان قیام بر ضد ظلم و ستم را در خلال سالیان متمادی برافراشته نگاه داشته و پیام عاشورا را از این طریق همه ساله در تاریخ تداوم بخشیده است.
سیاه پوش شدن مردم، نوحه سرایی، برداشتن نخل و علم و کتل، اطعام عزاداران حسینی و برپایی مراسم تعزیه خوانی و روضه خوانی در هیأت‎ها، تکایا و حسینیه‌های شهرها و روستاهای ایران، نمونه‌هایی از آداب و سنن مسلمانان و ارادتمندان به اهل بیت عصمت و طهارت است.
تبدیل شدن حماسه کربلا با جوهره الهی و توام با قداست، معنویت رشادت و عشق و شجاعت به شعائر اسلامی، ضمن زنده نگه داشتن مکتب و یاد آن شجاعان و رشادت‌هایشان انگیزه‌ای است برای انقلاب مکرر علیه ظلم و بیداد.
این واقعه عظیم تاریخی در اسلام، فصلی درخشان در عقاید مذهبی ایرانیان که به ائمه اطهار و آل‌الله علاقمندند ایجاد کرد و سرآغازی برای برپایی تعزیه شد که با گسترش و توسعه آن دامنه سایر حوادث مذهبی، همچون وفات پیامبر اسلام(ص)، وفات حضرت زهرا(س)، شهادت مظلومانه حضرت علی(ع) و شهادت کریم اهل‌البیت امام حسن مجتبی(ع) از صحرای کربلا به کوفه، شام، مدینه و سراسر ایران کشیده شد.
امسال با توجه به شیوه بیماری کرونا مراسم تعزیه روز تاسوعا کاملا متفاوت برگزار گردید . طعام دهی صورت نگرفته. و عزادران با رعایت پروتکل بهداشتی و رعایت فاصله به عزاداری پرداختند‌.