تور ساری گردی به مناسبت هفته پدافند غیرعامل

عکاس (زینب ذبیحی) خزرنما -پایگاه اختصاصی گزارش تصویری مازندران

 

تور یک روزه ساری گردی به منظور آشناسازی با اماکن و بافت تاریخی فرهنگی شهر ساری ،با رویکرد پدافند غیر عامل ، روز چهارشنبه 12 آبان ، با حمایت اداره میراث فرهنگی ،گردشگری ،صنایع دستی ، کارگروه گردشگری و شرکت خدماتی مسافرتی ماه پرواز شهرستان ساری برگزار گردید .

در این بازدید که محسن باستانی مجاوری رئیس میراث فرهنگی شهرستان ساری ، راهنمایان گردشگری و نیز برخی از مدیران شهر ، گردشگران را همراهی می کردند، گردشگران با گشت و گذار از میدان ساعت ساری به سمت محله قدیمی شهر ساری (محله چاله باغ) رفتند و با توضیحات سرکار خانم تارا رادی تورلیدر فرهنگی و مرمتگر بناها و بافت تاریخی ، از بناهایی همچون ،خانه فاضلی ، خانه رمدانی ، خانه میرگتی ، خانه و موزه کلبادی آب انبار نو ساری و بافت تاریخی محله آب انبار نو (چاله باغ) دیدن کردند و با رویکرد پدافند غیر عامل در بافت تاریخی شهر ساری آشنا شدند.

 

تارا رادی یکی از تورلیدرهای باسابقه و کارشناس گردشگری در خصوص پدافند غیرعامل افزود: کلمه پدافند (Defense) از نظر واژه شناسی به دو قسمت “پد” و”آفند” تشکیل شده است .

واژه آفند نیز به مفهوم جنگ ، جدال ، تهاجم ،حمله و پیکار است ، در فرهنگ فارسی پد یا پاد پیشوندی است که به معنای ضد ، متضاد بوده و هرگاه قبل از واژه ای قرار گیرد معنای آن را معکوس می کند . و در مجموع پدافند هم طراز با واژه دفاع می باشد، و به معنای دفاع در برابر حمله و تهاجم دشمن و جلوگیری از موفقیت دشمن می باشد . پدافند غیرعامل به کلیه اقداماتی و برنامه هائی اتلاق می گردد که بدون بهره گیری از سلاح ، به منظور کاهش آسیب پذیری ، افزایش پایداری ، استمرار خدمات ، تسهیل مدیریت بحران و بازدارندگی در مواجهه با تهدید ، تهاجم و بحران درمواجهه با تهدیدات غیر فیزیکی یا جنگهای نرم همچون : جنگ فرهنگی ، جنگ روانی ، جنگ سایبر ، جنگ اطلاعاتی و… مطرح است. اين اقدامات مراکز حیاتی و حساس و مهم را در برابر حملات و بمبارانهاي هوايی دشمن حفظ و ادامه فعالیت در شرايط بحران و جنگ را ممکن ساخته و ضمن تحمیل هزينه قابل توجه به دشمن، سبب به وجود آمدن تأثیرات روحی و روانی مثبت در مردم و نیروهاي عملیاتی میگردد.

وی افزود: با توجه به اینکه در بافت های تاریخی بدلیل فرسودگی و قدمت بناها ، خسارات ناشی از بلایای طبیعی و غیرطبیعی بسیار بیشتر است با با شناسایی و مطالعات بناهای تاریخی ، تدوین ضوابط فنی و ملاحظات پدافند غیر عامل برای مرمت بناهای تاریخی و فرسوده و تدابیر از پیش تعیین شده می توان مقاوم سازی و ایمن سازی به این مهم برای شرایط بحران رسید.

رادی بیان کرد:در برخی از اماکن و ابنیه ها علی رغم نیاز به سازه ها و استحکامات مقاوم در برابر تهديدات گوناگون، از سازهاي بسیار معمولی و نه چندان مقاوم برخوردارند که نیاز است اين قبیل بناها در کوتاه مدت مورد مقاوم سازي و اصلاح بنا صورت گرفته تا حتی المقدور بتوان از آسیب پذيريهاي اينگونه اماکن در برابر تهديدات کاست .

این کارشناس گردشگری در پایان گفت: محله چاله باغ یا آب انبارنو از محله‌های قدیمی شهر ساری است که از نظر تاریخی، به دلیل وجود بناهای تاریخی متعدد، بسیار غنی است. مدیریت میراث فرهنگی ، مسکن و شهرسازی و شهرداری ساری مصمم هستند در آینده نزدیک امکان بازدید مجازی از ابنیه های تاریخی این بافت کهن را را گسترش دهند.