جشن رونق تولید واحدهای صنعتی مازندران

مراسم جشن رونق تولید واحدهای صنعتی و معدنی غیرفعال مازندران همزمان با دهه فجر در ساری برگزار شد.

حسین قلی قوانلو، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در این همایش با اشاره به اینکه در همایش جشن رونق با شعار اقتصاد مقاومتی حمایت از تولید داخلی گفت: روز 19 بهمن روز امنیت پایدار بوده و اگر کشور می‌خواهد امنیت پایدار داشته باشد باید با برنامه‌ریزی درست و اصولی تولید و اشتغال را پایدار کنیم.

وی افزود: هرچه اشتغال بالاتر باشد بیکاری کمتر و سرانه تولید ناخالص داخلی افزایش می یابد و از صنعتگران و واحدهای تولیدی که در چنین شرایط سخت کنونی به تولید می پردازند تقدیر می‌کنیم.

قوانلو بیان کرد: سال 95 مقام معظم رهبری یک تلنگر به مسئولان زدند که به داد واحدهای کوچک و متوسط برسید  و خوشبختانه در استانها طرح رونق تولید و ستادهای تسهیل تشکیل شد تا مشکلات را به موقع رفع و دوباره به چرخه تولید بر گردانند.

قوانلو ادامه داد: با بررسی‌های انجام شده، 75 درصدمشکلات واحدهای غیر فعال مشکل نقدینگی، بدهی معوقه به بانک چک برگشتی و 25 درصد دیگر مشکلات بازار مدیریت و دستگاه اجرایی بود.

وی با اشاره به بحث ناجوانمردانه تحریم تصریح کرد: طبق فرموده شهید سلیمانی فرصتی که در بحران‌هاست در خود فرصت نیست شرطش این است که نترسیم و نترسانیم در نتیجه می توانیم موفق بیرون بیاییم.

قوانلو بیان کرد: 2.8 تعداد واحدهای صنعتی کشور در استان قرار دارد امسال جز برنامه‌های اقتصاد مقاومتی این بود که بتوانیم دو هزار واحد صنعتی تعطیل را به چرخه تولید برگردانیم که خوشبختانه بیشتر انجام شد در این زمینه هزار و 400 نفر در واحدهای تعطیل شده مشغول به کار شدند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: سال97 حدود 600 میلیارد تومان پروانه و امسال تاکنون هزار و 125 میلیارد تومان پروانه‌ها و سرمایه بخش صنعت به بهره برداری رسید که تا پایان سال به دو هزار میلیارد تومان می‌رسد رشد سه برابری را شاهد خواهیم بود.

وی گفت: از دو هزار و 800 واحد صنعتی در استان 300 واحد منتخب هستند و بیش از 200 واحدرشد تولید داشتند و میزان اشتغال در این واحدها رو به افزایش است که جای قدردانی دارد.

تقویت تولید پویا در جامعه

رئیس اتاق بازرگانی مازندران نیز در این نشست گفت: سال‌های متوالی گذشته و ده سال گذشته تا کنون مقام معظم رهبری در حوزه اقتصادی واژه‌هایی رابرای ما به عنوان الگو معرفی کرده و امسال نیز رونق تولید  اگر هرسال بخشی از مشکلات را رفع می‌کردیم اکنون مشکلات به این نقطه نمی رسید.

عبدالله مهاجر افزود: اگر تولید پویا باشد قطعا اقتصاد کشور نیز پویا خواهد بود تولیدکنندگان سربازان نظام هستند که بسیاری از تولید کنندگان چیزی از دولت درخواست نکردند این حمایت ها باید فرصت تولید و اشتغال را افزایش دهد

وی گفت: اتاق بازرگانی به عنوان حامی بخش خصوصی است و باید مشکلات این بخش را بازگو و جهت رفع آن تلاش کنیم یکی از مشکلات در زمینه ارزش افزوده است به دولت نامه زدیم اما متاسفانه اجرای قانون در این بخش اتفاق نیفتاد. پایداری اقتصاد این است که مالیات را پرداخت کنیم اما تولید کننده ارزش افزوده را پرداخت نکند، اگر می‌خواهیم شاهد رونق تولید باشیم باید به درستی مشکل را ببینیم و رفع کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران بیان کرد: با توجه به اینکه سال آینده شرایط درآمد از طریق مالیات است سال آینده سال بدی برای تولید خواهد بود، همچنین بانک‌ها شریک تجاری تولیدکننده‌ها در سود هستند اما در ضرر شریک نیستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران نیز گفت: چهل و یک سال پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی می‌داریم جریانی که تاریخ ایران را در منطقه تغییر داد و امروز شاهد اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران هستیم.

حسین حسین نژاد افزود: تحریم همزاد و مکمل جنگ است و آثار مخربش به مراتب بدتر از جنگ است. در تحریم دشمنان تلاش کردند با استفاده از تحریم بیکاری را افزایش و مجموعه مردم را از ادامه و پایداری راه منصرف کنند امروز که با توجه به تحریم چرخ صنعت می چرخد از اراده جدی سرمایه گذاران واحدهای صنعتی تجلیل می‌کنیم.

وی با بیان اینکه میان تجارت و صنعت رابطه مستقیم وجود دارد گفت: باید دست صنعتگران را بگیریم دشمن تلاش دارد با کمبودها به جنگ مقاومت ملت ما برود باید در کنار صنعتگران فرصتی فراهم کنیم تا از این شرایط عبور کنیم حمایت از تولید به ضریب امنیت کشور کمک می کند.

در پایان از واحدهای برتر و فعال شدن با اهدای لوح تجلیل شد.