در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مازندران صورت گرفت؛

تاکید معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران بر مشارکت سمن ها در ترویج کتابخوانیپنجاه و پنجمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مازندران به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، پنجاه و پنجمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مازندران به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و حضور اعضای حقیقی و حقوقی برگزار شد.

حسین حسن نژاد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران در این جلسه با اشاره به نقش مشارکت سازمان های مردم نهاد در پیشبرد بهتر مدیریت بخش های مختلف کشور، اظهار داشت: باید از این ظرفیت های تخصصی نهایت بهره برداری را انجام داد و سمن های فعال در زمینه کتاب و کتابخوانی و کتابخانه های عمومی می توانند در توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نقش مهمی ایفا نمایند.

وی افزود: در حوزه فرهنگ و در جلساتی مانند انجمن کتابخانه ها باید افق دید وسیع و آینده نگری جامعی داشت و لازمه این کار طراحی هایی برای تزریق فکر و اندیشه به مدیریت فرهنگی است تا از روزمرگی و مدیریت امورات جاری در حوزه فرهنگ خارج شویم و به جهت دهی فرهنگی برسیم که برخی برنامه های اداره کل کتابخانه های عمومی استان که پیش از این اجرا شد، این نقصان را جبران می کند و باید ادامه داشته باشد.

حسن نژاد با انتقاد از حبس شدن کتاب های بسیار خوب در دستگاه های اجرایی که بیشتر بعنوان تزئین اتاق ها استفاده می شود، گفت: می شود طوری برنامه ریزی کرد که همه این کتاب ها از اتاق های مختلف دستگاه های اجرایی جمع آوری شود و بجای آن کتاب های کاربردی و تخصصی در حوزه شغلی قرار گیرد و از کتاب های جمع آوری شده بصورت متمرکز در یکی از دستگاه ها بعنوان یک کتابخانه استفاده شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران با تاکید بر ضرورت اجرای قانون از سوی شهرداری ها و کمک فرمانداری ها در اختصاص سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی از درآمد شهرداری ها، بیان داشت: مدیران شهری به همان نسبت که حافظ منافع شهرستان های خود هستند، باید نسبت به مدیریت کلان استان هم دغدغه مند باشند و نهایت همکاری را با رعایت قانون با دستگاه های استانی داشته باشند.

وی ضمن تشکر از طرح موضوع کتابخانه سبز در مازندران توسط مدیرکل کتابخانه های عمومی گفت: طرح ایجاد کتابخانه های سبز بعنوان یک مطالبه زیست محیطی باید جدی تر دنبال شود و این نکته را در ذهن ها تداعی کند که این یک جریان مهم در سطح جهان است که ساختمان ها باید طوری طراحی شوند که در استفاده مصالح و مدیریت انرژی با محیط زیست سازگاری بیشتری داشته باشند و چه فضایی بهتر از کتابخانه که بعنوان یک الگو در کشور شناخته شوند.

حسن نژاد با قدردانی از زحماتی که منجر به برتری استان مازندران در جشنواره کتابخوانی رضوی در سطح ملی شد، اذعان داشت: مشارکت دستگاه ها، تلاش های کتابداران و افراد فعال در این جشنواره در واقع احترام به امام رضا(ع) بود که از ارادت عمیق دینی و مذهبی ایرانی ها به حضرت ثامن الحجج(ع) نشأت می گیرد.

در ابتدای این جلسه، آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به میزبانی از اختتامیه جشنواره ملی قصه گویی و درخشش مازندران در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، اظهار داشت: تعداد شرکت کنندگان در جشنواره کتابخوانی رضوی با رشد 91 درصدی نسبت به سال گذشته، به 92 هزار نفر در استان رسید که حدود 63 درصد بصورت آنلاین و 27 درصد بصورت مکتوب در این جشنواره که کتاب های خوبی را برای رده های مختلف سنی در نظر گرفته بود، شرکت کردند؛ مازندران از حیث تعداد کتابخانه های عمومی با این میزان مشارکت حائز رتبه برتر ملی شد و 4 منتخب ملی هم از شرکت کنندگان دارد که در آئین اختتامیه از آنها تقدیر خواهد شد؛ ضمن اینکه مراسمات اختتامیه ای هم در شهرستان های ساری، آمل، جویبار، بابل، قائمشهر، فریدونکنار، نکا و سیمرغ برگزار خواهد شد و از نفرات برتر استانی و شهرستانی هم تقدیر می شود.

وی افزود: اداره کل کتابخانه های عمومی برنامه های متنوعی برای توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی دارد که بدون رعایت قانون از سوی شهرداری ها برای پرداخت سهم نیم درصد از درآمدشان، با مشکلات عدیده ای مواجه می شود؛ لذا انتظار می رود در این مورد تصمیم مقتضی طوری اتخاذ شود که قانون بدون دغدغه برای همیشه اجرا شود.

ولیپور، با مطرح کردن بحث کتابخانه های سبز، اعلام آمادگی کرد تا گام های اولیه برای احداث کتابخانه سبز در استان برداشته شود تا نقش کتابخانه ها در توسعه پایدار را با تشکیل اتاق فکری متشکل از کارشناسان و متخصصین فنی و محیط زیستی برای ایجاد چنین کتابخانه هایی رقم بزند