به گزارش ایرنا ، حجت اسلام والمسلمین محمدباقر محمدی لائینی در جلسه شورای فرهنگ عمومی مازندران در ساری افزود : فضا مجازی فرصتی است که اگر به نحوه مدیریت بر آن و در عین حال به تولید محتوا در بخش های مختلف آن مطابق با آرمان های انقلاب و شهدا و صد البته رهنمودهای مقام معظم رهبری توجه نشود ، تهدیدی بسیار خطرناک محسوب می شود.

وی خواستار انتخاب متولی خاص برای این موضوع در استان ها شد و گفت : توقع داریم شورای عالی فضای مجازی در استان ها نیز متولی مشخصی را انتخاب کند.

امام جمعه ساری بر ضرورت مدیریت آسیب های فضای مجازی در استان ها تاکید کرد و افزود : با توجه به اهمیت مدیریت ، رصد و پایش فضای مجازی و خطرات ناشی از گسترش تخلفات ، با هماهنگی شورای فرهنگ عمومی مازندران ، کارگروه پیشگیری از تخلفات فضای مجازی با دبیری دادستانی مرکز استان در ساری  شکل گرفته است.

وی بر لزوم همکای دستگاه های مرتبط اجرایی ، انتظامی و امنیتی استان با این کارگروه تاکید کرد و گفت : هر یک از مسئولان باید همکاری همه جانبه با این کارگروه داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در مازندران همچنین بر اهمیت انتقال فرهنگ صحیح انقلابی و اسلامی و همچنین  بومی محلی به نسل های آینده تاکید کرد و افزود : یکی از اهداف اصلی شورای فرهنگ عمومی انتقال فرهنگ های صحیح به نسل های بعدی است.

وی به نامگذاری ۱۴ آبان به روز مازندران نیز اشاره کرد و گفت : همواره گذشته دیار مازندران در بخش های مختلف ب ویژه در ارادت به ائمه اطهار (ع) پیروی  از رهنمود های ولات فقیه ، حضور در تمامی عرصه های سیاسی و اجتماعی از جمله دفاع و ایستادگی مقابل توطئه های دشمنان ، مشارکت جدی هشت سال جنگ تحمیلی زبانزد بوده و است و در سال های اخیر نیز با تقدیم شهدای مدافعان حرم نیز پیشتاز کشور است.

محمدی لائینی بر لزوم روایتگری دقیق  فرهنگ عمومی مازندران در قالب های مختلف به نسل جوان تاکید کرد و بیان داشت : باید از تشکل های مردمی در این زمینه بدرستی بهره بگیریم.

نماینده ولی فقیه در مازندران شبکه اجتماعی آموزش و پرورش را بستری مناسب برای ترویج فرهنگ عمومی استان دانست و گفت : بصیرت افزایی سواد رسانه ای باید در بستر این شبکه اجتماعی که مخاطبان آن دانش آموزان و اولیاء هستند ، به صورت جدی دنبال شود.

وی به اهمیت تدوام همه دستورالعمل های بهداشتی در پیشگیری و مقابله با بیماری کووید- ۱۹ در استان نیز اشاره کرد و افزود : تجربه حدود یک سال اخیر پس از سه موج از شیوع ویروس کرونا نشان داده است که هر گاه همه پروتکل های بهداشتی به درستی عملیاتی شده است، آمار مرگ و میر کاهش محسوسی یافته است.

محمدی لائینی به شکل گیری و فعالیت قرارگاه سلامت و معنویت جوانان انقلابی در مازندران با همکاری بسیج و سپاه کربلا مازندران اشاره کرد و گفت : طبق گزارش های ارائه شده ۸۰۰ گروه جهادی با فرار گرفتن آموزش های لازم وارد کار اجرایی در حوزه شناسایی افراد بیمار و ارائه خدمات لازم شدند.

نماینده ولی فقیه در مازندران گفت : این گروه های جهادی  سلامت و معنویت جوانان انقلابی مازندران همزمان در بخش کمک های مومنانه به این بیماران و البته خانواده های محروم همکاری می کنند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران هم در این جلسه با اظهار این که بررسی ها نشان می دهد که برگزاری جلسات کشوری شورای عالی فضای مجازی نیز به صورت منظم و به بموقع تشکل نمی شود ، گفت: مسایل اخلاقی ، عرض اندام ارزال و اوباش و خرید و فروش سلاح و مهمات  از مهمترین  جرائم در فضای مجازی استان است.

محمد کریمی با بیان این که متولیان مختلفی از جمله اداره کل فرهنگ و ارشاد ، اطلاعات سپاه ، اداره اطلاعات و پلیس فتاء به صورت موازی و بدون هماهنگی برخوردهای متفاوتی را با متخلفان فضای مجازی انجام می دهند، ادامه داد: در بسیاری از موارد برخورد ها به صورت آتش به اختیار نیز است.

وی با قدردانی از نماینده ولی فقیه در مازندران در شکیل کارگروه پیشگیری از تخلفات فضای مجازی در استان ، گفت: این که در تذکر به متخلف فضای مجازی در سطح کارکنان ارشاد ، سازمان های اطلاعاتی و امنیتی و یا تشکیل پرونده در محاکم قضایی شود ، متفاوت است ، لذا تعیین یک متولی خاص برای مدیریت و برخورد یکپارچه با متخلفان فضای مجازی در استان ها به عنوان  زیر مجموعه شورای عالی فضای مجازی کشور ضروری است.

دادستان ساری گفت: طی یک ماه اخیر پس از شکل گیری این کار گروه ۱۵ نفر از ارزل و اوباش که در فضای مجازی مشکلاتی را به وجود آورده بودند دستگیر شدند ، ۱۶ نفر نیز با احضار ، تعهد کتبی دادند و همچنین دو سایت در این بخش نیز مسدود شده است.

به گزارش  تسنیم، عباس زارع نیز در جلسه شورای فرهنگ عمومی مازندران با اشاره به نامگذاری امروز 14 آبان به روز مازندران، اظهار داشت: برنامه‌های متنوعی در این روز در حوزه فضای مجازی و تولید محتوا در حال برگزاری است.

وی افزود: هفته مازندران از 13 تا 20 آبان در استان نامگذاری شده و در محورهای تشییع، ولایت، پهلوانی، مازندران پاک، دانش پژوهی و نیما و زبان تبری را در این هفته برنامه‌ریزی کردیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به اینکه مازندران در ردیف 25 استان دور شدن از شرایط قرمز کرونایی قرار گرفته است، تصریح کرد: رعایت مسائل بهداشتی در حوزه کرونا از سوی مردم و هیئت‌های مذهبی صورت گرفته است.

زارع با بیان اینکه فضای مجازی فرصت خوبی برای امورات روزمره جامعه است، افزود: فرصت‌ها و تهدیدهای فضای مجازی در شورای فرهنگ عمومی باید به عنوان موضوع ثابت جلسات شورای فرهنگ عمومی قلمداد شود.

دبیر شورای اطلاع رسانی مازندران با اعلام اینکه سازو کاری برای تشکیل شورای ساماندهی فضای مجازی در استان صورت گیرد، گفت: کارگروه رصد فضاهای مجازی در استان برای نخستین بار در کشور تشکیل گرفته است و بازخوردهای خوبی در حوزه فضای مجازی صورت گرفته است.

حسن پور، دبیر بخش مردمی ستاد بزرگداشت هفته مازندران نیز در این نشست با اشاره به اینکه تشکل‌های مردم نهاد در حوزه برگزاری برنامه‌های هفته مازندران نقش آفرینی کردند، گفت: ستاد مردمی بزرگداشت هفته مازندران از سال 94 در استان شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه بانک اطلاعاتی از مازنی‌های فرهیخته مقیم استان‌ها و کشورهای دیگر را در حال ایجاد هستیم، افزود: آموزش و پرورش استان توانست برای دانش آموزان مسابقات به مناسبت روز مازندران در 10 رشته در بستر شاد برگزار کردیم.

سرهنگ پاسدار عسگر مجیدی، معاون اجرایی سپاه کربلای مازندران نیز با اشاره به فعال شدن کارگاه‌های دائمی تولید ماسک در سطح شهرهای استان، گفت: سپاه پاسداران در حوزه بهداشت عمومی گام‌های اساسی و مطلوبی را با حضور نیروهای بسیجی و مردمی صورت داده است.

وی با بیان اینکه بسیج دانشجویی مازندران آماده همکاری با دانشگاه علوم پزشکی برای کمک به پرستاران و کادر درمانی مراکز بیمارستانی استان است، افزود: پایگاه‌های مقاومت استان در قالب مراکز سلامت در مازندران فعالیت خود را ادامه می‌دهد.