ششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی سال ۹۹ به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در ساری برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین« محمد باقر محمدی لائینی » در ششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی سال ۹۹ با بیان اینکه در بحث فضای مجازی برخوردهای سلبی  و ایجابی هر دو لازم است البته اولویت با برخورد ایجابی است، اظهار کرد: اگر واقعا قبول داریم در یک نبرد رسانه ای هستیم مثل هر جنگ دیگر ابزار لازم است شبکه های اجتماعی داخلی، اینترنت ملی و… لازم داریم.

نماینده ولی فقیه در مازندران با بیان اینکه از نظر سلاح و تسلیحات نظامی ویژه جنگ سخت به گونه ای پیشرفت کردیم که دشمن قدرت مقابله با ما را ندارد، افزود: به طور قطع دست‌یابی به موفقیت در جنگ نرم نیز بدون بهره‌مندی از ابزار فرهنگی میسر نخواهد بود.

وی تاکید  کرد: دستگاه‌های متولی امور فرهنگی باید این ابزار را فراهم کنند.

حجت الاسلام محمدی لائینی به توصیه مقام معظم رهبری مبنی براینکه علاج مشکلات کشور قوی شدن است  اشاره کرد و گفت: چرا در فضای مجازی قوی نشدیم.

وی به اقبال مردم به شبکه های اجتماعی اشاره کرد و افزود: خیلی ها به خاطر نقص فنی از شبکه های اجتماعی داخلی استفاده نمی کنند؛ در رسانه ای که اختیار دست بیگانگان است چه می توانیم بکنیم در داشتن اینترنت داخلی باید قوی شویم .

 حجت الاسلام محمدی لائینی با بیان اینکه به طور نمونه در بحث تولید گوشت سفید موفق عمل کردیم و بی نیاز از واردات هستیم اما متاسفانه سیاست واردات در این حوزه در حال اجراست، خاطرنشان شد: متاسفانه مسئولین اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبری را مورد توجه قرار نمی دهند و جدی نمی گیرند.

وی در ادامه برضرورت بازبینی شرح وظایف شورای فرهنگ عمومی تاکید کرد و گفت: ارزیابی از عملکرد این شورا نیز در دستور کار باشد.

حجت الاسلام محمدی لائینی با تاکید  براینکه در جلسات آتی شورای فرهنگ عمومی مازندرن حضور اعضای اصلی این شورا الزامی می باشد، خواستار تشکیل کارگروه عملیات روانی ذیل این شورا شد.

وی با بیان اینکه برای کاهش آسیب های فضای مجازی باید تولید محتوا به صورت تیمی انجام شود، افزود: ایجاد زیرساخت برای بازنشر تولید محتوا در فضای مجازی با هدف مصون سازی کاربران اینترنتی الزامی است.

حجت الاسلام محمدی لائینی با بیان اینکه در اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی در سال 1400یکی از دستور کار جلسه باید رسیدگی به پیشنهاد فرمانده سپاه کربلا در  مسئله گردشگری باشد، اظهار کرد: تحقق شعار سال نیز مورد توجه این شورا باشد.

وی با تاکید براینکه برای رفع مشکلات فرهنگی کشور باید سیاست قوی شدن را جدی بگیریم، بیان کرد: ایران در مصرف پارچه چادر مشکی بالاترین مصرف دنیا را دارد. ایران درسال ۹۰میلیون متر مربع مصرف چادر مشکی دارد اما متاسفانه ۸۰درصد مصرف وارد می شود در سال جهش تولید فقط ۱۰میلیون مترمربع تولید داخلی داریم و این زیبنده جامعه اسلامی نیست.

**مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران:

برای بازنشر محتوا در فضای مجازی نیازمند زیرساخت های مناسب هستیم

« عباس زارع » نیز در جلسه شورای فرهنگ عمومی سال ۹۹ با بیان اینکه استان مازندران از نظر تعداد برگزاری جلسات این شورا در استان و شهرستان عملکرد خوبی دارد، اظهار کرد: از تلاش های نماینده ولی فقیه درمازنران برای همراهی جهت برگزاری مستمر نشست های شورای فرهنگ عمومی استان تشکر می کنم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ضمن ارائه گزارش عملکردی از فعالیت های شورای فرهنگ عمومی استان مازندرن به اهم مصوبات و فعالیت های این شورا اشاره کرد و گفت: امروز  ما فضایی به نام فضای مجازی داریم که غیر قابل انکار و گذشت است.

زارع افزود: از نظر خیلی از بزرگان این فضا، فضای واقعی و حقیقی است مازندران ما همواره در مسیر تهدید قرار داشته است چرا که سالانه میزبان ۳۰ میلیون گردشگر است که شاید در حوزه فعالیت‌های اقتصادی کمک حال باشند اما در حوزه فرهنگی برای استان خطرناک هستند که باید با برنامه ریزی از حضور گردشگران به عنوان یک فرصت برای ترویج فرهنگ بومی استان استفاده شود.

وی با بیان اینکه امروز با کمال شرمندگی شاهد گستردگی یک کلیپ سخیف هستیم، ادامه داد: در فضای مجازی یک کلیپ توسط فردی منحرف منتشر شد و تا به الان 17 میلیون بازدید داشت که زنگ خطر است.

زارع  از  تشکیل کارگروه فضای مجازی ذیل شورای فرهنگ عمومی مازندران خبر داد و گفت: امروز تولید محتوا کلید واژه ای که آموختیم مشکل ما این که فضای مناسب برای باز نشر محتوا نداریم.

وی اظهار کرد: زیرساخت ها مناسب کشور ما نیست و باید با استفاده از ابزار هنر و رسانه خود را در این جنگ نابرابر در برابر این دشمن تا بن دندان مسلح از گزند آسیب ها حفظ کنیم.

زارع بیان کرد:برای ایجاد زیرساخت باید اساسی فکر شود در کنار تولید محتوا باید برای بازنشر محتوا فکر کرد .متاسفانه رسانه های داخلی دامنه هدف بازنشر محدود دارند .