جلسه معارفه هیأت منصفه جدید دادگاه مطبوعات مازندران در ساری برگزار شد

به گزارش فارس، جلسه معارفه هیأت منصفه جدید دادگاه مطبوعات مازندران با حضور حجت‌الاسلام اکبری مدیرکل دادگستری استان مازندران، شکریان رئیس تبلیغات اسلامی، زارع مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، شمشیربند رئیس شورای شهر ساری در دادگستری استان مازندران برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام محمدحسن اکبری اظهار کرد: در استان قبلی که خدمت داشتم اصلا هیأت منصفه تشکیل نشد و ضرورتی برای برگزاری آن نیز احساس نشد و این باعث خوشحالی است، چرا که مطبوعات در آن استان همه قوانین را رعایت می‌کردند، امیدوارم این جلسه هم تا دو سال دیگر برگزار نشود و هیچ شکایتی مطرح نباشد و همه رسانه‌های استان مازندران به شکل حرفه‌ای قوانین را رعایت کنند تا ضرورتی برای حضور هیات منصفه در دادگاه نباشد.

وی افزود: رعایت چند مورد قانونی از جمله ماده ۳۶ قانون مطبوعات و ماده ۳۷ امانتداری، صلاحیت علمی، حسن شهرت و صداقت اعضای هیأت منصفه ضروری است پس این ویژگی‌ها را گرامی بدارید و برای اثبات آن بکوشید.

رئیس کل دادگستری مازندران تصریح کرد: اهالی رسانه استان وظیفه پیام‌رسانی شایسته و درست دارند و باید کرامت و حقوق انسانی را مراعات کنند و مشکلات جامعه را برای آگاهی‌بخشی مسؤولان و مردم منعکس کنند.

وی یادآور شد‌: کار خبرنگاری را رسالتی بزرگ است و اهالی رسانه باید حمایت شوند و از آن طرف اصحاب رسانه اصحاب شر نباشند و دغدغه و زحمت برای مردم ایجاد نکنند، شایعه‌پراکنی نکنند چون مذموم و زشت است.

مدیرکل دادگستری استان مازندران خاطرنشان کرد: یک شایعه ممکن است خسارات فراوانی وارد کند، پس به دلیل اهمیت کار همیشه مورد توجه صاحبان قدرت و نفوذ بوده‌اند، لذا برخی از اصحاب رسانه آلت دست اجانب و جاسوس شده‌اند.

وی اضافه کرد: برخی مروج لیبرالیسم و بی‌هویتی شده‌اند، در هیچ جای دین اسلام نداریم کسی به نفع اجانب قلم‌بزند و تکریم شود، الان در آستانه انتخابات یازدهم شما نقش مهمی دارید.

در ادامه عباس زارع مدیرکل ارشاد مازندران  اعلام کرد‌: در مازندران هر 20 روز یک پرونده را بررسی می‌کردیم شکایت از رسانه در مازندران بسیار بالا است و تعدد شکایت زیاد است خیلی از پرونده  قبل از رسیدگی به دادگاه حل می شود.

وی بیان کرد: رسانه در مازندران دارای تعدد هیچ منافاتی با نقد منصفانه مطبوعات و نقد را بر نمی‌تابند و خیلی از مطبوعات شکایت از مطبوعات در مازندران بالا است، هر ۲۰ روز یک دادگاه را دارد. نقد منصفانه را داشته باشند و اگر نقد نباشد؛ تخلفات زیادی رخ  نمی‌دهد باید  مدیران به سمت پاسخ بروند.

زارع در پایان افزود: مرکز ۱۲۹ در استان مازندران متصل شده است؛ انتقادات و پیشنهادات را به نقد منتقدان دلسوز می‌پذیریم.

گفتنی است در ادامه جلسه احکام اعضای جدید هیات منصفه مطبوعات استان مازندران اهداء شد و بر این اساس حجت‌الاسلام علی غفاری، محمد ابراهیمی، حمیدرضا هراسانی، عبدالله ملکی، صادق رنجبر، عباس رمدانی، علی خانلری، کوروش یوسفی ساداتی، مجتبی کواکبیان، عباس زارع، نصرالله دریابیگی، عادل طهماسبی، علیرضا مردان‌شاهی و تورج نائیج پور به عنوان اعضای جدید هیات منصفه مطبوعات استان مازندران معرفی شدند.