جلسه بررسی تجهیز موزه های بوستان ولایت ساری و پیگیری پروژه های مرتبط با میراث فرهنگی با حضور مهدی عبوری شهردار ساری و سیف الله فرزانه مدیر کل میراث فرهنگی مازندران و هیئت رئیسه شورای شهر ساری در صحن شورا برگزار شد.

نائب رئیس شور ای شهر ساری:

عمارت کلبادی محل نگهداری آثار تاریخی شود

نائب رئیس شورای شهر ساری با بیان اینکه عمارت کلبادی محل نگهداری آثار تاریخی شود گفت: با تحویل خانه کلبادی به شهرداری ساری امکان اشتغال برای صد نفر فراهم خواهد شد.

به گزارش عصرساری، جلسه بررسی تجهیز موزه های بوستان ولایت شهرداری و پیگیری پروژه های مرتبط با میراث فرهنگی با حضور شهردار ساری و مدیر کل میراث فرهنگی مازندران و هیئت رئیسه شورای شهر ساری در صحن شورا برگزار شد.

علی اکبر زلیکانی با اشاره به اینکه مسجد جامع ساری به دلیل قدمت تاریخی یکی از جاذبه های گردشگری و فرهنگی شهر ساری محسوب می شود تصریح کرد: این اثر تاریخی تا زمانی که پابرجاست همه مدعی می شوند که متعلق به ماست اما زمانی که دچار حادثه شد برای بازسازی آن مشارکتی ندارند.

زلیکانی با اشاره به اینکه ساری دارای سابقه تاریخی هزار ساله است اما نگاه دوستان به این شهر قدیمی نگاه به شهری با قدمت چند دهه است گفت: باید فکری به حال شهر ساری کرد شهر تاریخی و غرور انگیزی که تاکنون به آن سطحی نگریسته شده است.

وی به موضوع موزه منطقه ای اشاره کرد و افزود: این مورد در دستور کار شهردار ساری است.

نائب رئیس شورای شهر ساری با بیان اینکه ساختمان موزه دارای قدمت تاریخی است. خاطر نشان کرد: باید این پروژه تا دهه فجر به سرانجام برسد.

زلیکانی با اشاره به اینکه قطعا در فاز دوم بوستان ملل چند صد هکتار زمین برای شهرداری آزاد خواهد شد اظهار کرد: باید به صورت ویژه فضایی برای نمایش آثار تاریخی که در اختیار میراث است قرار گیرد.

نائب رئیس شورای شهر ساری اظهار کرد: از ظرفیت تاریخی شهر ساری برای ایجاد اشتغال استفاده شود.

وی به وجود بناهای تاریخی در شهر ساری اشاره کرد و افزود: باید از ظرفیت های مهم شهرمان برای ایجاد اشتغال استفاده کنیم به عنوان مثال مدت هاست سنگ فرش خیابان جمهوری را برای ایجاد اشتغال و فضای مناسب برای گردشگری در نظر گرفته ایم.

زلیکانی اظهار کرد: باید اداره کل میراث فرهنگی مازندران از ظرفیت میراثی و تاریخی شهر ساری استفاده لازم و بهینه را داشته باشد. زیرا ده ها هزار اثر تاریخی در شهر ساری نگهداری می شود اما مکانی برای نمایش این آثار وجود ندارد. این سازمان می تواند با تجهیز استاندارهای لازم آثار تاریخی خود را در اختیار شهرداری ساری قرار دهد.

زلیکانی با اشاره به اینکه بیشترین آثار تاریخی ایران مربوط به مازندران و شهرستان ساری است گفت: هزاران فقره از این آثار با شرایط نامناسب در شهر ساری نگهداری می شود.

نائب رئیس شورای شهر ساری با بیان اینکه برخی ساختمانها دارای سبقه تاریخی مالکیت خصوصی دارند تصریح کرد: عمارت کلبادی، خانه فاضلی و اماکن دیگر که در اختیار اداره کل میراث فرهنگی است تحویل شهرداری ساری شود.

وی با اشاره به اینکه مازندران دارای قدمت تاریخی است و شهرهای ساری و آمل بیشتر از شهرهای دیگر دارای این شرایط هستند گفت: این شهرها می توانند از فرصت حضور مهندس فرزانه مدیر کل میراث فرهنگی استفاده کنند تا رونقی در آثار تاریخی آنها به وجود آید.