نشست کمیته فرهنگی و تولیدات ستاد بزرگداشت شهدای مدافع حرم شمال کشور با محوریت سپهبد شهید «قاسم سلیمانی» در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد.

**مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران: سردار سپهبد شهید سلیمانی، اسوۀ بی بدیل ایثار

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، «عباس زارع» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در جلسه کمیته فرهنگی و تولیدات ویژه گرامیداشت شهدای مدافع حرم شمال کشور با محوریت سردار شهید حاج «قاسم سلیمانی»، تولید محتوا با موضوع شهدا را مهم دانست و با بیان اینکه بیشترین ظرفیت فضای مجازی در اینستاگرام است بر ضرورت انتقال مفاهیم کاربردی و با ظرافت هنری به مردم و جامعه هدف تأکید کرد و گفت: سردار شهید سلیمانی ، برای تک تک ایرانی‌ها، اسوۀ بی بدیل ایثار و شهادت است.

وی تشکیل کارگروه‌های تخصصی را در دستگاه‌ها برای تولید محتوا ضروری دانست و افزود: در فعالیت‌های فرهنگی هنری باید سعی کنیم از کلیدواژ‌ه‌های جذاب برای جامعه هدف و مخاطبین استفاده کنیم که تأثیرگذاری بیشتری دارد.

زارع با اشاره به اینکه برنامه‌ها باید نسبت به سال‌های گذشته متفاوت‌تر برگزار شود، گفت: در این راستا اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری بسیج هنرمندان و بسیج رسانه برنامه‌هایی را در بستر فضای مجازی تعریف کردند که شعرخوانی با عنوان «او نرفته است»، نمایشگاه عکس «سرباز سردار»، معرفی کتابهای شهدای مدافع حرم با عنوان «روایت شام»، خوشنویسی با عنوان «کتابت عشق» و مسابقات رسانه‌ای «تیتر حماسه» از جمله آنها است.

وی استفاده از ظرفیت رسانه را در این رویداد فرهنگی مهم دانست و اظهار کرد: تأثیرگذاری یک تیتر مناسب، جذاب و پرمخاطب به مراتب از ده‌ها کتاب و سخنرانی بیشتر است و با توجه به تعصبی که مردم به سردار دلها دارند باید از شیوه‌ها و روش‌های جدید و نو برای تولید محتوای هدفمند بکارگیری شود.

این مسئول عنوان کرد: در شرایطی که مردم در بدترین شرایط اقتصادی هستند و شبکه‌های معاند اخبار منفی به کشور مخابره می‌کنند و فضا را ملتهب می‌کنند، مردم‌داری و ساده‌زیستی و قرابت سردار سلیمانی با مقام معظم رهبری و حضورشان در شرایط بحرانی سیل و زلزله فضای عمومی جامعه را آرام می‌کند و مردم همین را از ما انتظار دارند.

زارع ادامه داد: جلسات به‌طور مدام و هفتگی در دو بخش برگزاری مراسم پیش کنگره و تولید محتوا در فضای مجازی برگزار شود و با استفاده از تبلیغات محیطی هدفدار و کلیدواژه‌های کوتاه اما پر مفهوم در حوزه ایثار و شهادت تأثیرگذار باشیم.

وی با بیان اینکه مسئولین، این برنامه را یکی از برنامه‌های اصلی و مهم ببینند و در سطح شهرستانها هم برگزار شود، گفت: همچنین تولید محتوا به صورت متمرکز و از کانال این کمیته انجام شود و جریان‌سازی درستی در استان شکل بگیرد.

**معاون فرهنگی سپاه کربلا خبر داد:یادوراه شهید سلیمانی از گمانه زنی مهمانی لاله ها بدون حضور مردم تا تولید محتوای مجازی

آهنگر از برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم شمال کشور با محوریت سپهبد شهید «قاسم سلیمانی» در بوستان ولایت ساری خبر داد و گفت:چنانچه شرایط با محدودیت های کرونایی همراه باشد مهمانی لاله ها باحضور معنوی شهدا و بدون تجمع مردم برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، احسان آهنگر در نشست کمیته فرهنگی و تولیدات ستاد بزرگداشت شهدای مدافع حرم شمال کشور با محوریت سپهبد شهید «قاسم سلیمانی» با اشاره به شرح وظایف این کمیته، گفت: اعضای کمیته فرهنگی تولیدات شهدای مدافع حرم شمال کشور با نام ” سردار حاج قاسم سلیمانی” متشکل از مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، بسیج حوزه‌های مختلف سپاه کربلا، جبهه فرهنگی مقاومت استان مازندران، فرهنگی لشکر ۲۵ کربلا و فرهنگی مالک اشتر، اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی مازندران، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری ساری، سازمان بسیج رسانه مازندران است.

معاون فرهنگی سپاه کربلا مازندران افزود: کمیته فرهنگی در استان مازندران از گلوگاه تا رامسر توسط معاونت فرهنگی و صدا و سیمای مرکز استان مسئولیت اجرای برنامه‌های سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی را بر عهده خواهند داشت، برنامه‌ریزی و نظارت تخصصی بر حسن اجرا و سین برنامه، هدایت و کیفیت و فضا سازی محیطی، فراهم آوردن مساعدت در زمینه تبلیغاتی را خواستاریم.

آهنگر خاطرنشان کرد: طراحی گرافیکی، موشن گرافی، اجرای سرود، فعال کردن استوری در اینستاگرام، تولیدات فضای مجازی، طراحی پوستر و تصاویر شهید سلیمانی هماهنگی جهت دعوت از مداح و سخنران در مراسم هماهنگی جهت نصب المان در شهرهای استان مورد انتظار است.

وی از برگزاری مراسم عصر شعر و خاطره از ۲۸ آذر تا ۹ دی ماه با محوریت این یادواره خبر داد و عنوان کرد: تهیه و نصب تابلوهای راهنما، تهیه محتوای بسته فرهنگی ویژه مدعوین و هماهنگی با اصحاب رسانه جهت اطلاع رسانی شایسته از این مهمانی لاله ها مورد توجه باشد.

آهنگر خواستار تشکیل گروهی در شبکه اجتماعی با حضور اعضای کمیته فرهنگی و تولیدات ستاد بزرگداشت شهدای مدافع حرم شمال کشور با محوریت سپهبد شهید «قاسم سلیمانی» شد و افزود: هرکدام از اعضای این کمیته باید فعالیت های مرتبط با این یادواره را به این گروه ارسال نمایند تا روند اجرای فعالیت ها به درستی و بدون کم و کاستی صورت گیرد.

وی بیان کرد: اولویت ما برگزاری مراسم در روز ۲۷ آذر ماه جاری است، پس از آن هم برنامه‌های دیگری خواهیم داشت که متعاقبا اعلام خواهیم کرد.

آهنگر اظهار کرد: اقدامات قبل، حین و بعد مراسم را خواهیم داشت، شروع حرکت مازندران برای برنامه‌های سالگرد شهید سلیمانی از ۲۷ آذر کلید می‌خورد، با نظارت هر روز برنامه خواهیم داشت.

وی اعلام کرد: در ابتدا قرار بود مازندران میزبان برگزاری مراسم شهدای مدافع حرم شمال کشور باشد ولی بنا بر محدودیت کرونایی فقط خودمان برگزاری مراسم را خواهیم داشت، در خصوص مراسم سالگرد شهید سلیمانی هم محدودیت خواهیم داشت، تاریخ برگزاری مراسم هم بر طبق شرایط جوی و شرایط محدودیت های کرونایی تعیین خواهد شد.

آهنگر گفت: این برنامه در بوستان ولایت با چیدمان ۲ هزار صندلی و تمثال شهدا برگزار خواهد شد اگر محدودیت باشد مهمان فقط شهدا خواهند بود، چنانچه تغییری صورت بگیرد اطلاع‌رسانی خواهیم کرد، از کیفیت و تراز برنامه به هیچ وجه کم نخواهیم کرد.

وی اضافه کرد: تعداد محدودی از خانواده شهدای مدافع حرم قطعا مهمان برنامه خواهند بود‌، هماهنگی‌ها برای پخش برنامه با رسانه‌های استانی و ملی صورت می‌گیرد، برای بعد از این برنامه نیز اقداماتی داریم.

آهنگر عنوان کرد: از جمله اقدامات قبل برگزاری این مراسم، بحث تولیدات است که نیازمند زمان است، تولیداتی که قرار است محتوای راهبردی داشته باشد، در بخش شعار محوری یک عبارت را برای همه تولیدات داشته باشیم و در همه موضوعات استفاده کنیم که هنوز به نتیجه‌ای نرسیدیم مسئولیتش با نیروهای جبهه فرهنگی است.

معاون فرهنگی سپاه کربلا مازندران اذعان کرد: کمیت تولیدات فرهنگی با محوریت این یادواره مهم است، استفاده از همه ظرفیت‌ها برای تولیدات ضروری است تا تقسیم کار صورت بگیرد در حوزه‌های کلیپ، عکس نوشته، طراحی گرافیکی، موشن گرافی، استوری اینستاگرام ، تلویزیون شهری و تئاتر مجموعه‌ها کمک کنند.