ابراز نگرانی استاندار از وضعیت مازندران پس از طرح فاصله‌گذاری فیزیکی

 استاندار مازندران با اشاره به اینکه نباید کاهشی شدن تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به عنوان شکست این ویروس تلقی شود، گفت : طی ۲ روز گذشته که طرح فاصله‌گذاری هوشمند جایگزین فاصله‌گذاری فیزیکی شده ، وضعیت نگران کننده‌ای از نظر رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی در انظار عمومی مشاهده شده است.

به گزارش ایرنا ، احمد حسین زادگان روز یکشنبه در جلسه فوق‌العاده ستاد مقابله با ویروس کرونا با موضوع فاصله گذاری هوشمند که در استانداری برگزار شد ، افزود : خوشبختانه پیک نخست ویروس کرونا با همکاری همه عوامل اجرایی و مردم مدیریت شد و امیدواریم که با رعایت همگانی شیوع بیماری همچنان در روند کاهشی باقی بماند.

بیماری کرونا از اول اسفند ماه با شناسایی ۲ بیمار در بابل به مازندران رسید و اواخر اسفند به نقطه پیک رسید. اجرای محدودیت ها و پروتکل های بهداشتی و سختگیری هایی که صورت گرفت سبب شد تا این استان از سوم فروردین ماه وارد روند کاهشی شیوع بیماری شود به گونه ای که در این مدت بیش از یکهزارا و ۵۰۰ تخت بیمارستانی از مجموع حدود ۲ هزار و ۴۰۰ تخت اختصاصی برای بیماران کرونایی خالی شد. آمار خروجی بیماران کرونایی از بیمارستان ها هم در این مدت از آمار بستری های جدید پیش افتاد تا جایی که مسئولان پیش بینی کرده اند که این هفته آمارها بیماران جدید بستری احتمالا ۲ رقمی خواهد شد.

این در حالی است که بر اساس آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران آمار بستری های جدید در بیمارستان های استان طی ۲۴ منتهی به روز شنبه ۱۰۱ نفر بود در حالی که در این مدت ۱۱۸ نفر پس از بهبودی از بیمارستان ترخیص شدند و آمار مجموع بستری ها در بیمارستان های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل به ۵۶۰ نفر کاهش یافت.

نماینده عالی دولت در مازندران در این نشست با اشاره آغاز طرح فاصله گذاری هوشمند از روز گذشته افزود: بر اساس این طرح قرار شد واحدهای صنفی کم خطر و کم ریسک با اخذ تعهد و اجرای پروتکل های بهداشتی و دریافت کد رهگیری به فعالیت بازگردند.

استاندار مازندران تاکید کرد: وضعیت روز گذشته به عنوان نخستین روز کاهش محدودیت های طرح فاصله گذاری شرایط نگران کننده‌ای را ایجاد کرد که اگر تداوم داشته باشد آسیب‌های جدی هم به امنیت و سلامت مردم و هم به اقتصاد استان وارد خواهد آورد.

حسین زادگان با اشاره به اینکه شراط سخت اصناف و بازاریان برای دولت اهمیت دارد ، افزود: اما اگر طبق وضعیت پیش آمده در روز گذشته ترددها و تجمعات عادی شود ، هفته‌های نگران کننده را برای مازندران ایجاد می کند.

وی جلوگیری از ورود به پیک دوم شیوع ویروس کرونا را منوط به همکاری مردم و دستگاه های اجرایی و بازاریان عنوان کرد و گفت: مردم باید نسبت به ویروس کرونا با نگاه نگران و جدی رفتار کرده و از عادی انگاری خودداری کنند.

استاندار مازندران همچنین به نحوه فعالیت اصناف و بازاریان اشاره کرد و گفت: دریافت کد رهگیری سلامت به معنی رعایت نکات بهداشتی نیست و باید همه صنوف پروتکل ها و دستورالعمل های سلامت را در واحدهای خود اجرایی کنند.

حسین زادگان به دستگاه های ناظر نیز دستور داد که دریافت کد رهگیری به معنای آغاز فعالیت واحدهای صنفی نیست و باید قبل از آغاز فعالیت پروتکل‌های بهداشتی را اجرا کنند.

وی همچنین بر تدابیر سخت گیرانه تر در نطارت و بازرسی بازار و صنوف تاکید کرد و گفت : به تمامی دستگاه های نظارتی تکلیف شده است که برخورد جدی با متخلفین سلامت انجام شود.