درهای بسته رصدخانه آلاشت ؛نخستین رصدخانه آماتوری مازندران

عکاس(زینب ذبیحی) خزرنما -پایگاه اختصاصی گزارش تصویری مازندران

 

مجموعه رصدخانه و آسمان نمای آلاشت با نام رصدخانه آیت الله صالحی مازندرانی به عنوان نخستین رصدخانه آماتوری استان مازندران است که در سال ۱۳۸۶ بوسیله شهرداری آلاشت روی یکی از تپه های این شهر بنا شده است.

ارتفاع این رصدخانه از سطح دریا ۱۸۱۵ متر می‌باشد. کل مجموعه رصدخانه حاضر بر بالای تپه‌ای به ارتفاع ۵۰ متر قرار گرفته که از ۳ طرف به پرتگاه و از طرف دیگر به دامنه کوه محصور شده‌است. به همین خاطر تمام رفت‌وآمدها به رصدخانه از طریق پلکان و با پای پیاده مقدور است. زمین مجموعه ۳۰۰۰ مترمربع و زیربنای آن ۳۰۰ مترمربع مساحت دارد.
رصدخانه آلاشت در شهر آلاشت، یکی از شهرهای شهرستان سوادکوه، در استان مازندران واقع شده است.

در این مجموعه امکاناتی چون ۲ دستگاه تلسکوپ ۱۴ و ۶ اینچی زیر گنبدی به قطر ۴ متر نصب شده که تلسکوپ ۱۴ اینچی از نظر اندازه جز تلسکوپ‌های بزرگ حال حاضر ایران به حساب می‌آید و ۲ تلسکوپ نیم متری دیگر نیز در این مجموعه وجود دارد.

از دیگر امکانات رصد خانه آلاشت می‌توان به آسمان نما، ترازوی نجومی، مجموعه کامل نرم افزارها، کتاب، عکس، پوسترهای اخترشناسی، اتاق رایانه و سالن همایش اشاره کرد.

کار رصد بیشتر در شب انجام می‌شود چون نور خورشید در روز مانع دیدن ستاره‌ها می‌شود.

باوجوداینکه مدت طولانی است درهای این رصدخانه بسته است اما هنوز بسیاری از گردشگران تعداد ۳۶۵ پله را طی می‌کنند تا خود را به رصدخانه آلاشت برسانند و از منظره بی‌نظیر آن و بر فراز ابرها لذت ببرند.