دیدار نماینده ولی فقیه در مازندران با اعضای شورای قضایی استان

 حجت الاسلام اکبری رئیس کل دادگستری استان همراه با اعضای شورای قضایی مازندران به مناسبت هفته قوه قضائیه با آیت الله لائینی نماینده مقام معظم رهبری در مازندران و امام جمعه مرکز استان دیدار کردند و در خصوص فعالیت های این دستگاه از سال گذشته تا کنون به گفتگو پرداختند.

به گزارش میزان ،حجت الاسلام والمسلمین اکبری، رییس کل دادگستری استان مازندران و اعضای شورای قضایی استان مازندران به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضاییه با نماینده ولی فقیه در استان مازندران و امام جمعه شهرستان ساری دیدار و گفتگو کردند.

رییس کل دادگستری استان مازندران در این دیدار گزارشی از عملکرد دستگاه قضایی در مازندران در سال ۱۳۹۸ و سه ماهه اول سال جاری ارائه کرد و گفت: در شورای حل اختلاف از لحاظ کاهش میزان پرونده‌ها رتبه دوم کشور را داریم تعداد ۸۳ هزار و ۳۴۶ پرونده به شورا‌های حل اختلاف وارد که ۱۳ درصد آن منتهی به صلح و سازش شد.

وی با بیان اینکه در ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی رشد بسیار خوبی داشته ایم، اظهار کرد: در سال گذشته ۹۷.۷ درصد ابلاغ‌ها الکترونیکی بوده و برای بهبود خدمت رسانی به مردم ۶۷ دفترخدمات قضایی نیز دراستان البرز شروع به کار کرد.

حجت الاسلام والمسلمین اکبری به کاهش ۴.۹ درصدی آمار زندانیان نیز اشاره کرد و گفت: سیاست قوه قضاییه حبس زدایی است و بر این اساس با تلاش همکاران و ستاد دیه ۲۶۰ نفر از محکومان مالی آزاد شدند و در دوران کرونا نیز ۷۰ درصد زندانیان به مرخصی رفتند.

رییس کل دادگستری استان مازندران، از اقدامات دستگاه قضایی استان مازندران در آزادسازی اراضی ملی نیز آماری ارائه کرد و گفت: نسبت به سال گذشته هفت درصد رشد در خصوص حفظ اراضی ملی داشته ایم.

وی در ادامه اظهار کرد: اطاله دادرسی از مهمترین دغدغه مردم استان مازندران است؛ لذا دادگستری استان مازندران با تعیین اوقات فوق العاده در خارج از وقت اداری و روز‌های تعطیل تعداد زیادی از پرونده‌های معوقه را رسیدگی کرده که در همین رابطه بر اساس رتبه بندی قوه قضاییه بدون احتساب پرونده‌های اجرای احکام، استان مازندران رتبه سوم کشور و با احتساب اجرای احکام رتبه پنجم را در کشور را احراز کرده است.

در ادامه آیت الله محمدی لائینی، نماینده، ولی فقیه در استان مازندران نیز ضمن تبریک هفته قوه قضاییه پیرامون رسالت دستگاه قضایی سخنانی ایراد کرد و گفت: فساد مهمترین و اصلی‌ترین عامل عدم تحقق شعار سال است، برخورد با فساد کار بسیار مهمی است، وجود فساد مایه تاسف و برخورد با فساد مایه مباهات است و خوشبختانه برخورد با ریشه‌ها و عاملان فساد در زمان ریاست آیت الله رییسی شتاب بسیار خوبی گرفته است.

نماینده، ولی فقیه دراستان مازندران تصریح کرد: برخورد قضایی باید فراجناحی باشد و در خصوص کاهش پرونده‌ها نیز همه مقدمات لازم آن فراهم شود.