دیدار جمعی از بانوان هنرمند فعال حوزه هنری مازندران با آیت الله محمدی لائینی

جمعی از بانوان هنرمند فعال حوزه هنری مازندران با آیت الله محمدی لائینی نماینده مقام معظم رهبری در استان به مناسبت دهه کرامت دیدار کردند

آیت الله محمدی لائینی نماینده مقام معظم رهبری در استان مازندران در این دیدار فرمودند: شما هنرمندان همانند مجاهدی هستید در حوزه هنر انقلاب اسلامی، هنری که با ۲۲۰ هزار شهید و هزاران جانباز و آزاده پیوند خورده است، نه در ایران بلکه در حوزه ای به نام مقاومت که سبب شد که بینی استکبار به خاک برسد.

محمدی لائینی افزود: جایگاه و ارزش هنر و تأثیر آن کاملا مشخص است. خداوند انسان و جهان را هنرمندانه آفریده است. دریایی پر از آیات الهی، منظره چشم نواز جنگل و موسیقی زیبای وزش بادش. همه چیز طبیعت و خدای طبیعت هنر است.

وی یاد آور شد: شهیدان هنرمند بودند. خانواده های آنها در صبر و استقامت هنرمند بودند، همان طوری که حضرت زینب (س) در حادثه کربلا همه حوادث رو زیبا دیدند. همان جوری که تشنه لبی وارد آب شد و بخاطر وفا به امام و برادرش لب به آب نزند. اینها چیزی جز زیبایی و هنرمندی نیست. امام خمینی(ره) توانست هنرمندانه اهداف سیاسی و اجتماعی خودش رو مطرح بکند و در دل مردم وارد شود. رهبر معظم انقلاب هنرمندانه در حال اداره امور است و همه ابعاد و جوانب را در نظر میگیرند. انقلاب یک اثر هنری جاوید است.

آیت الله محمدی لائینی تأکید کردند: هنر بسیار مهم و ارزشمند است. از هنر سو استفاده زیادی شده و گاهی بی هنری ترویج شده است و برای تروج ظلم و خشونت و فساد استفاده می شود. باید در این موضوع هنرمندان راستین و واقعی دفاع بکنند. این مثل جهاد است. بخشی از این قضایا از طرف دشمن است و گاهی هم از طرف دوستانی است که هنر را درک نکرده اند.

نماینده مقام معظم رهبری در ادامه خاطر نشان شد: هنر یعنی اینکه با دیدن سختی ها باز به کارت ایمان داشته باشی و ادامه دهی. باید هنرمند را تکریم و تجهیز کرد. تکریم هنرمند مانند تکریم عالم است. مخصوصا هنرمندان جامعه اسلامی. ما در خدمت همه شما هستیم و هر کاری از دست بنده بر بی آید انجام خواهم داد. شما را سفارش به صبر و استقامت می کنم. چون هنر انقلاب اسلامی اگر باشد پای همه به وسط می آید.

رییس حوزه هنری مازندران مطرح کرد:

انتظار می رود حوزه هنری به جذب و حمایت از هنرمندان متعهد بپردازد

مهدی معصومی گرجی در دیدار تنی چند از بانوان هنرمند با آیت الله محمدی لایینی از انتظارات خود و هنرمندان گفت.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری مازندران، ظهر روز چهارشنبه 11 تیرماه به مناسبت بزرگداشت دهه کرامت، جمعی از بانوان هنرمند فعال در حوزه هنری استان طی دیداری در دفتر آیت الله محمدباقر محمدی لائینی نماینده ولی فقیه در استان حاضر شدند.
رییس حوزه هنری مازندران، در ابتدا این دیدار را جهت آشنایی با فعالیتها و مشکلاتی که بانوان هنرمند دارند، بیان کرد و افزود: حوزه هنری را به عنوان تنها نهاد تخصصی هنر انقلاب در استان می شناسند که تمام تلاش آن برای تولیدات فاخر توسط هنرمندان متعهد است.
«مهدی معصومی گرجی» ضمن تبریک میلاد حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) و گرامیداشت دهه کرامت ادامه داد: از سه هزار هنرمند مرتبط با حوزه هنری مازندران که در رشته های مختلف حائز رتبه های بین المللی، ملی و استانی هستند، بیش از هزار نفر آنان را بانوان تشکیل می دهند.
رییس حوزه هنری مازندران گفت: هنر نجات دهنده انسان در دنیای سرگشته امروز است  و هنرمند همانند پروانه در زیبایی ها سیر می کند و از شهد گل‌های اندیشه و هنر به جامعه می‌نوشاند.
این مسئول با بیان این نکته که بانوان حاضر در این نشست جمعی از خیل عظیم هنرمندان زن فعال و کارآزموده استان هستند افزود: از نهاد انقلابی حوزه هنری توقعات زیادی می رود و توقع اصلی این است که هنرمندان متعهد را جذب و حمایت کنیم تا آثار ارزشمند و تاثیرگذار تولید شود و نقشی در جامعه ایفا کند.
«معصومی گرجی» با تأکید بر اینکه فرهنگ، آداب، پوشش و گویش یک جامعه متأثر از هنر و اولین کلیدهای شناسایی یک قوم است، گفت: اگر به هنر و فرهنگ بیشتر توجه کنیم مشکلات کمتری خواهیم داشت، اگر یک اقتصاددان و سیاستمدار فرهنگی داشته باشیم کمتر دچار مشکل می شویم.
وی در پایان اظهار داشت: حوزه هنری یک نهاد واکنش سریع است و هر اتفاقی که در کشور یا جهان رخ می دهد، در صورت لزوم، خیلی زود با کمک هنرمندان در رابطه با آن اثر تولید کرده و همواره در خط مقدم قرار دارد.
همچنین در این دیدار « الهه میرباباییان » هنرمند رشته های تجسمی و نگارگر استان که به نمایندگی از طرف سایر هنرمندان صحبت می کرد گفت: انسانها در طول تاریخ حیات اجتماعی همراه با هنر بودند و هنر وسیله تبادل اندیشه بین فرهنگ های مختلف بوده است.
وی هنر را آرامش‌بخش توصیف و بیان کرد: وقتی هنر را در جامعه رشد بدهیم فرهنگ و تمدن جامعه ماندگارتر است.
این هنرمند خواستار توجه به هنرمندان، خرید آثار هنری و استفاده از قابلیت آنها در بخش فرهنگی شد و معتقد است این نگاه باید در بین سازمانها نهادینه شود زیرا دستگاهها و سیستم ها هر چه قدر هم هزینه کنند و برای القای معنا و یا انتقال مفاهیم متن بر در و دیوار بچسبانند هیچگاه جای تأثیر یک اثر هنری را نخواهد گرفت.

«معصومه بخشنده» از دیگر هنرمندان حاضر در جمع یکی از اشعار خود در باب ستایش از همسران شهدا را در این دیدار قرائت کرد و سپس « زهرا اسلامی» دیگر بانوی نویسنده استان به بیان وضعیت معیشتی، بیمه ای و زندگی شخصی هنرمندان پرداخت و گفت: افرادی هستند که هنوز به رغم داشتن رتبه های بین المللی ناشناخته و بدون پشتیبان هستند.
او نماینده ولی فقیه در استان را یکی از نقاط امید هنرمندان برشمرد و از مسئولان نیز خواست که به قول های خود جامه عمل بپوشانند.
در پایان این نشست  نیز اثر نگارگری «مریم فضل الله نژاد» با موضوع پیامبر اکرم (ص) و تابلوی تذهیب «زهرا قاسمی سنگتراشانی» بر کلام علامه حسن زاده آملی  رونمایی و به دفتر نماینده ولی فقیه در مازندران هدیه شد.

شایان ذکر است که این اولین دیدار بانوان هنرمند استان با آیت الله محمدی لایینی بوده است که به همت حوزه هنری در دهه کرامت صورت گرفت.