بازار داغ تعمیرات کیف و کفش در چارسوق بازار ساری

روزگاری مردم سالی دو یا چند جفت کفش می‌خریدند و کفش‌های کهنه را نه که تعمیر نمی‌کردند که «به گدا هم نمی‌دادند» و دور می‌انداختند؛ اما امروز دیگر خبری از این سبک زندگی نیست.

اگر گذرتان به بازار چهارسو یا شهید رجایی افتاده باشد، ردیف مغازه‌های باریک و کوچک با انبوه کیف و کفش تعمیراتی که از گوشه‌وکنار آن آویزان هست را حتماً دیده‌اید. بازار کفاشان ساری یکی از سه بازار به‌هم‌پیوسته بازار رجایی است که در مرکز شهر و در دل بازار مرکزی قرار دارد؛ راسته‌ای چند ده‌متری که مرکز تعمیرات کیف و کفش مرکز استان بشمار می‌رود که با کاهش درآمدها در ماه‌های اخیر، افزایش قیمت‌ها از دیگر سو و پایین آمدن قدرت خرید اقشار مختلف جامعه، این روزها رونق بیشتری گرفته است.

این قشر که در یک راسته‌ی مخصوص به خود در جوار بازارهای میوه‌وتره‌بار و پوشاک و تعمیرات لباس، قرار دارند، خرده‌فرهنگ خاص خود را ساخته‌اند که اگر روزی را با آن‌ها سپری کنید، شاهد جذابیت‌های پیدا و پنهان فراوانی خواهید بود.

این روزها که بسیاری از خانواده‌های قشر متوسط از پس خرید کفش و کتانی برنمی‌آیند، ترمیم کفش‌ها و کتانی‌های مستعمل و استفاده شده دوباره جانی تازه یافته است که نگاهی به واحدهای تعمیرات کیف و کفش در این بازار خاص، مؤید این موضوع است.

صرفه‌جویی اقتصادی و مدیریت دخل‌وخرج در همه ابعاد خانوار در روزهایی که به پایان سال هم نزدیک می‌شویم و چشم‌انداز غیرقابل ‌پیش‌بینی سال آینده، زمانه‌ی سختی پیش روی اقشار مختلف جامعه قرار داده است، از اهداف اصلی خانواده‌ها شده است و تعمیر و استفاده چندباره از وسایل یکی از راهکارهای آن می‌باشد.