رونمایی از بشقاب ساسانی در خانه موزه کلبادی ساری

عکاس(احسان فضلی اصانلو) خبرگزاری ایرنا مازندران

 

بشقاب تاریخی سیمین ساری که به مناسبت افتتاحیه رویداد بین‌المللی ساری۲۰۲۲ از گنجینه موزه ملی ایران به صورت موقت به مازندران انتقال یافت با حضور وزیر میراث فرهنگی در موزه تاریخ ساری رونمایی شد.

سید عزت‌الله ضرغامی عصر امروز -سه‌شنبه- پس از حضور در مراسم افتتاحیه رویداد بین‌المللی ساری۲۰۲۲ که با حضور مدیران سازمان اکو و سفرای کشورهای عضو در ساری برگزار شد، همراه با رئیس‌کل موزه ملی ایران، استاندار مازندران و برخی مسئولان استان برای رونمایی از بشقاب تاریخی ساسانی در خانه کلبادی موزه تاریخ ساری حضور یافت و از ویترین نگهداری موقت این اثر تاریخی ارزشمند شمال ایران رونمایی کرد.

وزیر میراث فرهنگی در این مراسم گفت: یکی از سیاست‌های وزارت میراث فرهنگی در این دوره اهدای اشیاء تاریخی و هنری زیبای موجود در انبار موزه ملی به موزه‌های استانی است تا موزه‌های استانی تقویت شوند.

وی افزود: اخیرا در بازدیدی که از موزه ملی ایران داشتم نیز این موضوع با رئیس‌کل موزه ملی مطرح شد تا تعدادی از اشیاء تاریخی که به دلیل تعدد این آثار فضای نمایش دادن آن در موزه ملی وجود ندارد، در استان‌ها نمایش داده شود.

ضرغامی افزود: البته این بشقاب مربوط به دوره ساسانی که در ساری کشف شد، اثری است که در موزه ملی به نمایش در آمده و به صورت موقت به ساری انتقال یافت. اما در مجموع کار بسیار خوبی است که به بهانه رویداد بین‌المللی ساری۲۰۲۲ انجام شد و قرار است ادامه داشته باشد.

وزیر میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: این طرح برای انتقال اشیاء تاریخی به موزه‌های استانی به صورت موقت و نمایش دادن آثار تاریخی در شهرستان‌ها ادامه پیدا می‌کند.

ضرغامی در این بازدید از چند اثر تاریخی دیگر نیز بازدید کرد و در گفت‌وگو با کارشناسان میراث فرهنگی و مسئول موزه‌های مازندران آخرین وضعیت فعالیت موزه‌ها و مدیریت آن‌ها را جویا شد.

جبرییل نوکنده رئیس‌کل موزه ملی ایران نیز در این مراسم اعلام کرد که موزه ملی ایران آمادگی دارد تا در صورت فراهم بودن فضای موزه‌ای در ساری تعدادی از آثار تاریخی شاخص متعلق به شمال ایران را به مناسبت رویداد بین‌المللی ساری۲۰۲۲ در ساری نمایش دهد.

نوکنده همچنین در این بازدید و در حاشیه رونمایی از بشقاب سیمین ساری از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخواست که برای تحقق مطالبه مردم ساری به منظور ایجاد یک موزه بزرگ و با کیفیت در ساری همکاری شود.

بشقاب سیمین ساری تا پایان خرداد هر روز از ساعت ۹ تا ۱۹ در موزه تاریخ ساری در معرض دید عموم علاقه‌مندان به آثار تاریخی قرار می‌گیرد. این اثر تاریخی متعلق به دوران ساسانی سال ۱۳۳۵ در ساری کشف شد و اکنون یکی از آثار مهم تاریخی متعلق به شمال ایران در موزه ملی است.

سال ۱۳۳۵ کارگری در یک کارگاه آجرپزی واقع در حوالی انتهای خیابان میرزمانی سه ظرف نقره پیدا کرد و به موزه تحویل داد. روی زیباترین آن‌ها که به شکل بشقاب است نقشی از شکارگاه شاهنشاه ساسانی دیده می‌شود. احتمال داده می‌شود این نقش به اردشیر دوم تعلق داشته باشد که در سال‌های ۳۸۳-۳۸۹ میلادی سلطنت می‌کرد. در داخل این بشقاب که ۲۸.۶ سانتیمتر قطر دارد شاه ساسانی سوار بر اسب در حال شکار شیر به تصویر کشیده شده است.