حوزه هنری مازندران به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار کرد

رونمایی از پوستر و اکران فیلم مستند « پِموک » و  پوستر “دستاوردهای دفاع مقدس”

مستند کوتاه « پِموک» اثر « پیام میرتبریزیان» با حضور مسئولان و هنرمندان اکران  و پوستر این اثر رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری مازندران، آیین رونمایی از فیلم «پموک» تولید تازه واحد هنرهای تصویری این مرکز   که زندگی شهید مدافع حرم« ابراهیم عشریه » را روایت میکند با حضور پدر شهید، فرماندار ساری، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرمانده سپاه شهرستان نکا، معاون فرهنگی هنری سپاه استان و جمعی از هنرمندان در سالن شهید آباد حوزه هنری استان برگزار شد.
«مهدی معصومی گرجی» رییس حوزه هنری مازندران با خیرمقدم به حضار و بیان این نکته که آثار فاخری در حوزه هنری تولید شده است و این نهاد انقلابی از هنرمندان متعهد، توانمند و علاقمند دعوت به همکاری می کند، کار برای شهدا را ارزشمندترین و ماندگارترین آثار معرفی کرد.

وی در ادامه گفت: شهدای اسلام (و انقلاب) در طول تاریخ، چراغ داران حقیقت و انسانیت بوده اند و مسیری را به ما نشان دادند که جز راه سعادت و سلامت نیست و هنرمندان با اثر هنری این مسیرها را به جامعه باز نمایی می کنند.

فرماندار شهرستان ساری نیز با تأکید بر اینکه جلسات برای شهدا از باب تکریم است نه از باب رفع تکلیف، گفت: تکریم شهدا یک وظیفه ملی است و غفلت از شهید، فرهنگ شهید، و غفلت از امام و آرمانهای ایشان ما را به گمراهی می برد و از ریل و خط اصلی انقلاب خارج می کند.
« عباسعلی رضایی» اظهار داشت که باید عظمت کار شهدا را ببینیم و رفتار خود را با عملکرد آنها تطبیق دهیم، و انتظار این است که در حوزه شهید و شهادت و ایثار با دقت و ظرافت بیشتر کار کنیم.
وی با توجه به اینکه کار فرهنگی در قالب هنر تأثیر بیشتری دارد و در اذهان ماندگار می شود، آثاری چون فیلم «پموک» که به یاد شهدا ساخته می شود را ارزشمند دانست و افزود: خانواده شهید از ما می خواهند که راه شهدایشان را ادامه بدهیم و این، تنها چیزی است که مطالبه دارند.
در ادامه، «پیام میرتبریزیان»  سازنده فیلم «پموک» از فلسفه و جرقه ساخت این فیلم کوتاه پس از خواندن خبری درباره شهید مدافع حرم  «ابراهیم عشریه»  عنوان و بیان کرد: چشم انتظاری و صبر پدر و مادر شهید برایم جالب بود، با همکاریهایی که انجام دادیم با پدر شهید تماس گرفتم و به دل کار رفتیم، پس چند سال جاوید الاثری زمان تشییع شهید مشخص شد، در نهایت از طریق حوزه هنری مازندران و با همکاری سپاه و فرهنگ و ارشاد نکا یک فیلم  کوتاه 100 ثانیه ای جشنواره ای و یک فیلم گزارشی 11 دقیقه ای ساخته شد.
«مجیدرضا شعبانی» فرمانده سپاه نکا و از دوستان شهید عشریه نیز در سخنانی با اشاره به ابعاد شخصیتی این شهید، اشاره ای به فعالیتهای فرهنگی او در حوزه قرآن، مداحی، ورزشهای رزمی داشت و بیان کرد: برگزاری مجالس این‌چنینی و یا در سطوح بالاتر در خور شأن شهداست و باید این عزیزان را به جامعه معرفی کنیم.
وی با قدردانی از سازنده فیلم « پموک» شهر نکا را شهری با پتانسیل های انسانی و اجتماعی بالا عنوان کرد و برای حمایت از آثار دفاع مقدسی و حوزه شهادت اعلام آمادگی کرد.
در پایان نیز پوستر فیلم «پموک» توسط پدر شهید ابراهیم عشریه رونمایی شده و در ادامه این فیلم روایی و مستند برای نخستین بار در حوزه هنری مازندران اکران شد.
شهید ابراهیم عشریه اهل شهرستان نکا، از شهدای مدافع حرم حاضر در سوریه بوده است که خبر شهادت یا مجروحیت وی خیلی دیر مشخص شد؛ در 25 فروردین 95 خبر مجروحیت و احتمال شهادتش به گوش رسید اما به دلیل نامشخص بودن وضعیت او، سرانجام 54 روز بعد، شهادت او به طور رسمی تأیید شد.

رونمایی از پوستر “دستاوردهای دفاع مقدس”

پوستر دستاوردهای دفاع مقدس به دست یکی از پدران شهید مدافع حرم در حوزه هنری رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری مازندران، آیین رونمایی از پوستر ویژه دفاع مقدس به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد حماسه جاویدان هشت سال دفاع مقدس اثر «محمد امین رحمانی» با حضور پدر شهید مدافع حرم ابراهیم عشریه در سالن شهید آباد حوزه هنری برگزار شد.
در این جلسه، علیرضا پاک‌بین معاون فرهنگی حوزه هنری مازندران با تبریک هفته دفاع مقدس و اشاره به آثار فاخری که در این زمینه تولید می شود، اظهار داشت: پوستر ویژه دفاع مقدس اشاره به پیشرفتهای انقلاب اسلامی پس از هشت سال دفاع مقدس دارد و در قالبی مدرن و امروزی از نمادهای اسلامی و ایرانی در آن استفاده شده است.
محمد رحمانی طراح پوستر نیز، اثر را دارای مضامین مختلفی دانست و آن را برگرفته از جهاد و مبارزه در ابعاد گوناگونی عنوان کرد که برای اعتلای ایران اسلامی بوده است.
محمد رحمانی که این پوستر را به پدر شهید عشریه اهدا کرده است، در ادامه می گوید: این اثر کوچکتر از زحمات شهید و روح بلند پدر شهید است اما آن را با تمام وجودم به پدر شهید هدیه می کنم.
وی درباره اثر خود توضیح داد که مجاهدت‌های شهدای مدافع حرم، شهدای هسته ای، شهدای امنیت، شهدای سلامت و … را در این پوستر گنجانده است.
شایان ذکر است که این پوستر به عنوان یکی از تولیدات واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری مازندران در چهلمین سالگرد دفاع مقدس رونمایی شد.