آیین رونمایی از کتب تاریخ و فرهنگ مازندران و تجلیل از پدیدآورندگان و ناشرین این حوزه برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ، این مراسم عصر روز چهارشنبه 20 اسفند ماه در سالن آمفی تئاتر سلمان هراتی آن اداره کل و با حضور علی بابایی کارنامی نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس ، حسن حسن نژاد معاون سیاسی و امنیتی استاندار ، عباس زارع مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، آرزو ولی پور مدیرکل امور کتابخانه ها و جمعی از پژوهشگران و ناشران برتر مازندران برگزار شد .
علی بابایی کارنامی ، نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی در سخنانی ضمن سپاس از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به خاطر برگزاری چنین مراسمی گفت :
این اداره کل  جزء دستگاه هایی است که  با توجه به اعتبار مالی اندک کارهای ارزنده ای در حوزه حفظ فرهنگ و آیین های بومی انجام داده است.
وی تاکید کرد : از اصالت و ریشه خود نباید فاصله گرفت چون موجب انحراف و فساد می شود . در فرهنگ مازندران ، مهربانی و سخاوت حرف اول را می زند و باید نسل جوان با این فرهنگ خوب آشنا شوند و  این فرهنگ  خوب ، حفظ شود .
حسن حسن نژاد معاون سیاسی و امنیتی استاندار  نیز در سخنانی به اهمیت جایگاه کتاب و کتابخوانی اشاره  کرد و افزود:  ماباید مروج فرهنگ اصیل بومی باشیم و کتاب های این حوزه و پدیدآورندگان آن باید مورد تقدیر قرار گیرند  . وی تصریح کرد : توجه به فرهنگ بومی می تواند طراوات و ارتباط با فرهنگ های دیگر برقرار کرده وزبان گفتگو ایجاد نماید که به این ، به هوش فرهنگ جامعه کمک می کند .
عباس زارع مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز درآیین رونمایی از کتب تاریخ و فرهنگ مازندران و تجلیل از پدیدآورندگان و ناشرین این حوزه  که عصر روز چهارشنبه 20 اسفند ماه در سالن آمفی تئاتر سلمان هراتی آن اداره کل برگزار شد با سپاس از تلاش های ارزنده نویسندگان و ناشران و حمایت ها ی مسئولین در راستای حفظ و زنده نگاه داشتن فرهنگ و زبان بومی مازندران گفت : اهمیت پژوهش، کتاب و کتابخوانی در تاریخ  از بالاترین دستاوردهای هر کشور در زمینه فرهنگ و تاریخ بوده که حفظ این میرات ارزشمند و انتقال آن به نسل های آینده از دغدغه های اصلی ما و اصحاب فرهنگ استان می باشد.
وی افزود: حمایت از آثار و تالیفات این حوزه ، جزء وظایف لاینفک مسوولین فرهنگی به خصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد. در همین راستا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با هدف پاسداشت فرهنگ غنی بومی مازندران و به بهانه عیدانه سال نو به اصحاب فرهنگ و پژوهش مازنی ، اقدام به رونمایی از کتب فرهنگ بومی مازندران نموده و با تجلیل از نویسندگان و ناشران فعال این عرصه ، سعی در جهت حمایت و صیانت از این قشر دارد .
شایان ذکر است؛ این مراسم با اجرای آیین های بومی مازندرانی ادامه یافت و در پایان ، به مناسبت پایان قرن چهاردهم شمسی به 14 نویسنده کتب بومی و 8 ناشر برتر در این حوزه  با لوح سپاس و هدایا تقدیر به عمل آمد .

* کتب و نویسندگان حوزه بومی : 

1. منظومه امی پسر و امی دتر ( آقای حسین علمباز )
2. دار و خال( آقای محمد ابراهیم خیرخواه )
3. زبان شناسی مازندران ( آقای محمد صالح ذاکری )
4. افسانه های مردم دودانگه مازندران ( آقای فرشاد احمدی کلیج)
5. ساروی هوسنی ( خانم منور ولی نژاد)
6. دیوان اشعار امیر پازواری ( آقای نادعلی فلاح)
7. تاریخ و فرهنگ برنت( آقای حبیب حیدری فرد)
8. ایشکا( اقای مهران گلستانی)
9. فرهنگ واژگان ونداد(آقای حسین وندادی)
10. زبان و ادبیات مازندرانی مطالعات خاورشناسان( آقای علی ذبیحی)
11. پیربووته مثال ( آقای حجت مقیمی) 
12. راکل ( آقای مسعود شیخ الاسلامی)
13. اسپهبد خورشید( آقای احمد باوند)
14. افسانه های مردم مازندران ( آقای قوام الدین بینایی)
15. فولادمحله ، نگین طبرستان ( اقای سید رضی موسوی) 
* انتشارات فعال در حوزه ترویج فرهنگ بومی: 
1. انتشارات هبله رود( آقای علیرضا شاه حسینی) 
2. انتشارات هاوژین ( خانم سمانه خاتمی)
3. انتشارات ماتیسا( خانم صغری ابراهیمی)
4. انتشارات مهربان نیکا( آقای رحمان حق پرست)
5. انتشارات میرماه(آقای علی یزدی نژاد)
6. انتشارات شلفین ( خانم فریده یوسفی )
7. انتشارات رسانش( آقای محسن علی نژاد)
8. انتشارات وارش وا( آقای نوالله پهلوان)