سفر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به مازندران

عکاس (سید جلال شکوهی) خزرنما -پایگاه اختصاصی گزارش تصویری مازندران

 

سلاجقه معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به منظور بررسی مسائل محیط زیستی به استان مازندران سفر کرد.

وی در این سفر ضمن دیدار با کارکنان اداره کل حفاظت محیط زیست استان،ازپروژه های زیست محیطی ،پناهگاه حیات وحش سمسکنده و دشت ناز، تالاب میانکاله وخلیج گرگان بازدید کرد.

باحضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست؛ نخستین مرکز مانیتورینگ ( پایش هوشمند) حفاظت محیط زیست در مازندران به بهره برداری رسید

باحضور سلاجقه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اولین مرکز مانیتورینگ(پایش هوشمند) حفاظت محیط زیست درمازندران افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، علی سلاجقه معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور در استان مازندران حضور پیدا کردو از بخش های مختلف اداره کل حفاظت محیط زیست استان بازدید و با کارکنان این اداره کل دیدار وگفتگو کرد.

در ادامه اولین مرکز مانتیورینگ(پایش هوشمند)  اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران همزمان با هفته دفاع مقدس به دست خانواده شهدا افتتاح شد.

سلاجقه با بیان اینکه اداره کل حفاظت محیط‌زیست زیست مازندران در استفاده از فن آوری های وتکنولوژی های نوین پیشگام شده و الگوی خوبی برای بقیه نقاط کشور باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اظهار کرد: استفاده از فن آوری های نوین برای رصد شکارچیان درمنطقه از اهمیت بسزایی برخوردار است چراکه برا حراست محیط زیست تا کنون شهدای زیادی داده ایم.

بمنظور استفاده از فن آوری های نوین در سامانه های کنترل، پایش و نظارت بر فعالیت های مختلف یک سازمان ، علاوه بر تاثیر بالقوه درکاهش هزینه های جاری و ارتقاء بهره وری و افزایش انعطاف پذیری، به عنوان یک مولفه کلیدی در موفقیت هرسازمان محسوب می شود.

به همین منظور اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران اقدام به راه اندازی مرکز مانیتورینگ(پایش هوشمند) نموده است. این مرکز دارای کلیه سیستم های حفاظتی، نظارتی ازجمله؛ سیستم نظارت تصویری است،که از سال 1398  به صورت آزمایشی (پایلوت) و برای نخستین بار فعالیت خود را آغاز نمود و در حال حاضر به صورت یکپارچه ، داده ها و اطلاعات دریافتی  از سامانه های مختلف از جمله سامانه پایش کیفی هوای محیطی، سامانه موقعیت یاب خودرویی، سامانه ردیاب انفرادی محیط بانان، سامانه های پایش برخط (آنلاین) و لحظه ای صنایع بزرگ استان (بالغ بر 20 واحد صنعتی بزرگ استان) و تصاویر  دوربین های کنترلی ادارات  و واحدهای تابعه را از ابتدای ورود اطلاعات تا پایان مسیر مورد پایش،بررسی ،تجزیه وتحلیل قرار داده که تاکنون نقش مهمی در افزایش سرعت و تسهیل نظارت در بخش های مختلف همچون یگان حفاظت، نظارت وپایش، حراست ، بازرسی و مدیریت عملکرد و توسعه مدیریت ومنابع ایفا نموده است.

همچنین این مرکز امکان جمع آوری و دسته بندی اطلاعات و نیز نمایش آن ها  را در قالب های مورد نظر در یک کانون کنترلی فراهم آورده و شبکه ای جهت مانیتورینگ و جمع آوری داده ها ایجاد نموده است. که قطعا با توسعه و تکمیل آن در آینده می تواند تحول شگرف را در اجرای وظایف وتکالیف سازمانی به ارمغان آورد.