سفر یکروزه حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست به مازندران

در این سفر ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با همراهی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران وخبرنگاران استان در نخستین برنامه در مراسم روزدرختکاری در ساری و غرس نهال شرکت کرده و پس از آن در مراسم درختکاری منطقه سمسکنده ساری و غرس چندین نهالو همچنین افتتاح سامانه حفاظت الکترونیک در پناهگاه حیات وحش دشت ناز میاندورود شرکت کرد.

باحضور معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست؛

سامانه حفاظت الکترونیکی مناطق تحت مدیریت کشور درپناهگاه حیات وحش دشت ناز افتتاح شد.

حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در سفر یکروزه به استان مازندران،ضمن شرکت در مراسم روز درختکاری در ساری و غرس نهال ، سامانه حفاظت الکترونیک مناطق تحت مدیریت را در پناهگاه حیات وحش دشت ناز شهرستان میاندورود افتتاح نمود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران،مهندس ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در ابتدای مراسم راه اندازی سامانه حفاظت الکترونیکی پناهگاه حیات وحش دشت ناز، گفت : با راه اندازی سامانه حفاظت الکترونیکی در این پناهگاه حیات وحش،حلقه حفاظتی این پناهگاه از لحاظ فیزیکی و نرم افزاری تکمیل شده است.
ابراهیمی کارنامی گفت : این سامانه که نخستین بار در کشور در پناهگاه حیات وحش دشت ناز میاندورورد عملیاتی شد، مجهز به دوربین نظارت تصویری با حساسیت بالاست و محیط بانان در کمترین زمان در جریان خطرات ناشی از آتش سوزی و تعرض به حیات وحش قرار می گیرند.
وی افزود: تعقیب تصویری تعرض کنندگان به پناهگاه و ذخیره سازی تصاویر از مزیت های اصلی این سامانه می باشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران، پایش پناهگاه حیات وحش را از دیگر کارکردهای مثبت سامانه الکترونیکی دانست و گفت که راه اندازی آن حدود پنج میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه داشت .
وی مزیت دیگر سامانه الکترونیکی را شناسایی نقطه ای منطقه حفاظتی در معرض خطر به خصوص آتش سوزی دانست و اظهار داشت : در آینده نزدیک این سامانه با تجهیزات نرم افزاری خطرات احتمالی را از طریق پیامک برای فرماندهی محیط بانی و سایر مسئولان مرتبط ارسال می کند.
در ادامه حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تاکنون درمناطق حفاظتی در سمنان و جنگل گلستان و پناهگاه حیات وحش دشت ناز در مازندران این سامانه اجرایی شد و در صورت اخذ نتیجه مثبت ، در سایر مناطق نیز اجرایی می شود.
وی دلیل کندی اجرای سامانه الکترونیکی حفاظتی را در پناهگاههای حیات وحش و مناطق حفاظت شده ناشی از کمبود اعتبار بیان کرد.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به استقرار سامانه الکترونیکی حفاظتی اطفاء حریق در جنگل گلستان اظهار داشت : این سامانه تصویری به دلیل کوهستانی بودن بخش زیادی از جنگل گلستان می تواند کمک کار خوبی برای تسریع در اطفاء حریق باشد.
ظهرابی افزود : سامانه الکترونیکی اطفاء حریق در جنگل گلستان در زمان خطر آژیر خطر را برای مسولان حفاظتی به صدا در می آورد و نقطه مورد نظر را  نیز اطلاع می دهد.
وی گفت : سازمان محیط زیست به دنبال مشارکت دهی ذینفعان شامل مردم و شکارچیان و تشکل های زیست محیطی در حفاظت از مناطق زیست محیطی ، سامانه الکترونیکی و بهره گیری از تکنولوژی را نیز در دستور کار قرار داده است.
وی افزود : بدون مشارکت دهی ذینفعان در حفاظت از محیط زیست، اجرایی شدن سامانه الکترونیکی نیز نمی تواند حفاظت کامل این مناطق را ایجاد کند و همچنان در معرض تعارض قرار می گیرند.
در ادامه سامانه حفاظت الکترونیکی در پناهگاه حیات وحش دشت ناز به بهره برداری رسید.
همچنین معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از پناهگاههای حیات وحش دشت ناز و میانکاله بازدید نمود.