دکتر معصومه ابتکار معاون رییس‌جمهوری در امور بانوان و خانواده در سفری یک‌روزه به مازندران در برنامه های مختلفی شرکت کردند.

دیدار با خانواده شهید کلانتری ،شرکت در جلسه شورای برنامه‌ ریزی مازندران و نشست با بانوان فعال مازندرانیهمچنین بازدید از کارگاه تولید صنایع دستی بانوان نقشینه ساری و شرکت های دانش بنیان در پارک علم و فناوری مازندران از جمله فعالیت های این سفر یک روزه بود.

انعقاد تفاهم نامه توسعه شبکه دولت استان مازندران و رونمایی از سند ارتقای وضعیت زنان مازندران نیز با حضور معاون رییس‌جمهوری در امور بانوان و خانواده انجام شد.

معاون زئیس جمهور، طرح های دولت تدبیر و امید در حوزه زنان و خانواده را تشریح کرد:

۴۱ درصد از تسهیلات اشتغال روستایی را زنان دریافت کردند

معصومه ابتکار ، معاون زنان و خانواده رئیس‌جمهور در نشست با زنان فرهیخته و فعال حوزه‌های مختلف استان مازندران با تشریح برخی طرح های دولت تدبیر و امید برای حل مشکلات زنان و خانواده و ارتقاء وضعیت بانوان، گفت: تسهیلات پایدار روستایی یکی از تسهیلات اشتغال زا است که در کشور ۴۱ درصد از این تسهیلات را زنان دریافت کردند. ‎

معصومه ابتکار در جلسه زنان فرهیخته و فعال حوزه‌های مختلف در ساری، با اشاره به اینکه فعالان کارآفرین در کشور می‌توانند از تجربیات حوزه کارآفرینی استفاده کنند، افزود: تسهیلات پایدار روستایی یکی از تسهیلات اشتغال زا است که در کشور ۴۱ درصد از این تسهیلات را زنان دریافت کردند.

معاون زنان و خانواده رئیس‌جمهوری گفت: چند محصول تولیدی کشاورزی در مازندران موفق شدند برند محصول سالم دریافت کنند که به حفظ خاک و آب هم کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه آماده همکاری برای توسعه طرح‌های روستایی هستیم، ادامه داد: طرح تاب‌آوری اجتماعی هم از طرح‌هایی است که اجرا می‌کنیم و در مازندران به شکل موفق اجرایی شده است.

ابتکار با اشاره به اجرای طرح توان‌افزایی سمن‌ها، خاطرنشان کرد: سمن‌هایی که طرح‌هایی در راستای اهداف دولت دارند می‌توانند از حمایت دولت برخوردار شوند.

وی با تاکید بر توان‌افزایی تشکل‌ها، افزود: برای این طرح تاکنون پنج جلسه تشکیل شده و پیرو جلساتی که تاکنون با وزرا و صاحبنظران در قالب ستاد اقتصاد مقاومتی داشتیم رایزنی‌ با معاون اول رئیس‌جمهور هم صورت گرفت و مصوبات آن جلسه را پیگیری می‌کنیم.

معاون زنان و خانواده رئیس‌جمهوری با اشاره به اجرای طرح ملی گفت و گوی خانواده گفت: خانواده در دنیا در معرض آسیب‌هایی است که ناشی از انقلاب دیجیتال و تحولات جوامع است، برخی کشورها برای خود وزارتخانه تنهایی تشکیل دادند چون در حال حاضر بحران سالمندی در بسیاری از کشورها وجود دارد.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه در این راستا طرح ملی گفت و گوی خانواده را اجرایی کردیم، اظهار کرد: مرحله نخست این طرح سال گذشته در مازندران اجرا شد که مساله‌یابی مشارکتی بود.

ابتکار افزود: یکی از مسائل مشترک، اختلال ارتباطی است، بین اعضای خانواده گسست اتفاق افتاده و میزان کلماتی که بین خانواده مبادله می‌شود باید ۱۵۰۰ کلمه باشد که به کمتر از ۴۰۰ کلمه کاهش یافته است.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به افزایش خشونت کلامی، گفت: کارکرد اصلی خانواده، کارکرد حمایتی است تا آرامشی که گم‌گشته بشر امروز است در خانواده به وجود آید.

ابتکار ادامه داد: هدف طرح تقویت مهارت گفت و گو و تقویت مهارت زندگی است که در اسناد جهانی به عنوان بهداشت روان آمده که پیگیری می‌کنیم.

وی اظهار کرد: در عرصه قوانین در دولت دوازدهم تاکنون حداقل پنج لایحه، ارائه دادیم و لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت توسط قوه قضاییه به دولت ارسال شده است.

ابتکار یادآور شد: اصلاح شروط طلاق، کودک همسری، توجه به زنان در کارگاه‌های تولیدی و برابری دیه زن و مرد در کمیسیون لوایح در حال بررسی است.

ابتکار گفت: زمینه برای اصلاح قوانین در چهارچوب شرع مقدس و قانون اساسی فراهم است و از این فرصت برای بهبود وضعیت زنان و خانواده و جامعه ایرانی بهره بگیریم.

 

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران اعلام کرد

اختصاص 5 صدم از اعتبارات هزینه‌ای مازندران به امور بانوان در سال گذشته

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران گفت: تنها 5 صدم درصد از اعتبارات هزینه‌ای این استان در سال گذشته به امور بانوان اختصاص یافت که شامل بخش کشاورزی و مشاغل خرد خانگی و موفق است.
به گزارش آوای خزر از شهرستان ساری، سمیه قاسمی طوسی بعد از ظهر امروز در نشست تخصصی بانوان فعال و فرهیخته مازندران که با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده استانداری مازندران برگزار شد، اشاره‌ای به رونمایی از سند ارتقای وضعیت زنان و همچنین جشنواره “روجا” استان داشت.

وی افزود: 19 بانوی مازندران عضو شورای شهر، 232 نفر عضو شورای روستا، 125 نفر دهیار و 4 زن بخشدار هستند همچنین حدود 58 بانوی استان عضو کانون زنان بازرگان و حدود 3000 هزار نفر بافنده فرش هستند که انجمن فرش زنان برای نخستین‌بار هویت و در نمایشگاه بین‌المللی شرکت پیدا کرد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران گفت: صندوق زنان خرد روستایی نیز در راستای فروش محصولات و جامعه هدف فعال است.

قاسمی طوسی بیان کرد: سال گذشته 5 صدم درصد از اعتبارات هزینه‌ای استان به امور بانوان اختصاص یافت و طرح‌های خوبی در بخش مشاغل خانگی، کشاورزی و محیط زیست داشتیم.

وی ادامه داد: رونمایی از اعتبارنامه یکی از سمن‌ها، گزارش جهاد دانشگاهی درباره الگوی نوین مشاغل خانگی، طرح حذف پلاستیک و حفظ محیط زیست ازجمله مواردی است که در نشست امروز به آن می‌پردازیم.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران گفت: در نشست امروز، بانوان توانمند، بخشدار، دهیار، معاون مدیران کل، صنعتگر حوزه شیلات، محیط زیست و گردشگری برگزار شده است.

وی در پایان از رسانه‌ها خواست که امور بانوان را در موضوعات محوله تنها نگذارند و موضوعات این حوزه را مطالبه‌گری کنند.

در این نشست تعدادی از بانوان فعال اقتصادی به بیان عملکردها، دغدغه‌ها و پیشنهادات و مطالبات خود برای بهبود فعالیت خود پرداختند.

به گزارش آوای خزر، در این نشست طرح ارتقای مهارت‌های شغلی زنان روستایی مازندران با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و دفتر امور بانوان استانداری و طرح ترویج فرهنگ تولید و مصرف محصولات گواهی‌شده و استاندارد در ۵ محصول جهت آموزش زنان روستایی و موضوع تفاهمنامه معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در این استان اجرا شده
و تاکنون برای دو محصول گوجه فرنگی و خیار گواهی انطباق صادر شده است.