به گزارش امور فرهنگی روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، ولی تیموری در ستاد خدمات اجرایی سفر در مازندران با اظهار اینکه نوروز، فصل پررونق گردشگری در مازندران به شمار می‌رود افزود: سفر با شمال و مازندران عجین شده است.

وی افزود: به نظر می‌رسد در استان‌هایی مازندران که با گردشگران زیادی مواجه است باید رویکرد، ساماندهی سفر باشد و در قالب ستاد باید خدمت ویژه ای برای مهمانان نوروزی داشته باشیم.

وی ادامه داد: متأسفانه به سفر در نوروز، رویکرد بحرانی داشته ایم و تغییر رویکرد در این زمینه الزامی بوده زیرا سفر مقوله اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است. تیموری با اشاره به اینکه سفرهای نوروزی ممکن است مشکلاتی مانند ترافیک را در پی داشته باشد تصریح کرد: مجموعه اقدامات باید به سمتی برود که از سفرها، نشاط و رفع خستگی را داشته باشیم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه ایام نوروز با ولادت باسعادت حضرت علی (ع) و عید مبعث مواجه است تاکید کرد: باید این نشاط معنوی در نوروز تجلی یابد.

وی افزود: باید از گردشگری انبوه در حوزه فرهنگی عبور کنیم و به سمت گردشگری پایدار سوق یابیم زیرا تداوم گردشگری انبوه موجب نارضایتی جوامع محلی خواهد شد. تیموری یادآور شد: باید گردشگری انبوه را با برنامه محوری به توقف با رویکرد اقتصادی تبدیل کنیم و برای این کار، خدمات در مسیر سفر را ارتقا بخشیم و نظارت بر کیفیت و هزینه خدمات را افزایش دهیم.

ولی تیموری در مراسم افتتاح هتل باران در ایزد شهر شهرستان نور اظهار داشت: ایجاد یک شغل برای همه بخش‌ها امری مهم به شمار می‌رود و حاصل اجرای طرح‌های گردشگری اشتغال چندین خانواده در منطقه خواهد بود.

وی با تاکید بر توسعه پایدار در حوزه گردشگری افزود: گردشگری مسئولانه امروز از دغدغه‌ها به شمار می‌رود و برای اولین بار در کشور یک فصلی را در ضوابط و مقررات و استانداردهای تأسیسات گردشگری اضافه شد که از آن به عنوان توسعه پایدار و دسترسی تعریف می‌شود.

تیموری یادآور شد: در این فصل تأسیسات گردشگری علاوه بر سنجش از نظر فنی، از نظر توسعه پایدار، محیط زیست، مدیریت منابع، استفاده از انرژی‌های نو و غیره نیز بررسی و پایش می‌شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی عنوان کرد: استفاده از غذاهای محلی، صنایع دستی و غیره نیز در ضوابط توسعه پایدار و دسترسی مورد سنجش قرار می‌گیرد.

وی با اظهار اینکه گردشگری انبوه در مازندران یک دغدغه به شمار می‌رود تصریح کرد: در پی افزایش گردشگر در استان‌هایی نظیر مازندران نیستیم بلکه خواهان توزیع صحیح و رفتار مسئولانه گردشگری هستیم.

تیموری توسعه زیرساخت‌های گردشگری را امری مهم دانست و گفت: گردشگری می‌تواند بخشی از مشکلات کنونی اقتصادی و اجتماعی را برطرف کند.

گفتنی است هتل سه ستاره ساحلی باران در زمینی به مساحت ۸۰۰۰ متر و حجم سرمایه گذاری ۶۰ میلیارد تومان در ایزدشهر شهرستان نور احداث شده است