پیرزن ۹۱ ساله روستایی بابل کرونا را شکست داد

ساری – ایرنا – پیرزن ۹۱ ساله روستایی بابل بعد از هشت روز مبارزه، موفق به پیروزی در مقابل ویروس کرونا شد و براین اساس از پرستاران و پزشکان بیمارستان ایت الله روحانی بابل قدردانی کرد و از مردم خواست از خانه ها خارج نشوند چرا که کادر درمانی خسته شده اند.

هموپرفیوژن یکی از روش‌های درمان بیماران کرونایی در بابل 

فوق تخصص بیماری‌های کلیه دانشگاه علوم‌پزشکی بابل بیان کرد: در مرحله درگیری شدید ریوی، در کنار درمان‌های دارویی، هموپرفیوژن با برداشت فاکتورهای التهابی، یکی از روش‌هایی که به درمان این بیماران کمک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس مازندران؛ دکتر حمیدی، فلوشیپ بیهوشی قلب و مراقبت‌های ویژه دانشگاه علوم‌پزشکی بابل اظهار کرد: بیماری کرونا سه مرحله دارد؛ مرحله اول ویرمی است که بیمار با تب، سردرد و دیگر علائم سرماخوردگی مراجعه می‌کند تا تحت درمان قرار گیرد.

وی افزود:  مرحله دوم مرحله ریوی است که بطور همزمان عوامل التهابی در بدن شروع به فعالیت می‌کنند که بیمار با تنگی نفس، افزایش تعداد تنفس و ضربان قلب و تب مراجعه می‌کند که این زمان فرصت طلایی برای مداخلات درمانی است که به روش‌های مختلف از جمله هموپرفیوژن انجام می‌شود.

حمیدی تصریح کرد: مرحله سوم مرحله فوق التهابی حاد هست که باز هم درمان‌های پیشنهادی وجود دارد که درمان به روش‌های مختلفی انجام می‌شود.

در ادامه دکتر معصومه اصغرپور فوق تخصص بیماریهای کلیه دانشگاه علوم‌پزشکی بابل بیان کرد: در مرحله درگیری شدید ریوی، در کنار درمان‌های دارویی، هموپرفیوژن با برداشت فاکتورهای التهابی، یکی از روش‌هایی که به درمان این بیماران کمک می‌کند.

وی گفت: فیلتر هموپرفیوژن به دستگاه دیالیز وصل می‌شود و با عبور خون از این فیلتر و برداشت فاکتورهای التهابی تا حدودی به این بیماران کمک می‌شود.

اصغرپور عنوان کرد: این فیلترها به دستگاه دیالیز وصل می‌شوند و با فیلترکردن خون بیمار، تا حدودی به بیماران کمک می‌شود.

سپس دکتر مسعود قاسمی، متخصص بیهوشی و مراقبت‌های ویژه دانشگاه علوم‌پزشکی بابل، خاطرنشان کرد: با مراجعه بیماران بدحال کرونایی به بخش مراقبت‌های ویژه، به فکر روش هموپرفیوژن افتادیم که این روش در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی بابل انجام شد.

وی اذعان داشت: در بیمارستان یحیی‌نژاد بابل نیز بیمار ۳۷ ساله پس از ۱۴ روز وصل بودن به دستگاه تنفس مصنوعی، از دستگاه جدا شد و در حال حاضر از حال عمومی خوبی برخوردار است، امیدواریم بتوانیم با این روش، جان سایر بیماران بدحال را نیز نجات دهیم.

به گزارش فارس:  در راستای مقابله با ویروس کرونا؛  کنفرانس کمیته علمی کشوری کرونا با دانشگاه‌های پیشرو در روش درمانی هموپرفیوژن، صبح امروز در ویدئو کنفرانس کمیته علمی کشوری کرونا با حضور دکتر جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، دکتر ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و دانشگاه‌های پیشرو در زمینه اثربخشی روش‌های نوین در درمان کرونا صورت گرفت.

این طرح مورد تأیید کمیته علمی کشوری کرونا و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت قرار گرفته است.

در این جلسه گزارش پیشرفت روش درمانی هموپرفیوژن دانشگاه علوم پزشکی بابل ارائه شد و از تلاش‌های اساتید و متخصصین دانشگاه توسط وزارت بهداشت تقدیر و تشکر شد.