طبیعت پاییزی منطقه دودانگه ساری پایتخت گردشگری اکو در سال 2022

منطقه دودانگه ساری با قرار گرفتن در 60 کیلومتری جنوب شهرستان ساری از جذاب‌ترین منطقه تاریخی و طبیعی شمال ایران محسوب می شود.

به گزارش صداوسیما ، منطقه دودانگه ساری به سبب دارا بودن چشم اندازهای زیبا و جنگل‌های خزری و برخورداری از بزرگترین سد بتونی سلیمان تنگه ، ظرفیت‌های خوبی  برای گردشگری استان دارد.

دشت فریم سرا از کهن ترین دشت‌های میان کوهی به لحاظ قدمت تاریخی در این منطقه است که از شالیزارها، برکه‌ها و آب‌بندان‌ها و کوه‌های صخره‌ای که در حد فاصل دودانگه، سوادکوه و سمنان قرار دارد، تشکیل شده و سبب شده در برخی از فصلهای سال، شاهد برف در کوه‌های صخره‌ای باشیم. این امر جذابیت این منطقه را دو چندان کرده است.

برج رِسکِت که مربوط به سده  ۵ ه‍.ق است و در کنار روستای رسکت واقع شده و در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۱۲ با شماره ثبت ۱۹۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده از قدیمی‌ترین برج‌های آرامگاهی ایران است.

آبشار اُبُن منطقه دودانگه که از مکانهای زیبای این منطقه است در نزدیکی روستای سنگده با ویژگی‌های زیبایی که دارد هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود فرا می‌خواند.

تکیه روستای علی آباد که مرمت شده و در حال حاضر مورد بازدید گردشگران قرار گرفته است. مهمترین ویژگی این تکیه خانه، خشت‌های خام و بندکشی‌های تزئین شده با آجر است.

همچنین جنگل‌های سنگده و آب معدنی گرگین آباد از جاذبه‌های دیدنی منطقه تاریخی طبیعی دودانگه است.

دودانگه در سال 1316 هجری شمسی رسما” بخش شد، دودانگه از سال(1360-1316) داراي 5 دهستان(فريم – بندرج – بنافت- پشتكوه- نرم آب دوسر)  با 115 روستا و23000 نفرجمعيت بود ولي بعد از واگذاري دهستانها به بخشهاي ديگر و ادغام بندرج در فريم اكنون این منطقه  داراي2دهستان(فريم48روستا-بنافت11روستا) و14840نفر جمعيت است.

بخش دودانگه با مساحتي بالغ بر557 كيلومترمربع ازشمال به بخش كليجانرستاق؛ ازشرق به چهاردانگه كه رشته كوههاي سعيدآباد به ارتفاع 1425متر آنرا جداميكند؛ ازجنوب به كوه دوبرابر(گوگلي)2987متر و تمامكوه كه ازسمنان جدا ميشود؛ ازغرب به كوه نرو 3602متر؛ نفتك-گردنه اچو- كوه اچو 1679مترازسوادكوه جدا ميشود; طول دودانگه از شمال(سد تنگه سليمان تنگه) تا جنوب(كوه گوگلي) 50كيلومتر و عرض آن از غرب(سرجنگلباني كله) به شرق(مسكوپا) 45 كيلومتر ميباشد.

كل اراضي دودانگه (492227هكتار) ميباشد كه(5863 هكتار) زمينهاي زراعتي و مناطق مسكوني(22824هكتار) جنگلهاي مرغوب- (21579هكتار) جنگلهاي مخروبه- (9562 هكتار) زمينهاي كشاورزي(1750هكتارزمين آبي-7812هكتارزمين ديمي است.

90%جنگلهاي دودانگه تحت پوشش (صنايع چوب فريم)10%ديگرجنگلهاي(پاشاكلا- شليمك- قارنسرا) تحت پوشش(صنايع چوب وكاغذ ساري) ميباشد.

رودخانه هاي مهم دودانگه:

رودخانه اشك ازخط الراس رشته كوه گوگلي-سرچشمه آن گت اشك- كيجااو- يخ او- سامان گل- ميارسرا- محله ميانرو- پاجي- جنگل برارده- سياهدست- كرچا- شيرين رود به سد (رودتجن)

رودخانه شيرين رود غربي كوههاي بولا و ابن سرچشمه- شيرين رود شرقي از كوههاي سعيدآباد- نزديك پارت كلا به خان خرنوا متصل- در احمدآباد با اشك يكي- به سد(رودتجن)

قارندره رودخانه خوش رودباراز پاجي وميانا- جورجاده- جيجاد- گچين- پس از 10ك.م به شيرين رود به سد(رودتجن)

رودخانه تلاراز قله بندبن_ سرچشمه تلارسربند- شهرباستاني تاليور- سنگده- درزيكلا- وزملا- وليك بن- به اساس- رود كسليان در شيرگاه به رود تلار

رودخانه عروس وداماد سرچشمه ازپشت وليك چال- بالاي كليج كلا- خرنوا- مجي- پهندر- محمدآباد- شلدره- كهنه ده- گچين- كرچا متصل به اشك به شيرين رود به سد (رودتجن)

پاكرود سرچشمه از پاشاكلا و شليمك – قارنسرا- لاجيم- در واستان بعد ازسد به رودتجن

رود آبخوني پشت امامزاذه ابراهيم زير جاده اصلي(گراچ سر) ساري به فريم از دهانه كوه بيرون مستقيما به شيرين رود به سد(رودتجن)

مهمترين و پرآب ترين چشمه هاي دودانگه: آبخوني(بعدازتلارم)- تلارسربند(سنگده)- اوپخشون(واودره)- دوالم(شمال شرقي رسكت عليا)