دودانگه ساری از مناطق بکر طبیعی مازندران

منطقه دودانگه ساری با قرار گرفتن در ۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان ساری از جذاب‌ترین منطقه تاریخی و طبیعی شمال ایران محسوب می شود.

 به گزارش صداوسیما ، منطقه دودانگه ساری به سبب دارا بودن چشم اندازهای زیبا و جنگل‌های خزری و برخورداری از بزرگترین سد بتونی سلیمان تنگه ، ظرفیت‌های خوبی  برای گردشگری استان دارد.

دشت فریم سرا از کهن ترین دشت‌های میان کوهی به لحاظ قدمت تاریخی در این منطقه است که از شالیزارها، برکه‌ها و آب‌بندان‌ها و کوه‌های صخره‌ای که در حد فاصل دودانگه، سوادکوه و سمنان قرار دارد، تشکیل شده و سبب شده در برخی از فصلهای سال، شاهد برف در کوه‌های صخره‌ای باشیم. این امر جذابیت این منطقه را دو چندان کرده است.

برج رِسکِت که مربوط به سده  ۵ ه‍.ق است و در کنار روستای رسکت واقع شده و در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۱۲ با شماره ثبت ۱۹۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده از قدیمی‌ترین برج‌های آرامگاهی ایران است.

آبشار اُبُن منطقه دودانگه که از مکانهای زیبای این منطقه است در نزدیکی روستای سنگده با ویژگی‌های زیبایی که دارد هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود فرا می‌خواند.

تکیه روستای علی آباد که مرمت شده و در حال حاضر مورد بازدید گردشگران قرار گرفته است. مهمترین ویژگی این تکیه خانه، خشت‌های خام و بندکشی‌های تزئین شده با آجر است.

همچنین جنگل‌های سنگده و آب معدنی گرگین آباد از جاذبه‌های دیدنی منطقه تاریخی طبیعی دودانگه است.

دودانگه در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی رسما” بخش شد، دودانگه از سال(۱۳۶۰-۱۳۱۶) دارای ۵ دهستان(فریم – بندرج – بنافت- پشتکوه- نرم آب دوسر)  با ۱۱۵ روستا و۲۳۰۰۰ نفرجمعیت بود ولی بعد از واگذاری دهستانها به بخشهای دیگر و ادغام بندرج در فریم اکنون این منطقه  دارای۲دهستان(فریم۴۸روستا-بنافت۱۱روستا) و۱۴۸۴۰نفر جمعیت است.

بخش دودانگه با مساحتی بالغ بر۵۵۷ کیلومترمربع ازشمال به بخش کلیجانرستاق؛ ازشرق به چهاردانگه که رشته کوههای سعیدآباد به ارتفاع ۱۴۲۵متر آنرا جدامیکند؛ ازجنوب به کوه دوبرابر(گوگلی)۲۹۸۷متر و تمامکوه که ازسمنان جدا میشود؛ ازغرب به کوه نرو ۳۶۰۲متر؛ نفتک-گردنه اچو- کوه اچو ۱۶۷۹مترازسوادکوه جدا میشود; طول دودانگه از شمال(سد تنگه سلیمان تنگه) تا جنوب(کوه گوگلی) ۵۰کیلومتر و عرض آن از غرب(سرجنگلبانی کله) به شرق(مسکوپا) ۴۵ کیلومتر میباشد.

کل اراضی دودانگه (۴۹۲۲۲۷هکتار) میباشد که(۵۸۶۳ هکتار) زمینهای زراعتی و مناطق مسکونی(۲۲۸۲۴هکتار) جنگلهای مرغوب- (۲۱۵۷۹هکتار) جنگلهای مخروبه- (۹۵۶۲ هکتار) زمینهای کشاورزی(۱۷۵۰هکتارزمین آبی-۷۸۱۲هکتارزمین دیمی است.

۹۰%جنگلهای دودانگه تحت پوشش (صنایع چوب فریم)۱۰%دیگرجنگلهای(پاشاکلا- شلیمک- قارنسرا) تحت پوشش(صنایع چوب وکاغذ ساری) میباشد.

رودخانه های مهم دودانگه:

رودخانه اشک ازخط الراس رشته کوه گوگلی-سرچشمه آن گت اشک- کیجااو- یخ او- سامان گل- میارسرا- محله میانرو- پاجی- جنگل برارده- سیاهدست- کرچا- شیرین رود به سد (رودتجن)

رودخانه شیرین رود غربی کوههای بولا و ابن سرچشمه- شیرین رود شرقی از کوههای سعیدآباد- نزدیک پارت کلا به خان خرنوا متصل- در احمدآباد با اشک یکی- به سد(رودتجن)

قارندره رودخانه خوش رودباراز پاجی ومیانا- جورجاده- جیجاد- گچین- پس از ۱۰ک.م به شیرین رود به سد(رودتجن)

رودخانه تلاراز قله بندبن_ سرچشمه تلارسربند- شهرباستانی تالیور- سنگده- درزیکلا- وزملا- ولیک بن- به اساس- رود کسلیان در شیرگاه به رود تلار

رودخانه عروس وداماد سرچشمه ازپشت ولیک چال- بالای کلیج کلا- خرنوا- مجی- پهندر- محمدآباد- شلدره- کهنه ده- گچین- کرچا متصل به اشک به شیرین رود به سد (رودتجن)

پاکرود سرچشمه از پاشاکلا و شلیمک – قارنسرا- لاجیم- در واستان بعد ازسد به رودتجن

رود آبخونی پشت امامزاذه ابراهیم زیر جاده اصلی(گراچ سر) ساری به فریم از دهانه کوه بیرون مستقیما به شیرین رود به سد(رودتجن)

مهمترین و پرآب ترین چشمه های دودانگه: آبخونی(بعدازتلارم)- تلارسربند(سنگده)- اوپخشون(واودره)- دوالم(شمال شرقی رسکت علیا)