شهر گلوگاه، مهد انجیر ایران

ماه مرداد بازار انجیر در مسیر سبز خزر داغ می شود اما می گویند انجیر گلوگاه از همه با کیفیت تر و معروف تر است.به خود گلوگاه که نزدیک می شویم بساط دست فروشان کنار جاده تا خود شهر هم رسیده است. مردمانی مهربان که با محبت خود طعم انجیر را شیرین تر می کنند. اینجا اگر هم قصد خرید نداشته باشی دست خالی از کنار فروشنده ها بر نمی گردی.

انجیر درختی است با برگ‌های زرد و پنجه‌ای و به رنگ سبز خاكستری كه به‌دلیل عدم مقاومت در مقابل سرمای شدید، در مناطق معتدل و گرمسیر كشت می‌شود. درخت انجیر معمولاً از چهار تا بیست سالگی میوه می‌دهد.
پیامبر اسلام (ص) فرمودند: «انجیر میوه‌ای بهشتی است» و مسلمانان را به خوردن آن ترغیب کرده و خواص زیادی از آن نقل کرده‌اند که از جمله آن می‌توان به قطع بواسیر، معالجه نقرس، تقویت قوای جنسی اشاره کرد
انجیر منبع غنی فیبر غذایی، منیزیم، کلسیم، فسفر و ویتامین‌های A، B و C است.
از خواص درمانی آن نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:ادرار آور است؛ حرارت بدن را كاهش می‌دهد؛ برای رفع یبوست مفید است؛ درمان‌كننده‌ی گلودرد، التهاب مجاری دستگاه تنفسی، كلیه، ذات‌الریه، ذات‌الجنب، سرخك، مخملك و آبله می‌باشد و خواص ضدسرطان آن را نیز در جاهای مختلف سخن به میان آمده است.
شهرستان گلوگاه با توجه به نزدیکی به دریا و خاک مناسب و به دلیل دارا بودن شرایط آب و هوایی مدیترانه‌ای، فضای مساعدی برای کشت این گیاه دارد.

نهال انجیر گلوگاه از مرغوب‌ترین گونه‌های این گیاه در ایران است که به‌عمل نیامدن در شرایط آب و هوایی شهرستان‌ها و استان‌های دیگر با کیفیت کشت در این شهرستان، پتانسیل خوبی در جهت «برند»سازی این محصول و نام شهرستان گلوگاه دارد.

روزبه خادملو دبیر جشنواره انجیر گلوگاه و مسئول اداره جهاد کشاورزی این شهرستان سال گذشته و در آستانه این جشنواره در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه تا 3 سال گذشته و پیش از برگزاری جشنواره، باغ انجیر در گلوگاه وجود نداشت و غالباً انجیر به صورت پراکنده در اطراف باغات شهرستان کاشته می‌شد، گفته بود: یکی از اهداف جشنواره انجیر توصیه احداث باغ انجیر به کشاورزان شهرستان بوده است تا متوجه این امر شوند که کاشت انجیر می‌تواند اقتصادی، درآمدزا و مقرون به صرفه باشد.

و با بیان اینکه بسیاری از مشکلاتی که باغات دیگر مانند مرکبات و هزینه بالای نگهداری آن‌ها دارند، باغ انجیر هزینه کمی دارد، اضافه کرده بود: در بازار امروز محصولات ارگانیک از قیمت چندین برابر نسبت به محصولات غیرارگانیک که در آن ها از سم و کودهای شیمایی استفاده شده، برخوردار هستند.

خادملو همچنین یادآور شده بود: یکی از مشکلات شرق مازندران این است که نهالستان‌های گواهی شده سازمان جهاد کشاورزی در این شهرستان‌ها وجود ندارد؛ یعنی نهالستان انجیر نداریم که بتوانیم باغات انجیر را به سرعت ترویج و گسترش دهیم و امیدواریم به زودی این مشکل حل شود؛ مشکلی که متاسفانه در بازدید از باغ‌های انجیر در امسال و گفت‌وگو با انجیرکاران همچنان باقی است.