کتابخانه عمومی آزادگان ساری در پانزدهمین سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، محل اجرای طرح کتابخانه گردی شد.

  روزی پر سر و صدا در آرامش کتابخانه عمومی آزادگان ساری؛

کتابخانه عمومی آزادگان ساری در روز کتابخانه گردی، میزبان حضور با شکوه مردم و مسئولان بود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، در پانزدهمین سالروز تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، طرح کتابخانه گردی در کتابخانه عمومی آزادگان ساری برگزار شد که با استقبال با شکوه مردم و مسئولان همراه بود.

احمد حسین زادگان، استاندار مازندران، حسین حسن نژاد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، محمد محمدی تاکامی، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری، سمیه قاسمی طوسی، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری، عباسعلی رضایی، فرماندار ساری، حجت الاسلام والمسلمین حیدری، مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران، محمدحسن اسدی کیاپی، بازرس کل مازندران، هدایت مظلومی، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران و بخشدار مرکزی، تنی چند از روسای ادارات و اعضای شورای شهر ساری از جمله مسئولینی بودند که در این طرح مشارکت کردند.

همچنین برخی از هنرمندان استان مانند استاد کیوس گوران از شعرای برجسته استان، ورزشکاران پیشکسوت از جمله عسگری محمدیان نایب قهرمان دو دوره المپیک در رشته کشتی، نویسندگان برجسته استان و کشور مانند حجت الاسلام والمسلین سید ولی هاشمی نویسنده حوزه ادبیات پایداری از بازدید کنندگان کتابخانه عمومی آزادگان در این روز بودند.

حسین حسن نژاد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار در بازدید از کتابخانه عمومی آزادگان ساری، سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور را به کتابداران تبریک گفت و این نهاد فرهنگی را در تضمین سعادت جامعه دارای نقشی جدی دانست.

وی با بیان اینکه رتبه های ملی که کتابخانه های عمومی مازندران و کتابداران کسب می کنند، نشاندهنده همگرایی موجود در بین مدیران و کارکنان کتابخانه های عمومی است، اظهار داشت: الفتی که بین دانایی و کار در این نهاد وجود دارد امر بسیار مبارکی است و باید با برطرف شدن برخی از نیازمندی های این نهاد به توسعه کتابخوانی کمک کرد.

حسن نژاد فراهم آوردن فضایی در کتابخانه برای تجمیع اطلاعات حاصل از مطالعه افراد مختلف را کمک کننده توسعه علم و فرهنگ در جامعه دانست و گفت: اگر مطالعه به تحلیل منطقی برسد، فرصت تصمیم سازی منطقی را ایجاد می کند که این فرصت، مدیران را به طور مستقیم در اصلاح امور فرهنگی و جریان سازی های مثبت، یاری می رساند.

هدایت مظلومی، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران هم در این بازدید، کتاب های حوزه دفاع مقدس را سرآمد کتاب های جریان ساز در سال های اخیر نام برد و اظهار داشت: توجه نهاد کتابخانه های عمومی به کودکان و نوجوانان بسیار جالب توجه است و این روند نوید آینده ای روشن در فراگیری فرهنگ مطالعه مفید می دهد.

عباسعلی رضایی، فرماندار ساری در این بازدید، با تبریک سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی و قدردانی از ابتکار کتابخانه گردی، گفت: یقیناً مردمی در جهت پیشرفت گام بر می دارند که به دانش مسلح باشند و کتابخانه های عمومی این ظرفیت را دارند که به مرکزیت نشر دانش عمومی در جامعه تبدیل شوند و مردم هم باید کتابخانه را بخش مهمی از محل زندگی خود بدانند.

محمد محمدی تاکامی، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری، فرهنگ را محور توسعه شهری نامید و تاکید کرد: کتاب رکن اصلی فرهنگ است و کتابخوانی رفتار شهروندان را برای دستیابی به یک چارچوب منطقی برای پیشرفت و توسعه شکل می دهد و نباید هرگز از آن غافل شد و از این جهت کتابخانه های عمومی در تعالی فرهنگ شهرنشینی بسیار مفید و سازنده است.

سمیه قاسمی طوسی، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری، مطالعه را یاری دهنده خانواده ها برای تحکیم بنیان خانواده عنوان کرد و اذعان داشت: کتاب علاوه بر افزایش آگاهی ها در برقراری معادلات و روابط اجتماعی، آرامش را در خانواده ها بیشتر می کند و خانواده کتابخوان، در برخورد با مشکلات و ناملایمات زندگی، بهتر تصمیم می گیرد و عمل می کند.

حجت الاسلام والمسلمین حیدری، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان هم، معرفی کتاب های خوب را زمینه ساز رشد معنویت در بین مردم دانست و اظهار داشت: کتابخانه ها در نظام جمهوری اسلامی در راستای تعالی ارزش ها گام بر می دارند که این موضوع به آنها تقدس خاصی می بخشد.

محمدحسن اسدی کیاپی، بازرس کل مازندران به نقش کتابخانه ها در رشد شاخص های توسعه فرهنگ جامعه اشاره کرد و گفت: نباید در هجمه فضای مجازی از کتاب و کتابخانه فاصله بگیریم و الا در میان انبوه اطلاعات سطحی و گمراه کننده گرفتار می شویم.

حجت الاسلام والمسلمین سید ولی هاشمی، نویسنده ادبیات پایداری نیز در گفتگویی بیان داشت: کتاب یک موجود زنده است که هرگز نمی میرد و پیوند علم با کتاب هرگز گسستنی نیست و کتابداران در کتابخانه های عمومی برای برقراری ارتباط بهتر بین مردم و کتاب، به امری مقدس اشتغال دارند.

کیوس گوران، شاعر برجسته مازنی هم در صحبت های خود تاکید کرد: در کنار همه مشکلاتی که در جامعه هست باید مسئله کتاب و کتابخوانی را بطور ویژه دنبال کرد چراکه حل همه مشکلات در گرو کتاب و بحث مطالعه صحیح و هدفمند است؛ البته باید کتابخوانی در میان قشر سالمند و بازنشسته را هم جدی گرفت ون آنها در این بخش از زندگی با انس با کتاب بسیار نیازمند هستند.