محفل شاعران آیینی مازندران در آستانه اربعین حسینی در ساری

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری مازندران، آیت الله محمد باقر محمدی لایینی نماینده ولی فقیه در مازندران با شاعران آیینی مذهبی استان که برای شعرخوانی در آستانه اربعین امام حسین (ع) گرد هم آمده بودند درباره چند ویژگی شعر ارزشی و فاخر گفتگوکرد.

وی در این محفل که با هماهنگی و همکاری حوزه هنری مازندران و اداره کل تبلیغات اسلامی استان در مصلی ساری برگزار شد در جمع بیش از 40 شاعر آیینی مذهبی استان با اشاره به اهمیت محتوا و ویژگی های مضمونی گفت: اینکه یک اثر شعری از لحاظ فنی و ادبی کمال یافته باشد نکته مهمی است اما مهمتر مفهوم و تاثیر آن است که بر شنونده جلوه گر می شود. مثلا دیده می شود، گاه شعر قالب ساده ای دارد اما از چنان صفا و صداقتی سرشار است که مخاطب را به وجد می آورد که این حائز اهمیت است.

این مقام مسئول در پیشنهادی به شاعران، وجود و یا تجلی بسم الله در آغاز شعر را در کنار حمد پروردگار امر شایسته ای دانست و افزود: بروز جنبه های انقلابی و مبارزه ای در آثار شاعران ( بویژه لحن حماسی در آثار  عاشورایی) باید چنان باشد که نشان دهد خود صاحب اثر از شخصیت انقلابی برخوردار است.

محمدی لایینی با تاکید بر اینکه دشمنان اسلام و انقلاب سالها در پی به حاشیه کشاندن و یا تحریف حماسه عاشورا و از طرفی پوشاندن آثار جرم خودشان هستند افزود: شاعر با نظم خود، روضه خوان با نثر،  اهل خطابه با بحثش و خلاصه مولف با اثرش به دنبال روایت ماجرای غمبار امام حسین (ع) هستند و از بابت این قبیل محافل است که به یاری خدا چراغ مکتب پربار حسینی همواره روشن است.

نماینده ولی فقیه در مازندران، در پایان ضمن قدردانی از اداره کل تبلیغات اسلامی و حوزه هنری مازندران در برگزاری این مراسم، از مسئولان دو مرکز خواست تا در مناسبت های مختلف، ضمن هماهنگی با شاعران و هنرمندان (جهت ارائه آثاری مناسب با آن ایام) برنامه ها و محافلی را ترتیب دهند تا هم در راه نشر ارزشها قدمی برداشته شود و هم با حضور مسئولان و مخاطبان فعال و دست اندرکاران، جهت استفاده درست از این اشعار و آثار هنری اقدامات موثری صورت بگیرد.

شایان ذکر است که این برنامه از سری همکاری های اداره کل تبلیغات اسلامی و حوزه هنری مازندران ویژه اربعین امام حسین (ع) برگزار شده و قرار است در همین راستا فعالیت های مشترک دیگری نیز بزودی اجرایی شود.