نمایشگاه دائمی برخط کتاب در مازندران آغاز به کار کرد

سامانه نمایشگاه کتاب برخط مازندران همزمان با آغاز هفته کتاب و کتابخوانی و بیست‌وهشتمین دوره هفته کتابخوانی ایران، با حضور حسن نژاد معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار رونمایی و فروش ویژه کتاب در این سامانه به مناسبت هفته کتاب آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، سامانه فروش آنلاین کتاب با تخفیف ویژه به مناسبت هفته کتاب در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و با حضور معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار، زارع مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، معصومی رئیس حوزه هنری مازندران و تعدادی از فعالان حوزه فرهنگ و کتاب رونمایی شد.

معاون استاندار مازندران در این مراسم ضمن گرامیداشت هفته کتاب و با تأکید بر لزوم توجه هر چه بیشتر مسئولان به آسان‌سازی دسترسی به کتاب برای اقشار مختلف جامعه ، گفت : هفته کتاب فرصتی برای توجه بیشتر به مقوله کتاب و کتابخوانی است ، اما برنامه‌های مرتبط با ترویج کتابخوانی نباید محدود به همین هفته باشند ، بلکه در طول سال باید با اجرای طرح‌های مختلف، شرایط خرید و تهیه کتاب برای همه اقشار را باید فراهم کرد.

حسین حسن‌نژاد افزود : با توجه به شرایط موجود و محدودیت‌های کرونایی، استفاده از بستر اینترنت برای خرید کالاهای فرهنگی یک ضرورت جدی به شمار می‌آید که با راه‌اندازی این سامانه بخشی از این نیاز در حوزه کتاب برطرف می‌شود.

وی ادامه داد : به استناد آمارهای موجود، مازندران در طرح‌های مختلف مربوط به کتابخوانی از استان‌های شاخص کشور است و در طرح‌های فصلی و یارانه‌ای فروش کتاب نیز طی چند دوره اخیر شاهد روند رو به رشد استقبال مردم مازندران هستیم. بنابراین ضرورت افزایش تعداد برنامه‌های توسعه و ترویج کتابخوانی در استان احساس می‌شود.

این مسئول ضمن قدردانی از متولیان حوزه فرهنگ استان بابت برگزاری رویدادهای متعدد در زمینه کتاب و کتابخوانی، بر توجه هر چه بیشتر به ترویج کتابخوانی در رده‌های سنی پایه نیز تأکید کرد و گفت : اگر نسل جدید را از ابتدا با فرهنگ مطالعه و کتابخوانی آشنا کنیم، آینده مطمئن‌تری از نظر فرهنگی خواهیم داشت.

* نمایشگاه دائمی کتاب و محصولات فرهنگی

سامانه نمایشگاه برخط کتاب مازندران به گفته معاون فرهنگی و رسانه‌ای مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به صورت دائمی فعال خواهد بود و برنامه‌ بلندمدت آن تبدیل شدن به پایگاهی مجازی برای عرضه تولیدات فرهنگی هنرمندان و نویسندگان مازندران است.

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران هم در حاشیه برگزاری این نشست به خبرنگار ایرنا گفت : در حال حاضر حدود ۲۰۰ عنوان کتاب در این سامانه براگذاری شده و طی روزهای آتی نیز حدود ۴۰۰ عنوان کتاب دیگر در این فروشگاه مجازی بارگذاری خواهد شد که همه کتاب‌ها با تخفیف ۲۰ درصدی به خریداران عرضه می‌شود.

معصومه فرجی افزود : تعدادی از ناشران استانی و کشوری با این سامانه وارد قرارداد شده‌اند که حق ورود ناشران استانی را اداره کل فرهنگ و ارشاد مازندران به منظور حمایت از ناشران بومی پرداخت کرد. تعدادی از ناشران نیز در مرحله ثبت قرارداد هستند.

به گفته وی ، علاقه‌مندان به خرید کتاب‌ها می‌توانند با مراجعه به صفحه فروشگاه آثار فرهنگی و هنری ونداد به نشانی http://vandadholding.com/ وارد بخش فروشگاه شوند و کتاب‌های منتخب خود از بین آثار موجود را خریداری کنند.

وی یکی از مزایای خرید کتاب از این نمایشگاه دائمی مجازی را بهره‌مندی از امکان پست رایگان برای خریداران در صورت خرید بیش از ۱۰۰ هزار تومان کتاب عنوان کرد و افزود : طی تفاهمنامه‌ای که با اداره پست منعقد شده، خریدارانی که بیشتر از ۱۰۰ هزار تومان کتاب خریداری کنند مشمول پرداخت هزینه پست نمی‌شوند. ضمن این که هزینه پست خرید کمتر از ۱۰۰ هزار تومان کتاب نیز شامل تخفیف ویژه می‌شود.

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران یادآور شد: این نمایشگاه آنلاین کتاب از این پس به صورت دائمی برپا خواهد بود و به مرور در آینده سایر محصولات فرهنگی نیز در آن به فروش می‌رسد. امکان پرداخت وجه نیز هم به صورت آنلاین و از درگاه پرداخت بانکی و هم به صورت نقدی و هنگام تحویل بسته وجود دارد.