مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در محوطه امامزاده عباس(ع) ساری

 اولین راه و رسم کرامت انسانی ،حق گویی است

حجت الاسلام ابراهیم حیدری جناسمی ، درمراسم شب قدر (شب بیست وسوم ماه مبارک رمضان) در آستان مقدس امامزاده عباس(ع)ساری گفت : اولین راه و رسم کرامت انسانی ،حق گویی است
حجت الاسلام ابراهیم حیدری جناسمی مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان مازندران، درمراسم شب قدر (شب بیست وسوم ماه مبارک رمضان) در آستان مقدس امامزاده عباس(ع)ساری با اشاره به اینکه راه و رسم کرامت انسانی در کلام حضرت علی (ع) مشخص است ، اظهار داشت : از نظر مولای متقیان اولین راه و رسم کرامت و شرافت انسانی ،حق گویی است

سخنران مراسم سومین شب قدر گفت : از پیامبر اسلام سوال شد یا رسول الله ، اگر یک شب را در طول سال بخواهیم درک کنیم ،کدام شب است ؟  فرمود: شب قدر ! و سوال فرمودند از خدا چه درخواستی در شب قدر داشته باشیم ؟ فرمودند: عاقبت به خیری ! و با توجه به حدیث ” مَنْ صَلَّى عَلَيَّ مَرَّةً فَتَحَ اللَّهُ عَلَيْهِ بَاباً مِنَ الْعَافِيَةِ ” هرکسی یک صلوات بر پیامبر و آل او بفرستد، دری از عاقیت به خیری را باز خواهد کرد و مورد رحمت الهی قرار خواهد گرفت.

حیدری با اشاره به اینکه راه و رسم کرامت انسانی در کلام حضرت علی (ع) مشخص است ، اظهار داشت : از نظر مولای متقیان اولین راه و رسم شرافت انسان ،حق گویی است که میفرماید حق را بگویید اگر چه بر زیانتان باشد. نمونه های فراوانی داریم که بزرگان دین و پیروانشان با زبان حق و گفتن حق دچار زیان دنیوی شدند، اما در حقیقت سرفراز شدند. مثل حربن ریاحی، یزید بن حصین، ابوشعثا و…. که جان خود را فدا کردند اما از حق گفتن نهراسیدند.

وی ادامه داد : دومین راه و رسم کرامت انسان مبارزه با نفس است . بی حجابیها ، بی اخلاقیها ، حسدها ، کینه ها ، غیبت ها ، آلوده شدن به گناه ، همه دستور نفس است . اگر میخواهیم به شرافت و کرامت انسانی برسیم ،  باید با این نفس مبارزه کنیم .

حجت الاسلام حیدری با اشاره به آیه “الاِنسانُ اِنَّهُ کانَ ظلُوما جَهولاً”، بیان داشت :  خداوند در آیه 72 سوره احزاب میفرماید … انسان بسیار بیدادپیشه ونادان است و در آیه 17 سوره عبس میفرماید ” قُتِلَ الْإِنْسَانُ مَا أَكْفَرَهُ ” مرگ بر این انسان نمک نشناس ! و در جای دیگر میفرماید ” وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَني آدَمَ “. در چه جایی انسان نادان و ظالم است،که خدا می فرماید مرگ بر این انسان ناسپاس؟ آنجایی که انسان اسیر نفس خود باشد و از فرمان خدا سرپیچی کند و انسانی که اطاعت خدا کند ، با نفس خود مبارزه کند، عبد صالح باشد ، خدا به این انسان کرامت و شرافت میدهد.

مدیرکل اوقاف مازندران با بیان اینکه در تمام دعاهای ماه رمضان از خدا درخواست نجات از آتش داریم ، اظهار داشت : باید باور و ایمان قلبی داشته باشیم که معاد حق است ، قیامت حق است ، مرگ حق است . اینها را در روزی که مردیم در درون قبر به ما می گویند .  چرا امروز که زنده هستیم و سلامتی داریم توجه نمی کنیم؟ همیشه فکر میکنیم مرگ برای دیگران است . اگر به این باور و ایمان قلبی برسیم معاد حق است ، برای نجات از آتش در روز قیامت ، گناه نمی کنیم و این شب قدر را ، قدر می دانیم با عمق وجودمان توبه می کنیم.