آیین اختتامیه برنامه های کتاب محور مازندران برگزار شد

آیین اختتامیه برنامه های کتاب محور مازندران ، با حضور حسن نژاد معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و جمعی از مدیران کل، شهرداران و برگزیدگان جشنواره های کتابخوانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران؛ حسن نژاد معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران در این آیین با تاکید بر استمرار نهادینه سازی فرهنگ مطالعه در استان، گفت: خوشبختانه استان مازندران با برخورداری از پتانسیل های بالا در این خصوص، در سطح کشور صاحب نام است.

حسن نژاد همچنین با اشاره به لزوم حمایت از مقوله کتاب و کتابخوانی، عملکرد نهادهای مرتبط با این امر در استان را مطلوب ارزیابی نموده و همچنین از فعالان ترویج امر کتابخوانی در استان قدردانی کرد و گفت: گسترش نفوذ مطالعه در اقصی نقاط استان اعم از شهر و روستا نشان دهنده این است که مردم ما به رشد و تعالی فکری، فرهنگی و اجتماعی بسیار اهمیت می دهند و این امر مایه مباهات است.

وی در پایان ضمن تشویق جوانان و نوجوانان به مطالعه کتابهای خوب، اذعان داشت: جامعه خوب برخاسته از مطالعات خوب است.

مازندران پیشتاز در عرصۀ کتابخوانی کشور

عباس زارع مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در این آیین گفت: تقدیر و تجلیل از برگزیدگان جشنواره های جام باشگاه های کتابخوانی، روستاها و عشایر دوستدار کتاب، پایتخت کتاب ایران، مروجین کتابخوانی و طرح پویش با کتاب در خانه ویژه آخرین نوروز قرن ، مجموعا ۱۰۵ برگزیده در استان مازندران درخشیدند که مایه افتخار اهالی فرهنگ و هنر است.

زارع با اشاره به اینکه ۷۹۷ باشگاه کتابخوانی در استان مازندران مشغول فعالیت هستند گفت: در طرح چهارمین جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان، تعداد ۶۶۲ جلد کتاب توسط ۱۷ کتابفروشی در سطح استان عرضه شد که ۱۲ هزار و ۹ نفر در آن مشارکت داشتند.

وی اذعان داشت: در طرح پویش با کتاب در خانه ویژه آخرین نوروز قرن نیز هزار و ۳۸ اثر از ٢٣ استان کشور توسط کودکان و نوجوانان تهیه و تدوین و به دبیرخانه مرکزی ارسال شد که از این میان، استان مازندران با ۲۶۹ اثر بیشترین مشارکت را در این پویش در سطح کشور داشت و هیأت داوران این جشنواره در مرحله نیمه نهایی ۲۰۰ اثر و در مرحله نهایی ۶۰ نفر را به عنوان برگزیده در سه رده سنی پیش از دبستان، دبستان و متوسطه انتخاب که مازندران با ۹ برگزیده بالاترین آمار را دارا بود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در ادامه با اشاره به ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب نیز گفت: ۱۰۷ روستا از مازندران در این جشنواره شرکت کردند که ۲ روستا از مازندران در میان برگزیدگان این جشنواره خوش درخشیدند و در ششمین جشنواره پایتخت کتاب ایران نیز ۱۰ شهر از مازندران در این جشنواره شرکت نمودند که در نهایت شهرهای ساری، بابل، آمل و بهشهر به مرحله نیمه نهایی راه یافتند.

وی اذعان داشت: در ششمین جشنواره تقدیر از مروجین کتابخوانی نیز ۴ نفر از استان مازندران در بخشهای کتابداران ، امامان جماعت، موسسات فرهنگی و بخش مردمی جزو برگزیدگان نهایی قرار گرفتند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، پیشگامی این استان را در عرصه کتابخوانی کشور، به فال نیک گرفت و بیان کرد: خرسندیم که با استمرار این مسیر ارزشمند، پرچمدار فرهنگ سرافراز کتابخوانی در کشور هستیم.

شایان ذکر است آیین اختتامیه جشنواره های کتابخوانی استان،در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار و از برگزیدگان برنامه های کتاب محور استان با اهدای هدایایی ، تجلیل شد.

موسسه فرهنگی هنری همیاری آیندگان در جمع برترین های مراکز فرهنگی استان مازندران

((مراکزی همچون موسسه فرهنگی هنری همیاری آیندگان که توانسته با پیاده‌سازی تفکر و ایده‌ای نو و خلاقانه در لیست مراکز برتر فرهنگی کشور در جشنواره مروجان قرار گیرد و چندین بار مقام کسب نماید، موسسه‌ای که با ارائه طرح فرهنگی مجمع همیاری و ثبت مالکیت معنوی آن توانسته در لیست شرکت‌های تحت پوشش معاونت علمی فناوری قرارگیرد و عنوان “برند خلاق” را به خود اختصاص دهد.))