اختتامیه همایش ملی مازندران شناسی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در بابلسر

عکاس (دریافتی ) خزرنما -پایگاه اختصاصی گزارش تصویری مازندران

 

اختتامیه همایش ملی مازندران شناسی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در دانشگاه مازندران برگزار شد

مراسم اختتامیه همایش ملی مازندران شناسی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و جمعی از محققان، پژوهشگران و چهره های فاخر فرهنگی و هنری در سالن کنفرانس دانشکده هنر دانشگاه مازندران برگزار شد.

نوبت این صبح همایش ملی با ارائه هشت مقاله برگزیده در دانشگاه مازندران دنبال شد که در این بخش مقاله حکما و متعلمان مازندران در گذر تاریخ توسط حجت الاسلام دکتر عبدالرحمن باقرزاده و مقاله باغ های ایرانی مازندران، الگویی در طراحی بوستان ها و فضاهای شهری در منظر شهری معاصر از سوی دکتر وحید حیدرنتاج از اساتید دانشگاه ارائه شد.

این گزارش می افزاید؛ همچنین مقاله برگزیده تحلیل گفتمان شمایل نگاری بناهای مذهبی مازندران در دوره قاجار توسط دکتر فتانه محمودی و هامون مهدوی و همچنین مقاله برگزیده ارزیابی نقش جغرافیا در تداوم حیات باوندیان اسپهبدیه از سوی دکتر رضا شجری قاسم خیلی و دکتر زمانه حسن نژاد ارائه شد.

بر اساس این گزارش، در ادامه نوبت صبح همایش همچنین مقاله برگزیده جلوه های هنر اسلامی در کاروان سراهای مازندران با تأکید بر کاروانسرای گدوک و کمبوج از سوی دکتر مصطفی رستمی و خورشید مهدوی و همچنین مقاله مطالعه جغرافیای تاریخی پنج رود بزرگ شرق مازندران و پیشنهادی برای وجه تسمیه نام دریای کاسپین/ خزر از سوی مهدی خلیلی و دکتر ایرج رضایی ارائه شد.

این گزارش می افزاید؛ علاوه بر این، مقاله برگزیده ویژگی های تاریخ نگاری مرعشی از سوی دکتر عباس پناهی و همچنین مقاله دورنمای آثار سیاست ها و برنامه های گردشگری هوشمند بر تاب آوری اقتصادی استان مازندران از سوی دکتر محمد قربانی ارائه شد.

تجلیل از شش چهره نام آور تاریخ، فرهنگ و هنر مازندران

همزمان با نوبت عصر اختتامیه همایش ملی مازندران شناسی و الگوی اسلامی ایران پیشرفت از شش چهره نام آور تاریخ، فرهنگ و هنر استان تجلیل شد.

بر اساس این گزارش، در این بخشر استاد دکتر حسن فاضلی، عضو هیدت علمی و استاد دانشگاه تهران و از چهره های فاخز باستان شناسی با موضوع «اهمیت و جایگاه مطالعات باستان شناسی در توسعه فرهنگی و گردشگری استان مازندران» به ارائه سخنرانی پرداخت.

این گزارش می افزاید؛ در ادامه ای همایش از استاد سید محمد علی کاظمی در بخش فرهنگ و ادب، استاد محمد رضا اسحاقی در بخش فرهنگ و هنر و حجت الاسلام والمسلمین استاد سید احمد شفیعی مازندرانی در بخش فرهنگ و هنر تجلیل به عمل آمد.

این گزارش می افزاید؛ همچنین در این مراسم از استاد دکتر حسن فاضلی در بخش فرهنگ و تاریخ، مرحوم قاسملی ایرانمنش در بخش فرهنگ، هنر و تاریخ و استاد جهانگیز نصر اشرفی در بخش فرهنگ و هنر تاریخ تقدیر شد.

بر اساس این گزارش، همچنین در ادامه این همایش از دکتر رضا شجری و خانم دکتر زمانه حسن نژاد بابت مقاله با عنوان« ارزیابی جغرافیا در تداوم حیات باوندیان اسپهبدیه»، حجت الاسلام دکتر عبدالرحمن باقرزاده به دلیل ارائه مقاله ای با عنوان« حکما و متعلمان مازندران در گذر تاریخ» و خانم دکتر فتانه محمودی و آقای هامون محمودی به دلیل مقاله ای با عنوان «تحلیل گفتمان شمایل نگاری بناهای مذهبی مازندران در دوره قاجار» تجلیل شد.

حجت الاسلام محمود دیانی، دبیر همایش ملی مازندران شناسی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در این مراسم با تقدیر از حامیان این رویداد مهم علمی و فرهنگی، بر ضرورت حمایت بیشتر مسؤولان از برگزاری چنین رویدادهای فاخری در جامعه تأکید کرد.
وی با اشاره به این که مازندران در طول تاریخ مهد فرهیختگان و شخصیت های بنام علمی، فرهنگی و دینی بوده است، افزود: ما نسبت به این میراث ارزشمند مسؤولیت داریم و باید در معرفی آنها به جامعه بیشتر تلاش صورت پذیرد.
رییس مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت پیامبر اعظم(ص) ساری با بیان این که مازندران در حوزه فرهنگی، فلسفی و فقهی دارای چهره های فاخر و برجسته ای است که باید از آنها تکریم و تجلیل شود، تصریح کرد: امروز باید الگوهای فاخر فرهنگی، علمی و دینی بیش از پیش به جامعه معرفی شوند.

حجت الاسلام دیانی با اشاره به این که مازندران در 350 سال اخیر میراث دار تفکر عقلانی بوده است، خاطرنشان کرد: بی توجهی به میراث ارزشمند مازندران در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی و دینی زیبنده نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که در طول برگزاری همایش ملی مازندران شناسی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از ظرفیت اساتید و فرهیختگان علمی، فرهنگی و دینی بسیاری بهره گرفته شده است، تصریح کرد: تلاش کردیم در این رویداد فاخر علمی و فرهنگی، دستاورد مناسبی برای رشد و توسعه استان در عرصه های مختلف داشته باشیم.

همچنین در بخش پایانی این رویداد مهم علمی و فرهنگی از مقالات برگزیده همایش ملی مازندران شناسی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور مسؤولان تجلیل به عمل آمد.

گفتنی است؛ در پایان این همایش از کتاب و سی دی مجموعه مقالات همایش مازندران شناسی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز رونمایی شد.