افتتاحیه رویداد بین المللی پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو ساری 2022

عکاس(محسن هدایتی بنیادآباد) خزرنما -پایگاه اختصاصی گزارش تصویری مازندران

 

مراسم افتتاحیه رویداد ساری پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو 2022، با حضور سفیران کشورهای اسلامی عضو اکو ،عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ایت الله محمدی لائینی نماینده ولی فقیه در استان، حسینی پور استاندار مازندران، مسئولان کشوری و استانی و اعضای شورای اسلامی شهر و جواد طالبی شهردار ساری در هتل بادله برگزار شد.

خسرو ناظری دبیرکل سازمان همکاری های اقتصادی اکو در آئین افتتاحیه رویداد بین المللی گردشگری ساری 2022، از سید محمود حسینی پور استاندار مازندران و جواد طالبی شهردار ساری برای همکاری در جهت برگزاری هرچه بهتر این رویداد مهم در ساری قدردانی کرد.

 به گزارش فارس، خسرو ناظری در مراسم افتتاحیه رویداد بین‌المللی ۲۰۲۲ ساری طی سخنانی اظهار کرد: مازندران جاذبه‌های تاریخی زیاد دارد که اسناد آن در بسیاری از کشورهای همسایه موجود است.

وی با بیان اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران و مقامات برای برگزاری این رویداد تلاش‌های زیادی انجام دادند، گفت: شهر ساری دارای ظرفیت‌های تاریخی زیادی در حوزه گردشگری و اقتصادی است.

دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو ادامه داد: کشورهای عضو اکو تلاش دارند این شهر را به عنوان هدف گردشگری کشورهای عضو معرفی کنند، معرفی پایتخت گردشگری زمینه توسعه ارتباط بین کشورهای منطقه را به همراه دارد که تقویت اقتصادی و رونق آن یکی دیگر از اهداف این سازمان است.

نوذری اضافه کرد: براساس سند چشم‌انداز ۲۰۲۵ اکو گردشگری جایگاه بسیار مهمی در برنامه سازمان به خود اختصاص داده است، در این سند ایجاد منطقه گردشگری سبز و جذاب پیش‌بینی شده است، تبدیل منطقه اکو به گردشگری پایدار با فرآورده‌های گوناگون در اولویت قرار دارد.

وی با بیان اینکه این برنامه زمینه توسعه اقتصادی و رفاه مردم منطقه را فراهم می‌کند، گفت: معرفی ساری به عنوان پایتخت گردشگری اکو تجلی اراده ما برای معرفی ظرفیت‌های کشورهای عضو است.

 دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو ادامه داد: این امر زمینه بهبود روابط اقتصادی و گردش مالی را فراهم می‌کند و توسعه گردشگری نقش مهمی در تقویت صلح بین‌المللی دارد.

وی اضافه کرد: آمار منتشر شده توسط شورای جهانی سفر برای سال ۲۰۱۹ بخش گردشگری را در بین تجارت برتر جهانی معرفی کرده است و تقریبا ۱۰ درصد از گردش مالی جهانی را به خود اختصاص داده است.

نوذری با بیان اینکه بیش از ۷۳ اثر جهانی ثبت شده در منطقه اکو  قرار دارد،خاطرنشان کرد: منطقه اکو می‌تواند مسیر توسعه اقتصادی گردشگری به واسطه تنوع میراث تاریخی باشد.

وی ادامه داد: با وضعیت مطلوب توسعه گردشگری در جهان فاصله معنی‌داری داریم، منطقه اکو حدود ۴۹ میلیارد دلار از جامعه بین‌المللی کسب درآمد کرده که تنها ۷ درصد از درآمد بخش گردشگری جهان را در اختیار دارد که کمتر از میانگین جهانی است.

نوذری گفت: کرونا تاثیر زیادی بر توسعه گردشگری به ویژه منطقه اکو داشته است، میزان حضور گردشگران بین ۶۰ تا ۸۰ درصد کاهش داشته است، داشتن رویکرد مناسب جهانی از سوی دولت‌ها بسیار ضروری است و دبیرخانه اکو در این زمینه برای فرآیند بازیابی گردشگران برنامه ویژه‌ای را در دستور کار خویش دارد.

در ادامه کیوان مرادیان رئیس مجمع نمایندگان مازندران،با اشاره به قابلیت‌های اقتصادی این اجلاس،گفت: صنعت گردشگری سهم بسزایی در توسعه زیرساخت‌های کشورها به همراه دارد.

وی خاطرنشان کرد: مردم مازندران میزبانان مهربان و با فرهنگ مردم کشورهای عضو اکو هستند و انتظار داریم فصل جدیدی از توسعه گردشگری بین مازندران و مردم کشورهای عضو باشیم.

در پایان سخنرانی نوذری گواهینامه بین‌المللی تحت عنوان ساری پایتخت گردشگری ۲۰۲۲ در اختیار استاندار مازندران قرار گرفته است.

 

در حاشیه برگزاری رویداد بین المللی ساری ۲۰۲۲ نمایشگاه توانمندی‌های استان مازندران هم با حضور مهمانان اجلاس افتتاح شد.

مهمانان خارجی افتتاحیه رویداد بین‌المللی ساری۲۰۲۲ قرار است طی روزهای ۲۰، ۲۱ و ۲۲ اردیبهشت با حضور مسئولان سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو، بازدیدهایی از زیرساخت‌های اقتصادی و ظرفیت‌های گردشگری مازندران داشته باشند.

پیشنهاد میزبانی مرکز مازندران به عنوان پایتخت گردشگری اکو با عنوان رویداد ساری‌۲۰۲۲ اوایل سال ۱۳۹۸ از سوی میراث فرهنگی و استانداری مازندران به میراث فرهنگی کشور داده شد و روز ۱۲ مهر ماه سال ۱۳۹۸ هم به تصویب هیات وزیران گردشگری کشورهای عضو اکو در تاجیکستان رسید.

فعالیت اجرایی این رویداد از آذر ماه ۱۳۹۸ با استقرار دبیرخانه در محل اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و سپس اقدامات تبلیغاتی همچون رونمایی از لوگو آغاز شد.

اهداف اصلی طرح پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو تشویق کشورهای عضو برای تهیه برنامه‌های ملی به منظور توسعه شهرهای گردشگری با هدف فقرزدایی و توسعه پایدار اقتصادی، افزایش توجه به طبیعت‌گردی، گردشگری مذهبی، سلامت و فرهنگی در میان کشورهای عضو، بالا بردن استانداردهای زندگی شهری، افزایش آگاهی عمومی مردم کشورهای عضو اکو از جاذبه‌های توریستی، منابع و امکانات موجود در این کشورها به منظور تشویق گردشگری ورودی و ایجاد رقابت مثبت بین کشورهای عضو به منظور رشد گردشگری است.