با حضور نماينده ولي فقيه در استان و استاندار مازندران:

مراسم روزآتش نشاني و ايمني برگزار شد

به مناسبت هفتم مهرماه،مراسم روز آتش نشاني و ايمني با حضور آيت الله محمدي لائيني نماينده ولي فقيه در استان، حسين زادگان استاندار مازندران ، عباس رجبي شهردار ساري و جمعي از مسئولان استاني و شهرستاني برگزار شد

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری ساری، به مناسبت هفتم مهر مراسم گرامیداشت روز آتش نشاني و خدمات ايمني با حضور آیت‌الله محمدی لائینی نماینده ولی‌فقیه در مازندران، حسین زادگان استاندار مازندران، کریمی دادستان مرکز مازندران، رضایی فرماندار شهرستان ساری، میرزایی فرمانده انتظامی استان، رازجویان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران، شمشیربند رئیس شورای اسلامی شهر، عشوری، آقامیری و یوسفی اعضای شورای اسلامی شهر ساری، عباس رجبی شهردار ساری و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی و مديران شهرداري ساري در سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساری برگزار شد.

 

خرید 5 میلیارد تومان تجهیزات آتش نشانی طی یک سال گذشته

عباس رجبی شهردار ساری در اين مراسم با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهیدان مدافع حرم به ویژه شهیدان آتش‌نشان خاصه شهيد آتش نشان ساروي ابراهيم اسماعيلي یادآور شد: 7 مهر در تاریخ کشور ما به عنوان روز آتش‌نشان نام‌گذاری شده است. روزی که در زمان جنگ تحميلي به پالایشگاه آبادان حمله هوایی شد و به آتش‌نشانانی که برای خاموش کردن ان مجموعه  رفته بودند، هواپیماهای متجاوز دشمن حمله کردند و بسیاری از آتش‌نشانان شهید شدند،20 سال بعدازاین حادثه و در سال 79 اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی این روز را به نام روز آتش‌نشان و ايمني نام‌گذاری کردند.

شهردار ساری بابیان اینکه نخستین ایستگاه آتش‌نشانی ساری در سال 53 احداث شد، گفت: امروز آتش‌نشانی ساری با حمایت‌های دولت‌های مختلف و مجموعه‌های شورایی به حدی از بلوغ رسیده که می‌تواند بسیاری از عملیات و حوادثی را که در سطح استان اتفاق می‌افتد، با حضور به موقع در محل حادثه مديريت كند.

وی به مدیرتش در سازمان آتش‌نشانی در سال 81 و کمبود برخی امکانات در آن بازه زمانی  اشاره كرده  وافزود:  خریداری ست‌های غواصی و وسایل امداد و نجات، برگزاری دوره‌های پیشرفته آموزشی از اهم اقداماتی است كه در آن سال انجام شد.

شهردار ساری به حادثه پلاسکو و جان‌فشانی‌های آتش نشانان اشاره کرد و ادامه داد: سختی فعالیت آتش‌نشانان و ایثار آنان در خدمات‌رسانی به مردم و آسیب دیدگان، جایگاه این افراد را در جامعه ارتقاء بخشیده و این افراد جزء گروه‌های اثرگذار محسوب می‌شوند.

وی به بیانات مقام معظم رهبری(مدّظلّه‌العالی) در توصیف آتش‌نشانان اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در مورد شهیدان آتش‌نشانی فرمودند که آتش‌نشانان برای نجات هم‌میهنان خود باشهامت شگفت‌انگیزی به درون آتش و آوار رفتند و جان خود را به خطر انداختند و خود را فدا کردند. یک‌بار دیگر خاطرات فداکاری‌های دوران دفاع مقدس را زنده کردند و نشان دادند ایرانی مؤمن آنجا که پای خطرپذیری در میان است شجاعتی مثال‌زدنی را تجسم می‌بخشد.

رجبی بیانات مقام معظم رهبری را بزرگ‌ترین افتخار برای آتش‌نشانان دانست و از «شهید اسماعیلی» که به دل آتش زد و جانش را برای نجات هم‌وطنانش از دست داد به نیکی یادکرد و از او به نام قهرمان بی‌ادعا در آتش‌نشانی ساری نام برد.

وی با اعلام اینکه طی یک سال گذشته حدود 3 هزار و 200 مورد عملیات اطفای حریق وامداد و نجات توسط آتش‌نشانی ساری انجام شد، گفت: همچنین طی این مدت 32 نفر در حریق جان باختند و 400 نفر هم مصدوم شدند.

شهردار ساری به 600 مورد عملیات خارج از محدوده شهر ساری اشاره کرد و افزود: اگرچه اطفای حریق خارج از شهر بر عهده‌ی آتش‌نشانی ساری نیست اما بر حسب وظیفه انسانی اين مجموعه عمليات ها انجام مي شود و خواهد شد.

رجبی اعلام کرد که سال گذشته حدود 5 میلیارد تومان تجهیزات امداد و نجات خریداری و در اختیار آتش‌نشانی ساری قرار گرفت، افزود: در همین عملیات در چند ماه گذشته سه نفر از همکاران ما مصدوم شدند که یکی از آن‌ها هنوز طول درمان را می‌گذراند.

وی به نیروگاه زباله‌سوز ساری اشاره کرد و افزود: با حمایت استاندار مازندران حدود 300 میلیارد تومان به این پروژه در مرکز استان اختصاص یافت که از این میزان 100 میلیارد تومان دریافت و مابقی در دست اقدام است.

شهردار ساری خواستار حمایت بيشتر استاندار مازندران از سازمان آتش‌نشانی و خدمات ايمني شهرداري ساري شد و تصریح کرد: بسیاری از ماشین‌آلات مربوط به سال‌های گذشته است. برای رسیدن به محل حادثه به سه دقیقه زمان نیاز است اما این ماشین‌آلات برای این زمان تعیین‌شده فرسوده است که نیاز به، بروز شدن دارد.قیمت یک نردبان آتش‌نشانی حدود 20 میلیارد تومان است و بسیاری از ماشین‌آلاتی که در این مرکز وجود دارد مربوط به 10 یا 20 سال گذشته است.

شهردار ساری تأکید کرد :به نمایندگی از همه آتش‌نشانانی که اینجا حضور دارند اعلام می‌کنم که ما تا پای جان در کنار شما هستیم و با تمام وجود و با عشق و علاقه برای خدمت به شهروندان آماده‎ایم.

 

جامعه آتش‌نشانان در مسئولیت‌پذیری خوش درخشیدند

آیت‌الله محمدباقر محمدی لائینی نماینده ولی فقیه در استان مازندران در ادامه اين مراسم با گرامیداشت روز ایمنی و آتش‌نشانی، شغل آتش‌نشانی را جهاد و ایثارگری دانست و گفت: آتش‌نشانان جان‌برکفان امروز ما هستند و جان خود را برای نجات هم‌وطنان خود در طبق اخلاص می‌گذارند.

وی از تلاش‌ها و زحمات بی‌شائبه آتش نشانان و توجه ويژه شهردار ساري به حوزه آتش نشاني قدردانی کرد و افزود: این شغلی که انتخاب کردید نوعی عبادت است و پاداش اخروی ویژه‌ای دارد.

نماینده ولی‌فقیه در مازندران بابیان اینکه بروز رسانی تجهیزات در بحث امداد و نجات بسیار مهم است، گفت: اگر تجهیزات با دانش و مهارت همراه نباشد، کارآمدی را به دنبال نخواهد داشت.

آیت‌الله محمدی لائینی با اشاره به اهمیت مسئولیت‌پذیری افراد، گفت: انگیزه و دغدغه درونی برای ایفای نقش در شرایط سخت اگر نباشد نمی‌توان در عملیات آتش‌نشانی موفق بود.

وی به فداکاری آتش‌نشانان در حادثه پلاسکو اشاره کرد و افزود: احساس مسئولیت باید در همه حوزه‌های مختلف مدیریتی، کارمندی و سایر افراد جامعه تقویت شود؛ باید در این بخش کار فرهنگی انجام شود .

نماینده ولی‌فقیه در مازندران با تأکید بر اینکه حرکت در مسیر شهدا، احساس مسئولیت را در ما تقویت می‌کند، تأکید کرد: آتش‌نشانان برای نجات جان هم نوعان، خود را به آب‌وآتش می‌زنند؛ قدردان این همه احساس مسئولیت هستیم.

آیت‌الله محمدي لائینی بابیان اینکه کار آتش‌نشانی عبادت بسیار بزرگی است، ادامه داد: راه سنجش دوست واقعی این است که فردی که ادعای دوستی می‌کند تو را در شرایط خطر تنها نگذارد. در حقیقت آتش‌نشانان دوستان و یاران واقعی مردم هستند و رضایت خدا را در کار مورد توجه دارند؛ که باید به این عبادت و خدمت خود افتخار کنند و بهتر و کیفی‌تر از گذشته به فعالیت خود ادامه دهند.

 

خرید نردبان 50 متری اطفاي حريق، قول استاندار مازندران به آتش‌نشانی ساری

در ادامه اين مراسم، حسین زادگان استاندار مازندران ارتقای ایمنی جامعه را درگرو فرهنگ‌سازی مناسب دانست و گفت: باید بافرهنگ سازی عمیق، سطح آگاهی مردم و آشنایی آن‌ها نسبت به حوادث، سوانح و اتفاقات را افزایش دهیم.

 

وی افزود: اگر نیروهای انسانی در این بخش افزایش يابد و حتی امکانات و تجهیزات را هم بروز کنیم  و موانع و مشکلات پیش رو را هم برداریم اما در بخش آموزش و فرهنگ‌سازی موفق عمل نکنیم؛ نتیجه مورد انتظار حاصل نمی‌شود.

 

استاندار مازندران بابیان اینکه حادثه تلخ پلاسکو و شهادت آتش‌نشانان عزیز ایران اسلامی موجب شد تا مردم و مسئولین بیشتر بااهمیت و جایگاه شغل آتش‌نشانی آشنایی پیدا کنند، اظهار کرد: در کشور ما همه مردم عزیز پای کار هستند در همین بحران کرونا ،پرستاران و پزشکان عزیز از جان خود گذشتند و ایثار کردند تا مردم در سلامت باشند.

حسین زادگان یادآور شد: مردم غیور ما در مواقع سخت و بزنگاه‌ها و جاهایی که لازم و ضروری است حضور پیدا می‌کنند. یکی از این سازمان‌ها سازمان آتش‌نشانی است که در چند سال اخیر اقدامات خوبی را در این حوزه انجام داده است.

وی ادامه داد: اگر فقط نیروی انسانی را به سازمان تزریق نماييم تا موانع و مشکلات برطرف شود و اگر در حوزه فرهنگ‌سازی کار نشود طبیعتاً نتیجه‌ مورد انتظار حاصل نمی‌شود.

حسین زادگان بر آموزش نیروی انسانی تأکید کرد و افزود: خدمات خوبی در يك سال اخیر در حوزه آتش‌نشانی ساری اتفاق افتاده و باید استمرار داشته باشد.

استاندار مازندران گفت: میانگین حضور نیروهای آتش‌نشانی در صحنه حادثه باید 3 دقیقه باشد و ما از استاندارد جهانی عقب هستیم و باید آموزش نیروی انسانی، آمادگی جسمانی، بروز رسانی تجهیزات و ماشین‌آلات، ترافیک و همکاری مردم برای باز کردن راه برای ماشین آتش‌نشانی و … برای تحقق این مهم در دستور کار باشد.

وی در ادامه حریق مسجد جامع ساری را موردتوجه قرارداد و یادآور شد :آتش‌نشانان با  عشق به خدمت‌رسانی و جان‌فشانی توانستند با امکانات محدود این حریق گسترده را اطفاء نمایند که باید از تلاش‌های آنان قدردانی نمود.

حسین زادگان بابیان اینکه به عنوان مسئول کنار مردم و آتش‌نشانان هستیم ، گفت:در بحث نیروی انسانی و تجهیزات کمک خواهیم کرد.

استاندار مازندران در پایان این مراسم قول داد که پیگیری های لازم جهت تامین اعتبار تهیه نردبان 50 متری برای آتش‌نشانی شهرداری ساری انجام خواهد شد.

  گفتني است، در اين مراسم از آتش نشانان پيشكسوت ساري، خانواده شهيد آتش نشان ساروي ابراهيم اسماعيلي تجليل شد. همچنين در اين مراسم سردوشي به آتش نشانان ساري اهدا شد.