مراسم روز خبرنگار در ساری

به گزارش  فارس، مراسم جشن روز خبرنگار برای اهالی رسانه مرکز مازندران با حضور خبرنگاران و مسؤولان در  شهرستان ساری برگزار شد.

حمیدرضا عشریه رئیس فرهنگ و ارشاد ساری در ابتدای مراسم با خوش‌آمدگویی به حاضران در جلسه اظهار کرد: هرچه از امروز بگوییم و برای خبرنگاران گام برداریم کم است و باید بیشتر برای این قشر زحمتکش تلاش کنیم.

وی با گرامیداشت یاد شهدای عرصه خبر بیان کرد:  این مراسم به پاس تلاش همه دوستان در شرایط حساس و خاص است که با شرایط سخت تلاش دارند تا مشکلات مردم را حل و فصل کنند، امید است در خانه مطبوعات استان گام‌هایی را در بحث حمایت از خبرنگاران برداریم.

*مدیران باید خبرنگاران را همکار خود بدانند

در ادامه عباسعلی رضایی فرماندار شهرستان ساری نیز در این مراسم با بیان اینکه خبرنگارانی به عنوان یاران مدیران دستگاه‌های اجرایی هستند، بیان کرد: خبرنگاران کسانی هستند که در عرصه کمک به مردم‌اند پس کسی نباید از این موضوع نگران باشد.

وی با بیان اینکه شأن شما بالاتر از این مراسم‌هاست، افزود: باید هر روز از شما تجلیل و تکریم شود.

فرماندار ساری با بیان اینکه در حوادث سیل خبرنگاران پای به پای مدیران بودند و واقعیت‌ها را انعکاس دادند، خاطرنشان کرد: می‌دانم شما مشکلاتی دارید شما زبان گویای مردم هستید و مدیران باید خبرنگاران را همکار خود بدانند.

رضایی افزود: دولت، دولت پاسخگویی است و حتما باید پاسخگو باشند از مدیران خواهش می‌کنم که به جایگاه مقدس خبرنگاران احترام بگذارند، مدیران خبرنگاران را پشت در نگذارند آنها دنبال کار خود نیستند به دنبال کار مردم هستند، امید است با همدلی همراهی و گره‌گشایی از مردم گامی در جهت شأن مردم برداریم، اولویت اول ما مردم است حتما خبرنگاران هم به کمک ما می‌آیند.

در ادامه مسعود مدینه رئیس شورای شهر ساری اظهار کرد: خبرنگاران نقش و سهم بسزایی در پیشرفت جامعه دارند و ماهیت اطلاع‌رسانی و خبرنگاران ممتاز است.

وی با بیان اینکه خبرنگاران در مسیر حق و عدالتی قلم می‌زنند و در قبال عزت این مردم تاریخ‌ساز و برای سرمایه‌های ملی احساس مسؤولیت می‌کنند، بیان کرد: اهالی رسانه در اعتلای جامعه صادقانه فعالیت می‌کنند و سربازان خط جبهه آزادی و اندیشه نامیده می‌شوند.

رئیس شورای شهر ساری با بیان اینکه پیشرفت جامعه با تلاش‌های شبانه‌روزی شما است، افزود: شما با سلاح قلم در عرصه سازندگی جهاد می‌کند و خدا نیز در قرآن به آن سوگند یاد کرده است، خبرنگاران در دوران سازندگی و جنگ تحمیلی نیز سهم بسزایی داشتند و گاهی حتی زودتر از مسؤولان تحولات را دیده‌اند.

وی ادامه داد: در خیلی از مقولات سیاسی اخلاق رعایت نمی‌شود و در این بی‌اخلاقی‌ها استفاده ابزاری از رسانه می‌شود، انتظار این است که مراکز تصمیم‌گیری کلان به این موضوعات توجه کنند.

پس از رئیس شورای شهر ساری از دادستان مرکز مازندران به عنوان سخنران بعدی دعوت شد که برای سخنرانی پشت تریبون آمد.

در ادامه سیدیونس حسینی‌عالمی‌ دادستان مرکز مازندران با گرامیداشت یاد شهدای عرصه خبر اظهار کرد: اگر خبرنگاری به نام زینب کبری (س) نبودند امروز اثری از اسلام و تشیع نبود، ثبت تاریخ و واقعیت‌ها برای اعتلای مردم برای ساختن جامعه است.

وی با بیان اینکه اگر خبرنگاران نباشند واقعیت‌ها به گوش مردم نخواهد رسید، افزود:  از خبرنگاران می‌خواهم که نقد را از خودشان شروع کنند،چقدر می‌توانند واقعیت‌ها را مطرح کنند.

دادستان مرکز مازندران ادامه داد: من دادستان مازندران از خبرنگاران گله‌مندم که چرا این همه مشکلات در جامعه است اما خبری مطرح نمی‌شود، در استان در موضوعات محیط زیست، منابع طبیعی، کشاورزی و حوزه‌های مختلف مشکلات زیادی وجود دارد اما خبررسانی نمی‌شود، حتی برخی خبرها اصلا کار نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در این استان 42 شهید مدافع حرم داریم، افزود: چقدر آنها نشان دادیم و معرفی کردیم؟ چقدر در معرفی کالای ایرانی و استفاده از آن تلاش کردیم؟ هرکس که تریبون و قلم دارد باید کمک کند تا واقعیت‌ها مطرح شود و جلوی ناهنجاری‌ها و فسادها گرفته شود.

حسینی‌عالمی در ادامه با بیان اینکه اگر قاضی باید تامین شود تا مرتکب خطا نشود خبرنگاران نیز باید تامین شوند تا نیازمند انتشار برخی اخبار نشود، خاطرنشان کرد: وقتی خبرنگاز تامین باشد می‌تواند وظیفه‌اش را به نحو احسن انجام دهد، می‌تواند به فکر و نگاه مردم جهت دهد و نوع فرهنگ ودانش مردم را بسازد و این موضوعی مهم است که خبرنگار نباید نیازمند باشد.

پس از دادستان مرکز مازندران نوبت سخنرانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران بود که وی از سخنرانی منصرف شد  و اعلام کرد که سخنرانی نمی‌کند.

در ادامه محسن هدایتی نماینده خانه مطبوعات شهرستان ساری در سخنانی کوتاه از تشکیل خانه خبرنگاران در ساری گفت و عنوان کرد؛ این مجموعه‌ای خاص در کشور است  که همتایی ندارد.

وی همچنین خبر داد: امید است در روزهای آینده نمایندگی خانه مطبوعات شهرستان ساری و کانون بسیج شهرستان ساری در خانه خبرنگاران تشکیل شود تا در راستای هماهنگی و برنامه‌ریزی شهرستان ساری قدم برداریم.

در ادامه اما بالاخره نوبت به خبرنگاران رسید و سه نفر از اهالی رسانه به نمایندگی از خبرنگازان مرکز مازندران به بیان دغدغه‌های این عرصه پرداختند.

در ابتدا عباسعلی کوشکی پیشکسوت رسانه مرکز مازندران با انتقاد از سخنان دادستان مازندران به بیان مشکلات خبرنگاران پرداخت و گفت: خبرنگارانی با بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند اما بیمه نیستند فرزندشان بیمار است  و هزینه داروهایش را ندارند و انتظار می‌رود کوچکترین لغزشی نداشته باشد.
وی افزود: خبرنگاران با شرمندگی زندگی‌شان را پیش می‌برند، حتی مسکنی برای آنها در نظر گرفته نمی‌شود و خبرنگاران با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارند.

در ادامه و دومین نماینده خبرنگاران برای بیان مشکلات اهالی رسانه مهرانگیز عباسی مدیر خبرگزاری فارس مازندران بود؛ عباسی با بیان اینکه رسالت مهم اطلاع‌رسانی و تبلیغ آنقدر حائز اهمیت و ارزشمند هست که در مصحف الشریف(قرآن کریم) خدای متعال از اهمیت آن بندگاش را آگاه ساخته است، افزود: معتقدم حوزه رسانه و خبر امروز با چالش‌های مدیریتی دست و پنجه نرم می‌کند؛ چالش امروز حوزه خبر و اطلاع رسانی نگاه صرف سیاسی به آن است و از این رو ذهن و احساس مخاطب و افکار عمومی را خدشه دار کرده است.
وی بیان کرد: مردم آنچه را می‌بینند که رسانه‌ها می‌سازند مردم با چشم خبرنگاران می‌بینند؛ امید و ناامیدی مردم بسته به روایت ما از صحنه است، اگر جامعه امروز را تلخ و سیاه می‌بیند ما مقصر هستیم، روز خبرنگار را باید تبریک گفت اما مبارک روزی است که ارتقا داشته باشیم در کار خودمان.
سرپرست خبرگزاری فارس در مازندران با بیان اینکه یکی دیگر از ضرورت‌های جامعه خبری پرهیز از سیاه‌نمایی است که در این بخش به نظر کارشناسان جامعه ما به خبر خوب  هم نیاز دارد «دیدن زیبایی‌ها و زیبا دیدن‌ها» اضافه کرد: باید باور کنیم که استثنا در خبر ما فقط ضعف‌ها و آسیب‌ها نیست، زیبایی‌ها به دلایل مختلف در جامعه ما بیشتر از زشتی‌هاست اما باید چشم را  عادت دهیم که ببیند. اطراف‌تان را با دقت ببینید. خبر خوب توجه به نعمات است.

وی افزود: 469 رسانه در استان بنا به اعلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران مجوز دارند که اگر همه اینها تولید محتوی داشته باشند باید برای یک موضوع مشترک 469 چالش، ایده و یا خبر داشته باشیم اما متاسفانه شاهد هستیم برای 469 موضوع و چالش یک متن و مطالبه و خبر منتشر می‌شود، سوالم این است که چرا خیلی از رسانه‌های که مجوز دارند و فعالیت ندارند لغو مجوز و اعمال قانون برای آنها صورت نمی‌گیرد، هر چند منکر کسب تجربه برای  ورود نیروهای جوان و تازه‌کار نیستم  اما وقتی دیده می‌شود بخش وسیعی از مطالب بازنشر مطالب دیگر رسانه‌هاست؛ لازم است که در این زمینه تجدیدنظر صورت گیرد و جلوی صدور قارچ‌گونه مجوزها گرفته شود.

در ادامه هومن حکیمی از دیگر اهالی رسانه مرکز مازندران نیز در سخنانی کوتاه از مشکلات رسانه و اهالی خبر گفت.

سخنران پایانی این مراسم اما معاون سیاسی استانداری مازندران بود که در سخنان کوتاهی با بیان اینکه امروز همه وطیفه امید آفرینی در جامعه را داریم، و این تکلیف بر دوش ماست تا این امر مهم را انجام دهیم.
وی افزود: اگر اینگونه عمل کنیم سنجیده عمل کردیم و حتما توسعه متوازن را در استان خواهیم داشت.

معاون سیاسی استاندار مازندران بیان کرد: نقد خبرنگاران و اهالی رسانه را بشنویم و در سایه نقد به بالندگی برسیم.