با حضور وزیر راه و شهرسازی مسجد جامع ساری بازسازی و افتتاح شد

مسجد جامع ساری با قدمت ۳ هزار ساله با حضور وزیر راه و شهرسازی و مسئولان استانی در ساری افتتاح شد.

مراسم بهره برداری از پروژه بهسازی مسجد جامع  با حضور روحانیت معظم مرکز استان، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، مهدی عبوری معاون وزیر،  رییس و اعضای شورای اسلامی شهر و عبدالحمید فرزانه سرپرست شهرداری و مسئولان استانی و شهرستانی در مسجد جامع برگزار شد.

به گزارش تسنیم ، مسجد جامع ساری که تابستان سال گذشته بر اثر آتش‌سوزی کاملاً تخریب شده بود در مدت یکسال  با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، یوسف‌نژاد نماینده مردم ساری در مجلس، علما و روحانیون مرکز مازندران افتتاح شد.

حسین اسلامی ساروی رئیس مرکز ساری‌شناسی در این مراسم با اشاره به قدمت بیش از 3 هزار ساله مسجد جامع ساری اظهار داشت: این بنای مقدس با قدمت 3 هزار ساله دارای پیشینه پرستش‌زایی بوده و شهر ساری حول محور این مکان کم یا زیاد شده است.

وی افزود: در جهان اسلام اولین مسجد بنا شده مسجد قبا بوده و در بلاد مازندران قدیم مسجد جامع ساری قدیمی‌ترین و بزرگترین مسجد جامع این خطه بوده است.

مهدی عبوری معاون وزیر راه و شهرسازی در این مراسم با اشاره به اینکه برای ساخت و بازسازی پروژه مذهبی شهر ساری دستگاه‌های متعددی نظیر استانداری مازندران، میراث فرهنگی استان، اوقاف و امور خیریه، شهرداری و شورای اسلامی شهر ساری مشارکت داشتند، گفت: این مسجد هویت شیعی ساری و ایران اسلامی بوده و مازندران پیشتاز تشیع در جهان اسلام است.

وی با بیان اینکه مسجد جامع ساری آبروی شهر ما است، بیان کرد: این مسجد تابستان سال گذشته دچار آتش‌سوزی شده که با همت علما و روحانیت شهر ساری تجدید بنا و بازسازی شده است.

به گزارش فارس، محمد اسلامی ورنامخواستی در آیین بهره‌برداری از مسجد‌جامع ساری اظهار کرد: روزی که مسجد جامع ساری آتش گرفت، دل خیلی‌ها هم با آن آتش گرفت و کل ایران نسبت به این رخداد متأثر شد.

وی با بیان اینکه مردم نگران بودند که مانند اتفاقاتی که برای آثار تاریخی می‌افتد این نیز به فراموشی سپرده شود، افزود: لطف خدا و همت همه موجب شد تا در ایام فرخنده شاهد شروع برنامه‌ها در این مسجد باشیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به دقت‌نظر، تعهد و انجام کار با اطمینان پیمانکار این پروژه، بیان کرد: موضوعی که امروز در کشور به آن نیاز مبرم داریم، همدلی، هماهنگی و یکپارچگی است، دشمن همواره از نقطه ضعف‌ها مانند عدم یکپارچگی و عدم وحدت استفاده می‌کند.

این مسؤول خاطرنشان کرد: امروز ما قدرتمندتر از هر مقطع از تاریخ هستیم، در اجلاس خزر نخست‌وزیرهای کشورهای حاشیه خزر و پیرامون حضور به این امر اذعان داشتند که هیچ‌کس تا به حال در مقابل آمریکا توان ایستادگی نداشته است و شما به شایستگی ایستادگی کردید.

اسلامی افزود: درست است که برای ما هزینه ایجاد کردند اما اینکه سفارت‌خانه آمریکا برای دولت و ملت ما تصمیم‌گیری و برای ما تعیین تکلیف نمی‌کند بسیار مهم است، در دنیا اینکار را انجام می‌دهند و به همه دنیا تعرض کرده‌اند.

وی با بیان اینکه راه برون‌رفت از شرایط کنونی فعال‌کردن تمام ظرفیت‌های داخلی است، بیان کرد: تمام تلاش ما این است که هیچ پروژه عمرانی ما دچار رکود نشود، از انواع و اقسام الگوهای مالی برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده می‌کنیم.

به گزارش فارس، مسجدجامع مرکز مازندران که سه هزار سال پیشینه پرستشگاهی دارد در سال گذشته دچار آتش‌سوزی مهیب و کم‌سابقه‌ای شد که امشب بعد از حدود یک‌سال بازسازی و به بهره‌برداری رسید. شایان ذکر است اسلامی سال گذشته استاندار مازندران بود.

لازم به ذکر است  محمد اسلامی- وزیر راه و شهرسازی، مهدی عبوری- معاون وزیر،سید مسعود مدینه- رییس شورای اسلامی شهر پس از پایان مراسم بهره برداری از مسجد جامع بهسازی شده شهر ساری و نماز جماعت در این مسجد با حضور در بیت عیادت آیت الله نظری خادم الشریعه از وی عیادت کردند.